برگزاری نکوداشت مختومقلی فراغی در دانشگاه تهران

برگزاری نکوداشت مختومقلی فراغی در دانشگاه تهران

لباس دونی: همایش نکوداشت دویست و هشتاد و نهمین سالگرد شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی با حضور معاون پارلمانی رییس جمهور و تعدادی از نخبگان فرهنگی اقوام مختلف و میهمانان خارجی در دانشگاه تهران اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از دبیرخانه همایش نکوداشت مختومقلی فراغی، سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور در حاشیه این مراسم با اشاره به جایگاه این شاعر و عارف ترکمن در فرهنگ اقوام ایرانی، اظهار نمود: نقش مختومقلی فراغی در شعر و ادبیات ترکمن به مثابه نقش فردوسی در ادبیات فارسی و دانته در ادبیات ایتالیاست و اشعار او سرشار از مضامین هویت ملی و وحدت دینی ست.
حسینی مختومقلی فراغی را افتخار ایران و اسلام توصیف کرد و اظهار داشت: عشق، ارادت و علاقه این شاعر فرهیخته به ائمه اطهار(ع) کاملاً در اشعارش ملموس بوده و هست.
در ادامه غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سخنانی محتوای اخلاقی اشعار مختومقلی را با اشعار سعدی مقایسه کرد و ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباب مفاخر ملی، ابراز کرد: ملتی که مفاخر خودرا نشناسد مفاخر بیگانه به آن تحمیل خواهند شد.
در این مراسم که با حضور تعدادی از نخبگان فرهنگی اقوام مختلف و با محوریت خانه فرهنگ ترکمن در دانشگاه تهران برگزار شد، به سه تن از نویسندگان مختومقلی پژوه تندیس نشان ملی مختومقلی فراغی و به خانواده شهید سلامت دکتر غیادی نشان ایل اوقلی(فرزند ایل) به خاطر بیش از دو دهه خدمات اجتماعی به قوم ترکمن اهدا شد و گروه موسیقی مقامچه لَر شعر معروف مختومقلی در مدح ائمه اطهار را به زبان ترکمنی اجرا کرد.
این مراسم با حضور میهمانان داخلی و خارجی، سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور، سعید محمد، نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، سفیر افغانستان، معاون سفیر ترکمنستان و فعالان فرهنگی کشور اجرا شد.
مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن نقش بی بدیلی در شکل گیری فرهنگ سه قرن اخیر ترکمن ها داشته و علاوه بر اشعار ملی، حماسی و تقریبی در زمینه دینی اشعار عرفانی در مدح ائمه اطهار نیز سروده است.
منبع:

1401/02/31
13:38:41
5.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی