ستاره های زمین آتش به اختیار شدند

ستاره های زمین آتش به اختیار شدند

دبیرعلمی و اجرائی شورای مردمی پویش «ستاره های زمین» پیرامون جلسات خانگی قرآن اظهار داشت: در 250 شهرستان، قرارگاه های مردمی و آتش به اختیار این پویش تشکیل شده است تا با حفظ استقلال و حس مردمی بودن، جلسه های قرآنی را ترویج نماییم، ضمن این که هیچ بودجه حاکمیتی برای این پویش در نظر گرفته نشده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، حجت الاسلام امین شغلی در نشست با خبرنگاران گفت: ۴۰ مدل جلسه خانگی قرآن در کشور تهیه شده است که برمبنای مناطق جغرافیایی و فرهنگی در مناطق مختلف اجرا می شود.
وی اضافه کرد: سالهاست که با کلید واژه جلسه های قرآنی آشنا هستیم اما شرایط کرونا و سایر موارد موجب شد تا این جلسه ها قدری از رونق بیفتد. در سطح کشور دغدغه مندان برگزاری جلسه های قرآنی در این حوزه شناسایی شدند و ستاد مردمی پویش جلسه های خانگی قرآن تشکیل شد، نباید این عرصه مردمی را با هر بهانه ای غیرمردمی و حاکمیتی نماییم.
شغلی با اشاره به پویش ستاره های زمین اظهار داشت: در ۲۵۰ شهرستان قرارگاه های مردمی و آتش به اختیار این پویش تشکیل شده است تا با حفظ استقلال و حس مردمی بودن جلسه های قرآنی را ترویج نماییم ضمن این که هیچ بودجه حاکمیتی برای این پویش در نظر گرفته نشده است.
دبیرعلمی و اجرائی شورای مردمی پویش ستاره های زمین افزود: در همین راستا کمیته گفتمان و اطلاع رسانی تشکیل شد و در آن لطمه شناسی صورت گرفت و طرحی بعنوان پویش ستاره های مردمی عنوان شد که برمبنای روایت شریفه است که خانه ای که در آن قرآن تلاوت می شود برای اهل آسمان مانند ستاره ای می درخشد.
وی بیان داشت: ۲ کمیته کارهای اجرائی -میدانی و اطلاع رسانی -گفتمان سازی تشکیل شد در بعد گفتمان سازی و رسانه ای با همکاری نهادهای مختلف جلسه هایی برگزار و محتوا و طرح های تبلیغاتی و هنری در سطح شهرو برای جلسه های قرآنی تولید شد.
شغلی از مردم خواست تا به هشتک ستاره بشیم بپیوندند اظهار داشت: علاقه مندان می توانند با ارسال کد دستوری ۶۶۵۵#۳۶۵۱۱۴ هدیه معنوی قرآنی را دریافت نمایند همچنان سامانه ستاره های زمین (setare۱۱۴.ir) برای کسب اطلاعات بیشتر است.
دبیرعلمی و اجرائی شورای مردمی پویش ستاره های زمین اظهار داشت: پرچم های متبرک به آستان قدس رضوی و حرم حضرت معصومه(س) به جلسه های خانگی قرآن اهدا می شود.
وی با اشاره به همکاری نمایندگان استانی و شهرستانی اظهار داشت: ستادی دراین زمینه تشکیل شد تا در هر استانی بواسطه شرایط فرهنگی و جغرافیایی به این زیست بوم فرهنگی بپیوندند.
شغلی اشاره کرد: حالا هفت هزار جلسه خانگی با این پویش در ارتباط هستند و از خدمات این استفاده می نمایند، محتواهایی برای این جلسه ها در نظر گرفته شده است که می توانند محتواهای مورد نیاز را از سامانه های مختلف همچون جلسات خانگی قرآن کریم (jkqk.ir) دریافت نمایند.
به گفته وی، سه هزار مربی جلسه خانگی قرآن بصورت مجازی، حضوری و یا ترکیبی در دوره های آموزشی شرکت کرده اند ضمن این که شناسایی خانواده های لطمه دیده و رفع نیاز مردم در محله ها نیز یکی دیگر از برنامه های این جلسه های خانگی است.
این کارشناس قرآنی با اعلان اینکه جلسه های خانگی قرآن از روضه جدا نیست اظهار داشت: در همه جلسه ها باید به موضوع قرآن و بحث انس با آن پرداخته شود همانگونه که در این یک هزار و ۴۰۰ سال به آن توجه شده است.
عضو شورای مردمی جلسات خانگی قرآن نیز گفت: چندسالی است که برای احیای جلسه های خانگی قرآن نهضتی شروع شده است خصوصاً پس از تاکید رهبری در سال ۱۳۹۸ در دیدار با قاریان و حافظان بود که ایشان بیان داشتند که باید دوره های خانگی قرآن احیا شود.
حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی با اشاره به جایگاه والای تلاوت قرآن در خانه و مساجد اظهار داشت: ماه مبارک رمضان بهار قرآن و بهترین فرصت برای ترویج جلسه های خانگی قرآن است. در سنت نبوی و اسلامی این تعبیر وجود دارد که «نَوّرُوا بُیُوتَکُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآن: با تلاوت قرآن خانه هایتان را روشن کنید» و پیامبر نیز فرمودند کاری که یهود و نصارا با خانه های خود انجام دادند و کتاب مقدس و آیین های مذهبی را در کلیساها برپا کردند، انجام ندهید و خانه هایتان را با نور قرآن احیا کنید.
وی افزود: اهتمام به قرآن خوانی در مساجد یکی از با اهمیت ترین موضوعات است، یکی از فلسفه های به وجود آمدن مساجد بحث قرآن بوده است و روزی که امام عصر(عج) ظهور کنند تمام مساجد به دارالقرآن تبدیل خواهد شد و مسجد سهله محل حکومت این امام همام می شود.
وی با اعلان اینکه باید خانواده ها مکانی برای انس با قرآن باشد اظهار داشت: آخرالزمان دوره ای است زمانی که فتنه ها به شما هجوم می آورد انسان به قرآن پناه خواهد برد، امروز نیاز به این پناهگاه داریم تا همه اقشار جامعه مانوس با قرآن باشیم و از این منابع حیات استفاده نمائیم. یکی از جایگاه هایی که خواندن قرآن در آن تاثیر دارد خانه ها است حالا دشمن از این ظرفیت بهره برده و خانه ها را به تسخیر درآورده است.
حسینی با اشاره به این که خیلی از مردم و شخصیت های قرآنی در گذشته جلسه های قرآن خانگی را تجربه کرده اند اظهار داشت: این که در کشورمان هزاران موسسه و رویدادهای قرآنی برگزار می شود، فوق العاده است اما جای جلسه های خانگی را نمی گیرد همانگونه که هیات های بزرگ جای صفای روضه های خانگی را با حضور همه اعضای خانواده و محله نمی گیرد.
دبیر شورای مردمی پویش ستاره های زمین بیان داشت: در جلسه های قرآن خانگی همه اعضای خانواده در آن شرکت می کنند این جلسه ها آسان ترین و در دسترس ترین جلسه های انس با قرآن هستند که در آن نیازی به سبک آموزشی برای نحوره برگزاری ندارد.
وی از تولید محتوای قرآنی برای جلسه های خانگی آگاهی داد و اظهار داشت: در مراکز پشتیبانی و قرارگاه های مردمی این پویش، تولید و توزیع محتوا صورت می گیرد و بسته هایی برای آموزش روخوانی، تفسیر و مفاهیم قرآن در اختیار خانواده ها قرار می گیرد.
حسینی اظهار داشت: هزاران شخصیت قرآنی در کشور داریم که اگر جامعه قرآنی این اهتمام را داشته باشند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی جلوگیری از کرونا، این جلسه های قرآنی بصورت مجازی و حضوری برگزار می گردد.
وی بر گفتمان سازی در جلسه های قرآنی اصرار کرد و اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان انس با قرآن بیشتر می شود و می توان روزانه یک صفحه از قرآن را تلاوت کرد و فضای قرآنی را در جامعه زنده کرد بدین جهت در این پویش بصورت غیرمستقیم در تبلیغات محیطی با بهره گیری از توان تیم های هنری، جمع های کوچک قرآنی را در هر محیطی به معرض نمایش گذاشته ایم.
وی اشاره کرد: این پویش مردمی با ۲ شعار« جایی نیست که نشود قرآن خواند؛ هر جایی می شود قرآن خواند» فعالیت می کند، در هر زمان و مکانی از شبانه روز انس با قرآن ممکنست و محدودیتی نخواهیم داشت.
دبیر شورای مردمی پویش ستاره های زمین اشاره کرد: علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به سامانه ستاره های زمین (setare۱۱۴.ir) مراجعه کنند و هدیه قرآنی دریافت نمایند.
وی با اشاره به این که یک پژوهش گسترده درباب جلسه های خانگی قرآن صورت گرفته است اظهار داشت: «جلسات خانگی قرآن» نوشته محسن قربانیان که در هفت فصل به بررسی جلسات خانگی قرآن پرداخته است و توسط انتشارات زبان قرآن انتشار یافته است مبنای کار این پویش مردمی در بحث آموزش، تبلیغ و ترویج است و افراد مختلفی دراین زمینه سهم دارند به شکلی که در سال قبل چهار هزار جلسه قرآن خانگی که انجام شد مورد تحلیل قرار گرفت تا بتوان از نقاط قوت آن بهره برد.


1401/01/16
20:58:24
5.0 / 5
179
تگهای خبر: آموزش , خدمات , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس دونی