دستور تملک خانه شیخ فضل الله نوری در تهران صادر گردیده است

دستور تملک خانه شیخ فضل الله نوری در تهران صادر گردیده است

به گزارش لباس دونی مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به این که دستور تملک خانه شیخ فضل الله نوری توسط شهردار پایتخت صادر گردیده است، اظهار داشت: این خانه بعد از تملک و مرمت به موزه ای برای تبیین نقش علما در دوره مشروطیت تبدیل خواهد شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، محمد مویدی اظهارداشت: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران برمبنای ماموریت خود قبل از این خانه های شهیدان آیت الله سیدمحمد بهشتی، مرتضی مطهری، شهیدمصطفی چمران و... را مرمت و بازسازی کرده و الان بعنوان خانه موزه مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی با اشاره به این که با دستور شهردار تهران تملک خانه شیخ فضل الله نوری(واقع در محله سنگلج) صادر گردیده است، اضافه کرد: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری به دنبال آنست تا مرمت و باززنده سازی این خانه را با هدف ایجاد موزه ای برای تبیین نقش علما در دوره مشروطیت و فداکاری آنان برای جلوگیری از انحراف آن، در دستور کار قرار دهد.
مویدی بیان کرد: با توجه به این که خانه شیخ فضل الله نوری در گذشته بمنظور راه اندازی حسینیه از طرف خیریه و هیات صنف کفاشان خریداری شده است، جلسه ای با مسئولان خیریه برگزار و مذاکرات مربوطه درباب چگونگی تملک در حال انجام می باشد.
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران اظهار داشت: این خانه که دارای بنایی مربوط به دوره قاجار و با قدمت حدود ۱۱۰سال است. حدود ۱۸ ماه مدفن شهید شیخ فضل الله نوری بوده که هم اکنون با گذر زمان درحال تخریب است.
وی اضافه کرد: طی مذاکره صورت گرفته مالکان اعلام نمودند هنگام خرید نمی دانستند این ملک از چه خاصیت برخوردارست و آنرا برای راه اندازی حسینیه خریداری نموده اند، بنا بر این برمبنای فتوای آیت الله سیستانی و آیت الله وحید خراسانی، امکان تغییر کاربری خانه به واحد تجاری یا حتی فروش آن وجود ندارد.
مویدی بیان کرد: شهرداری تهران هیچ نوع نگاه تجاری یا مادی به خانه شیخ فضل الله نوری ندارد و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در امتداد صیانت از میراث تاریخی و فرهنگی پایتخت به دنبال تملک ملک و بازسازی آنست.
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران اظهارداشت: این اطمینان را به مالکان داده ایم تا با اجازه تملک و واگذاری آن به این نهاد عمومی، بستر مناسبی برای حفظ بنا و زنده نگه داشتن یاد شهید مظلوم شیخ فضل الله نوری فراهم خواهد شد، همین طور هزینه های تملک در اختیار خیریه مذکور قرار خواهد گرفت.


منبع:

1401/02/20
12:17:33
5.0 / 5
142
تگهای خبر: خرید , موزه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی