نوروز در دوران صفویان چگونه بود؟

نوروز در دوران صفویان چگونه بود؟

لباس دونی: نوروز در دوران صفویان به جایگاه خود بازگشت و بعنوان یک نماد ملی عنوان شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، بنیاد فردوسی شاخه توس در سلسله نوشتارهایی به مرور آیین نوروز در حکومت های ایرانی پرداخته و درباره نوروز در زمان صفویان نوشته است: «نوروز بطور مستمر در همه دوران تاریخی ایران، کم و بیش برگزار می شده است اما در دوره پس از اسلام و در «عهد صفویه» - خصوصا در دوران میانی صفویه - این جشن بعنوان نماد ملی و درباری اهمیت یافت. در حقیقت در دوران صفویان، نوروز باردیگر به جایگاه خود بازگشت و بعنوان یک «نماد ملی» عنوان شد.
شاه عباس صفوی در سال ۱۵۹۷ میلادی، با برگزاری مراسم نوروز در عمارت «نقش جهان» اصفهان، این شهر را بعنوان پایتخت معرفی نمود.
آیین و رسوم نوروزی
در زمان صفویه در این زمان، یکی از مراسم نوروزی مردم، «تخم مرغ بازی» بود که در ضمن آن دو نفر تخم مرغی را در دست خود می گرفتند؛ یکی نوک تخم مرغ خودرا به نوک تخم مرغ دیگری می زد و هر کس که تخم مرغش می شکست بازنده محسوب می شد.
یک یا دو ساعت مانده به شروع نوروز، منجمان با لباس فاخر به پشت بام کاخ سلطنتی می رفتند و با اسطرلاب مشغول کار می شدند. بمحض دادن علامت توسط این منجمان، سال جدید با شلیک توپ و تفنگ اعلام می شد.
صدای نواختن طبل و شیپور، نای و نقاره در همه جا می پیچید و مراسم سرور را با آتش بازی و نمایش های کمدی در مقابل کاخ شاهنشاه برگزار می کردند. ایام عید هشت روز به طول می انجامید.
منبع:

1401/01/10
12:39:51
5.0 / 5
371
تگهای خبر: لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس دونی