افتتاح نمایشگاه هرمزگان در قرون میانه اسلامی

افتتاح نمایشگاه هرمزگان در قرون میانه اسلامی

به گزارش لباس دونی نمایشگاه یک ماهه هرمزگان در قرون میانه اسلامی به مناسبت روز جهانی میراث فرهنگی، روز چهارشنبه در محل موزه مردم شناسی خلیج فارس افتتاح شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا در این نمایشگاه اشیا تاریخی حاصل از جستجوهای مختلف باستانشناسی در شهرهای هرمز، کنگ و جزیره کیش از توبع استان هرمزگان برای نخستین بار در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
رییس موزه مردم شناسی خلیج فارس هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: ظروف سفالی در میان اشیاء در معرض نمایش قرار گرفته دارای فراوانی بیشتری هستند که با تکنیک های مختلف قرون میانه اسلامی ساخته شده اند.
سمیه پودات افزود: سپس تزیینات معماری ابنیه حاصل از جستجوهای دیرینه شناسی شهر حریره در جزیره کیش فراوانی بیشتری دارند مانند گچ بری های کتیبه دار بدون لحاب و گچ بری های لحاب دار کتبیه دار با نقوش هندی و گیاهی که بیشتر در دوره ایلخانی رایج بوده است.
وی افزود: آخرین فصل جستجوهای باستانشناسی جزیره کیش در سال ۱۳۹۰ هجری شمسی انجام شد که آثار دوره های سلجوقی (عباسی)، ایلخانی، تیموری و صفوی بدست آمد.
رییس موزه مردم شناسی خلیج فارس خاطرنشان کرد: آثار در معرض نمایش قرار گرفته شهر بندر کنگ بیشتر متعلق به دوره خوارزمشاهی و سلجوقی و صفوی است که از آوار برداری مسجد ۲ محرابه این شهر در سال ۱۳۹۹ هجری شمسی بدست آمد.
پودات تصریح کرد: هچنین آثاری مکشوفه جزیره هرمز بیشتر متعلق به دوره سلجوقی و صفوی بوده که در این دوران جزیره هرمز از نظر تجاری دارای رونق بیشتری بوده و مرکز تجاری محسوب می شده و این آثار در جستجوهای سال ۱۳۸۸ حاصل شده است.
۱۸ می برابر با ۲۸ اردیبهشت بعنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است.


منبع:

1401/02/28
13:58:40
5.0 / 5
277
تگهای خبر: موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس دونی