وزیر ارشاد به دیدار عبدالله انوار رفت

وزیر ارشاد به دیدار عبدالله انوار رفت

لباس دونی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی دیگر از دیدارهای نوروزی خود با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، با حضور در منزل عبدالله انوار پیشکسوت حوزه ترجمه و نسخه شناسی کشور با این محقق پیشکسوت دیدار نوروزی داشت.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای این دیدار با اشاره به "خدمات علمی این محقق بزرگ در زمینه ترجمه و شناخت نسخ خطی" اظهار داشت: به حق خدمات علمی عبدالله انوار برای همیشه در تاریخ علمی این کشور مانا خواهد بود.
وزیر ارشاد در ادامه، هم نشینی با مشاهیر و بزرگان عرصه فرهنگ و هنر ایران اسلامی همراه با تکریم شخصیت و تجلیل از یک عمر خدمات و کوشش های بهادار و فاخر این بزرگان را از اولویت های این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد که با جدیت ادامه خواهد داشت.
در ادامه این دیدار، اسماعیلی ضمن قدردانی از زحمات و کارهای خالصانه انوار در زمینه های علمی، ادبی، نسخه شناسی، لیست نویسی، فلسفه و منطق، موسیقی و... تهیه و ابداع نوعی لیست نویسیِ نسخ خطی با ثبت خاصیت های فنی آثار مکتوب توسط انوار را کاری کم نظیر در دنیا عنوان نمود و اظهار داشت: باید قدردان مشاهیر و بزرگان ایرانی بعنوان سرمایه های عظیم کشور باشیم و با بهره گیری از ابزارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای نسبت به معرفی آنها در سطح داخلی و بین المللی تلاش نماییم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به انجام پژوهش های صورت گرفته توسط انوار درباره ابوعلی سینا و همین طور اشراف او به شناخت این دانشمند بزرگ ایرانی، پیشنهاد کرد تا هم زمان با سالروز تولد ابن سینا، بزرگداشتی مشترک برای او اجرا شود.
اسماعیلی در عین حال با اشاره به برگزاری موفق بزرگداشت ملی و جهانی برای حکیم نظامی شاعر پارسی گوی ایران زمین، پیشنهاد نمود تا مراسم و نکوداشت مشابهی نیز برای حکیم ابوعلی سینا در سطح ملی و بین المللی اجرا شود.
در این دیدار عبدالله انوار نیز ضمن تشریح قسمتی از فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته خود در طول سالیان گذشته تاکنون، با ابراز نگرانی از کمرنگ شدن تولید دانش در کشور در سالهای قبل خواهان توجه بیشتر به مفهوم علم در کارهای آتی کشور شد.
این ادیب لیست نویس و متخصص متون کهن در ادامه به حضور 20 ساله خود در کتابخانه ملی در زمینه نسخ خطی ایرانی اشاره و از ابداع نوعی لیست نویسی نسخ خطی با ثبت خاصیت های فنی آثار مکتوب بعنوان مهم ترین دستاورد خود در طول این مدت یاد کرد.
این پیشکسوت که در موسیقی و منطق نیز دستی بر آتش دارد، در ادامه همین طور از ترجمه و تفسیر کتاب «موسیقی الکبیر» نوشته ابونصر فارابی آگاهی داد و درباره قسمتی از محتوای این اثر توضیحاتی را بیان کرد.
انوار که فلسفه دان و تاریخ دان است، در ادامه به انجام مجموعه پژوهش هایی درباره حکیم ابوعلی سینا که حالا در دست دارد، اشاره نمود و اظهار داشت: نباید بگذاریم بزرگان و مفاخری همچون ابن سینا در جامعه مغفول واقع شوند بلکه بعنوان یکی از مشاهیر و بزرگان ایرانی باید با همه ظرفیت ها در جهت معرفی ابعاد وجودی و شخصیتی این حکیم عالم عرصه طب و فلسفه که به جامع العلوم شهره است، اقدام گردد.
محمود شالویی، دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و حسن بلخاری، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی کردند.
سیدعبدالله انوار، زاده ۱۸ مرداد ۱۳۰۳ در تهران، از دانشمندان و مترجمان ایرانی و از پیشکسوتان معاصر نسخه شناسی در ایران است. او نسخه پژوه، نسخه شناس، ادیب، لیست نویس، متخصص متون کهن، منطق دان، موسیقی دان، تاریخ دان، فلسفه پژوه و تهران شناس است.
او بیش از ۲۰ سال رییس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود ۱۰ جلد لیست نسخه های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد. انوار یکی از حروف (مجلدات) لغت نامه دهخدا را نیز تدوین کرده است. او به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه مسلط است و الان ترجمه «شفاء» ابن سینا از وی در دست چاپ است. عبدالله انوار دارای تصحیحات بسیاری ست که از مهم ترین و مشهورترین آنها می توان به «جهانگشای نادری» اشاره نمود.
منبع:

1401/01/12
13:50:23
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی