جزئیات انتخاب رنگ سال در ایران برای نخستین بار

جزئیات انتخاب رنگ سال در ایران برای نخستین بار

کارگروه سامان دهی مد و لباس کشور برای نخستین بار تصمیم گرفته رنگ سال ایرانی را مشخص نماید. «سبز ایرانی» یا همان «سبز پرشین»، رنگی است که بعنوان رنگ سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این کارگروه با هدف بازآفرینی ارزش های دینی، ملی و قومی، احیا و توسعه زیبایی شناسی بومی در کشور، چنین تصمیمی را در دستور کار قرار داده است. انتخاب رنگ سال برای یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر اقدام تازه ای است از جانب کارگروه سامان دهی مد و لباس کشور و نمادی از تغییراتی است که در جشنواره پیش رو ایجاد خواهد شد. اما آیا تا امروز اسم رنگ سبز ایرانی به گوش شما خورده است و می دانستید یکی از ۹ رنگی است که دنیا آنرا به نام ایران می شناسد؟ به بهانه انتخاب رنگ سال، با این رنگ و نحوه هماهنگ کردن برای چیدمان خانه و پوشش، بیشتر آشنا خواهید شد. همینطور گفت وگویی با دبیر یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر درباره لزوم، مراحل و علل انتخاب رنگ سال خواهیم داشت که در ادامه خواهید خواند.

تاریخچه انتخاب رنگ سال در جهان

انتخاب رنگ سال باآنکه نخستین بار است که در ایران اتفاق می افتد اما در دنیا سابقه چندین ساله دارد. شرکت پنتون یکی از شرکتهای شناخته شده در انتخاب رنگ سال جهانی است که از ۲۲ سال پیش با انتخاب و معرفی رنگ سال تأثیر زیادی در جهت دهی دنیای مد و دکوراسیون به سمت رنگ سال دارد. شعار این شرکت می گوید: «از آنجایی که ۸۰ درصد از تجربه های زندگی از راه چشم فیلتر می شود ما می فهمیم انتخاب رنگ یک مبحث بسیار مهم می باشد.»

پنتون سیستم بزرگی دارد که تمام کدهای رنگی را در خود جای داده است و تولیدکنندگان و طراحان مختلف در دنیا وقتی می خواهند مطمئن شوند رنگ مورد استفاده شان همان رنگی است که مشتری می خواهد به آن رجوع می کنند.

روش انتخاب رنگ سال در این موسسه هم به این شکل است که نماینده گروههای استاندارد رنگ در اتاقی با دیوارها و وسایل سفیدرنگ جمع می شوند تا ایده ای به آنان تلقین نشود. سپس هر کدام از کارشناسان اشیایی را که رنگ های الهام بخش دارند، به افراد حاضر نشان می دهند و درباره آن با هم گفتگو می کنند تا به یک جمع بندی نهایی درباره رنگ سال آینده برسند.

سبز ایرانی، یادگاری از کوزه گری و کودکی

اولین استفاده از رنگ سبز ایرانی در متون انگلیسی به سال ۱۸۹۱ میلادی برمی گردد. سبز ایرانی یا سبز پرشین در طیف رنگ سبز قرار دارد و تلفیقی از رنگ سبز تیره و خاکستری است که آبی تر از سبز معمولی و روشن تر از سبز شوکران است. به رنگ سبز ایرانی، سبز خزه دریایی هم گفته می شود و طیف تیره تر این رنگ را به نام سبز کله غازی می شناسند. رنگ سبز ایرانی یکی از ۹ رنگ معروف ایرانی است که جهان، آنرا به نام ایران می شناسد.

شاید برایتان این سوال مطرح شود که چرا آنها این کد رنگی را به نام سبز ایرانی می شناسد؟ سبز ایرانی همان رنگی است که در کوزه گری و فرش بافی ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ نماد بهشت، تقدس، پرهیزکاری و طبیعت و مبین جذابیت و ثبات در کنار امید و شادابی است. همان گونه که شاعران شعر فارسی با بهره گیری از رنگ سبز در اشعارشان به دنبال ایجاد حس سرسبزی، امیدواری و شادی بوده اند. به طور مثال فردوسی در شاهنامه این طور می گوید: «سرت سبز باد و دلت شادمان / تنت پاک ودور از بد بدگمان»

فرصت طلایی آشنایی با این رنگ آرامش بخش

رنگ سبز ایرانی که در زیرمجموعه رنگ سبز بهاری قرار می گیرد مانند بیشتر طیف های رنگ سبز مایه آرامش بخشی است و می تواند احساسات منفی مانند اضطراب، استرس و دلهره را کنترل کند. انتخاب رنگ سبز ایرانی بعنوان رنگ سال ۱۴۰۱ می تواند بهانه یا حتی فرصتی طلایی باشد تا بیشتر از این رنگ در فضای منزل و کار استفاده کنید و از آثار مثبت آن بر روحیه و احساسات خود نهایت بهره را ببرید. آدم ها دوست دارند در فضای سبز قدم بزنند، ترجیح شان این است که قرارهای دوستانه و خانوادگی شان را در جایی سبز تنظیم کنند و با بهره گیری از گلدان در خانه و محل کار به دنبال ایجاد یک محیط کوچک سبز برای خود هستند. البته تمایل انسان ها به رنگ سبز بی جهت نیست چون محققان براین باورند که رنگ سبز، بخصوص در طبیعت یادآور خاطرات کودکی است و بنا بر این دیدن آن برای هر فرد روح نواز و شیرین است. حتی برخی استفاده از رنگ سبز و طبیعت را در بازه های زمانی حساس زندگی مانند تغییر ناگهانی وضعیت سلامتی یا شکست شغلی موثر می دانند. به کارگیری رنگ سبز در خانه و محل کار می تواند ذهن را به طبیعت نزدیک کند و یادآور طبیعتی باشد که در فضاهای شهری کمتر به آن دسترسی وجود دارد. رنگ سبز در اتاق کار می تواند به شما انرژی، خوشبینی و امیدواری به آینده بدهد و در خانه ذهن تان را از شلوغی و دغدغه ها دور کند.

اصول داشتن خانه سبز و پوشش سبز در سال سبز

اگر قصد استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه، محل کار یا پوشش خویش را دارید نباید بی گدار به آب بزنید. بکارگیری رنگ سبز در هر کدام از این موارد قواعدی دارد که رعایت آنها می تواند تأثیر بهتر و بیشتری داشته باشد.

دیوارها و سقف اگر قصد استفاده از رنگ سبز در دیوارها و سقف را دارید از سبز تیره استفاده نکنید چون امکان دارد ظاهر دکوراسیون داخلی تحت تأثیر آن قرار گیرد. در عوض استفاده از زمینه های روشن تر و ملایم تر رنگ سبز به محیط ظاهری آرام، ایمن و خنک می بخشد و فضا را بزرگ تر از آن چه هست نشان میدهد.

اشیا، فرش و کابینت البته از این نکته هم نباید غافل شد که تأثیر روان شناختی رنگ سبز بر روحیه انسان، شخصی است. پس بهتر است پیش از اینکه بخشی از دکور خویش را به رنگ سبز دربیاورید چند بار در یک فضای سبز قدم بزنید و بنا به برداشت شخصی تان از این رنگ در خانه و محل کار استفاده کنید. استفاده از اشیا، فرش، صندلی و کابینت سبز می تواند فضایی پرجنب وجوش در آشپزخانه بوجود آورد.

اتاق خواب رنگ سبز در اتاق خواب می تواند کمک بزرگی برای کنترل ضعف اعصاب و فشارهای روحی باشد. ازاین رو اگر یک اتاق در خانه دارید و بیشترین زمان خویش را در آن جا می گذرانید سبز می تواند یکی از گزینه های اصلی روی میز باشد.

اتاق مطالعه رنگ سبز می تواند با کاهش استرس به خلاقیت بیشتر منجر شود و سرعت مطالعه کودکان را بالا ببرد. بنا بر این استفاده از سبز روشن (سبز ترکیب شده با رنگ سفید) در اتاق کودکان کاربرد زیادی دارد.

پوشش سبز از دسته رنگ های ثانویه و جزو رنگ های سرد و خنثی است و یکی از کم ریسک ترین رنگ ها برای ترکیب با رنگ دیگری است. اما برای داشتن بهترین ترکیب رنگ میتوان از چرخه رنگ ها کمک گرفت. اگر مقرر است در پوشش تان از رنگ سبز استفاده کنید چند راه دارید. می توانید به سراغ ترکیبات رنگی بروید که بر مبنای هارمونی رنگ ها در چرخه رنگ، در کنار سبز قرار می گیرد. آبی و بنفش در این دسته قرار دارند و ترکیب آنها با رنگ سبز می تواند بسیار دلنشین باشد همان گونه که قرار گرفتن جنگل و آسمان یا جنگل و دریا از چشم نوازترین صحنه های طبیعت است. همینطور می توانید از رنگ های مکمل استفاده کنید. زرد، سفید، نارنجی و قرمز در دسته مکمل رنگ سبز قرار می گیرند و در سالهای اخیر ترکیب سبز و زرد با استقبال خوبی روبه رو شده است. قدم آخر این است که جهت استفاده از رنگ سبز از تناژهای مختلف این رنگ مانند سبز سدری، سبز پاستلی، زیتونی و... استفاده کنید.

فراگیرترین رویداد تخصصی مد و لباس در ایران، جشنواره مدولباس فجر است که از سال ۸۶ در زمینه های مختلف در ارتباط با لباس و پارچه زیر نظر وزارت ارشاد انجام می شود. دبیر یازدهمین دوره این جشنواره، دکتر سپیده یاقوتی، مدرس دانشگاه، طراح و پژوهشگر حوزه پارچه و لباس، دارای مدرک کارشناسی طراحی پارچه و لباس، کارشناسی ارشد و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه الزهرا (س) است. وی در گفتگو با ما درباره رنگ سال ۱۴۰۱ توضیح می دهد.

رنگ لباس ها، بازتابی از فرهنگ کشورهاست

او درباره انتخاب رنگ سال توسط کارگروه مد و لباس و لزوم این کار می گوید: «هویت بخشی به کارهای جشنواره مد و لباس فجر از لزوم های سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرائیست که بعنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه مدو لباس هم مطرح گردیده است. انتخاب بهترین ترکیب رنگ یا به طورکلی رنگ، یکی از اصلی ترین موضوعات طراحی لباس و پارچه است و می تواند بازتابی از فرهنگی باشد که در آن زندگی می نماییم. هرسال در دنیا با شروع سال نو، رنگ سال توسط برندها و شرکتهای مختلفی که دراین زمینه فعالیت می نمایند اعلام می شود واگرچه اساس انتخاب رنگ سال هر برند با دیگری متفاوت می باشد اما اغلب انتخاب این رنگ با الهام از گرایش های فرهنگی و اجتماعی با روندی علمی و برپایه تحقیق و پژوهش تخصصی صورت می گیرد و قواعد و وضعیت خاصی دارد. باتوجه به ارزش ها و هنجارهای حاکم بر فرهنگ ایرانی- اسلامی احتمال استقبال نکردن از برخی رنگ های اعلام شده برپایه ترندهای فرهنگ جهانی وجود دارد. مد لباس جریانی است که در جشنواره شکل می گیرد. معرفی رنگ برای جشنواره می تواند به انسجام بخشی طرح ها کمک و احتیاج به مدگرایی به همراه حفظ ارزش های فرهنگی را برآورده کند و درنهایت منجر به جریان سازی مد شود. البته این برنامه یک مرتبه دیگر در جشنواره هفتم اما دیرهنگام و در ایام برگزاری اعلام شده بود و نیاز بود که به شکل جدی تری موردتوجه قرار گیرد.»

فرایند انتخاب رنگ سال، تخصصی و بر پایه پژوهشها بود

او در پاسخ به این پرسش که انتخاب رنگ بر مبنای چه روندی بوده است، می گوید: «فلسفه انتخاب رنگ سال فرایندی کاملاً علمی و تخصصی برپایه پژوهش است. باید پژوهش را در راه کاربردی شدن هدایت کرد. باتوجه به اینکه جشنواره مد و لباس فجر نگاهی حمایتی دارد، لزوم دارد بخشی از کارهای آن صرف به ثمر رسیدن مراحل تخصصی مدسازی شود. برای تحقق این منظور از شروع فعالیت دبیرخانه جشنواره یازدهم، طی فراخوانی از تمام دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اتحادیه ها و اصناف و سایر نهادهای مرتبط درخواست کردیم که افراد واجد صلاحیت را با ارسال رزومه علمی و اجرایی معرفی کنند. درنهایت، اتاق فکر فعال و کمیته های راهبردی متشکل از افراد متخصص و دانشگاهی و نمایندگان حوزه صنعت به برنامه ریزی کارهای علمی و عملی جشنواره پرداخت و این روند تا انتشار محتوای کامل جشنواره با حساسیت ویژه ادامه خواهد داشت. باتوجه به اهمیت و حساسیت ویژه مبحث و ظرفیت های فرهنگی و هنری مساله، کوشیدیم معیارهای علمی در انتخاب رنگ سال را رعایت نماییم. انتخاب رنگ سال برای یازدهمین جشنواره فجر نمادی از تغییراتی است که درجشنواره پیش رو ایجاد خواهد شد.»

این رنگ هم حال خوب کن است و هم محبوب

سبز ایرانی بعنوان رنگ سال ۱۴۰۱ برگزیده شد. چرا سبز ایرانی و چگونه روی این رنگ به جمع بندی رسیدید؟ خانم دکتر یاقوتی می گوید: «رنگ سبز در فرهنگ ایرانی رنگی محبوب بشمار می رود و جایگاه ویژه ای داشته و دارد. رنگ سبز نماد طبیعت، بهشت، تقدس و پرهیزکاری و دارای هویت ملی است. همان گونه که می دانید «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین» یکی از ۹رنگی است که دنیا آنرا به نام ایران می شناسد. این رنگ ترکیبی از رنگ سبز و خاکستری است. رنگ سبز می تواند بعنوان نمادی از شروعی تازه باشد و رنگ طوسی نمادی از مقاومت و ثبات تا یادآور حال خوب و احساس آرامش باشد و طراحان مد و لباس هم متناسب با رنگ اعلام شده بتوانند با یکپارچگی بیشتری طرح های خویش را ارائه نمایند.»

مد ایرانی باید بروز و هماهنگ با هویت ایرانی باشد

به عنوان سوال آخر از خانم دکتر یاقوتی می پرسم که آیا برای فرهنگ سازی در این عرصه و استفاده از رنگ سال، اقداماتی انجام خواهد شد؟ آیا انتخاب رنگ سال، ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ او می گوید: «انتخاب رنگ ابزاری برای تمرین نگاه های مختلف به یک پدیده بعنوان منبع ایده طراحی است. به سبب توجه ویژه عوامل و برگزارکنندگان این دوره از جشنواره به زیرساخت های پژوهشی و علمی، برنامه ریزی برای فرهنگ سازی دراین زمینه و ایجاد یک جایگزین مناسب با استانداردهای جهانی از این جشنواره شروع شده و نیاز است که در جشنواره های آینده هم به صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد. تلاش کرده ایم برنامه های جشنواره را دور از شتاب زدگی و سلیقه محوری پیش ببریم. هنر طراحی مد باید به روز باشد. اگر بخواهیم از مد ایرانی سخن بگوییم این مد باید بر بنیان های فکری و اعتقادی هویت ایرانی تکیه کند. از آن جایی که تعداد زیادی از طرح های راه یافته به جشنواره شخصی هستند و بیشتر طراحان این آثار توان هدایت اثر خود در راه تولید و عرضه به بازار مصرف را ندارند، میتوان از راه دسته بندی بیشتر و استفاده از ظرفیت های موجود به سمت ارتقای سطح کیفی جشنواره، به آنها درحرکت به سمت فعالیت حرفه ای کمک کرد. شایان ذکراست فراخوان یازدهمین جشنواره مدولباس فجر (۱۴۰۱) در اردیبهشت ماه اعلام و بخش نمایشگاهی در نیمه دوم تیرماه برگزارخواهد شد.»

منبع:

1401/01/21
11:41:31
5.0 / 5
270
تگهای خبر: آرامش , آموزش , تخصص , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی