بازگشت هیاهوی نوروزی به هرمزگان

بازگشت هیاهوی نوروزی به هرمزگان

کرونا سبب شد سفرها و گردش های نوروزی در2 سال اخیر بسیار محدود شود و مردم ناگزیربه ماندن در منازل باشند اما با بیان رفع محدودیت ها از اواخر اسفند ماه سال 1400 با افزایش مسافران وگردشگران، هرمزگان بعنوان پایتخت و مقصد گردشگری دریایی، حال و هوای نوروز به خود گرفت.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، حالا با گذشت ۲ سال از شیوع عالم گیر کرونا و واکسن زدن اغلب مردم کشور شرایط برای سفرهای نوروزی مهیا شده و مسئولان هم باتوجه به تزریق ۲ دوز واکسن توسط اغلب ایرانیان به مانند گذشته تاکیدی بر محدودیت های سفت و سخت نداشته اما بر رعایت دستورکارهای بهداشتی مقابله با کرونا تاکید مؤکد دارند.
از سوی دیگر هم مردم باتوجه به شرایط گفته شده خودرا برای تعطیلی های اختتام سال ۱۴۰۰ و ابتدای قرن جدید آماده کرده اند و استان هرمزگان هم که یکی از مقصدهای ثابت گردشگری در این سال ها و تا قبل از شیوع ویروس کرونا بوده برای ورود مسافران و گردشگران نوروزی آماده شده است.
بندرعباس مرکز استان در سالهای اخیر به یکی از مقصدهای اصلی گردشگری کشور در فصل پاییزو زمستان تبدیل گشته و هر ساله شمار زیادی از هموطنان تعطیلی های خودرا در این استان ساحلی سپری می کنندو امسال نیز با توجه وقفه به وجود آمده ناش یاز کرونا، شمار مسافران ونوروز گردان افزایش می یابد.
بیشتر مسافران برای سرکشی به اقوام، دوستان وآشنایان و همین طور دید و بازدید از جاذبه های تاریخی، طبیعی و مراکز خرید به استان هرمزگان به ویژه شهر بندرعباس، کیش، قشم، هرمز، میناب، رودان، جاسک، سیریک، جاسک، بندرلنگه، بستک، پارسیان، بندرخمیر، بوموسی، هنگام ولارک سفر می کنند.
هلال احمر هرمزگان آماده خدمت دهی به مسافران و گردشگران نوروزی است
مسوولان هرمزگان که تا پیش از شیوع بیماری کرونا برای جذب ۱۰ میلیون گردشگری هدف گذاری کرده بودند حالا خودرا برای سفرهای نوروزی آماده کرده اند، از اصناف بخش خصوصی تا مسئولان دولتی توان خود برای خدمات دهی به گردشگران و مسافران نوروزی مهیا کرده اند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان اظهار داشت: این جمعیت برنامه ریزی های خودرا برای خدمت دهی به مسافران و گردشگران نوروزی که بعد از مهیاتر شدن شرایط، در پی تزریق دوزهای واکسن کرونا به این استان سفر می کنند آغاز نموده بود و برنامه های خودرا تهیه کرده است.
مختار سلحشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بیماری کرونا وضعیت خاصی را در جامعه رقم زد و الان هم بایستی الزام های پیش گیری از مبتلاشدن به آنرا در جامعه رعایت کرد و با این اصل جمعیت هلال احمر هرمزگان پست ها، پایگاه ها و نیروهای ثابت و سیار خودرا آماده کرده است.
وی افزود: طرح نوروزی این جمعیت در هرمزگان هم باتوجه به برنامه ریزی انجام شده از ۲۵ اسفند شروع شده که در قالب آن ۲۳ پست امداد و نجات ثابت و موقت با عنوان پایگاه های ساحلی خدمت های امدادی و کمک های اولیه را در صورت نیاز به گردشگران و مسافران نوروزی در جاده ها و بنادر و اسکله های این استان می دهند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان اضافه کرد: این خدمت توسط سازمان امداد و نجات این جمعیت داده می شود و سازمان جوانان هم برنامه ویژه ای برای نوروزی تدارک دیده که خاصیت خاص آن استفاده از دوچرخه است.
سلحشور اظهار داشت: بر طبق برنامه ای که توسط سازمان یاد شده تدارک دیده شده پنج پست ثابت و ۲ پست سیار که از دوچرخه استفاده می نمایند به نام سحاب، در نقاطی از هرمزگان که بیشترین تمرکز توریست و مسافر نوروزی را دارند مانند وروی شهر بندرعباس، زیارت سید سلطان محمد در شهرستان رودان، ورودی پارسیان یا گاوبندی و ورودی سیریک مستقر شده و خدمات امدادی و کمک های اولیه می دهند.
وی تصریح کرد: طرح های نوروزی جمعیت هلال احمر هرمزگان تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱ ادامه دارد و مسافران و گردشگران در راه مانده می توانند از پایگاه امداد و نجات بین شهری خدمت اسکان اضطراری هم بگیرند.

۹۰ درصد ظرفیت هتل های هرمزگان رزرو شده است
هرمزگان بواسطه داشتن ظرفیت های گردشگری در دریا و خشکی همیشه مقصد توریستهایی است که قسمتی از اوقات فراغت خودرا خصوصاً در فصل زمستان و نوروز برای گردش وتفریح در سواحل، جزیره ها، مزارع و باغ های سرسبز این دیار می گذرانند و از هوای مطبوع و بهاری آن لذت می برند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان هم قبل از این به خبرنگار ایرنا گفته، ۹۰ درصد ظرفیت هتل های این استان توسط مسافرانی که قصد دارند در نوروز به هرمزگان سفر کنند رزرو شده است.
سهراب بناوند اضافه کرد: بندرعباس ۲۰ هتل، هفت هتل آپارتمان، ۲ متل و هفت مهمانپذیر، میناب سه هتل، رودان یک هتل، بندرلنگه یک هتل و چهار مهمانپذیر، بستک، سیریک هر کدام یک هتل، جزیره هرمز یک هتل و یک متل پارسیان ۲ هتل آپارتمان و یک مهمانپذیر دارد.
وی افزود: اماکن بدون مجوز اقامتی با همکاری پلیس فتا و پلیس اماکن نیروی انتظامی رصد و پلمپ می شود و بازدید نظارتی بر اماکن و تاسیسات گردشگری با همکاری انجمن های اقامتی، پذیرایی، دفاتر خدمات مسافرتی تشدید شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اظهار داشت: تلفن ۰۹۶۲۹ برای رسیدگی به شکایات در تمام اقلام تبلیغاتی شامل بنر، شبکه های اجتماعی در مراکز اقامتی، پذیرایی و کلیه تاسیسات گردشگری اعلام و نصب شده است.

تقاضای اقامت در واحدهای اقامتی بسیار بالاست
هم حالا با احتساب مناطق آزاد کیش و قشم ۳۰ هزار تخت هتلی و حدود ۱۸۰ مکان اقامتی در هرمزگان وجود دارد که تا پیش از نوروز شرایط مناسبی برای پذیرش گردشگران دارند، استانی که فصل زمستان آن چندان دوامی نداشته و به بهار می مانَد، هوای آن آنقدر معتدل و مناسب می باشد که گردشگران بدون پوشش گرم در سواحل و جزیره های آن سفر می کنند.
مدیرعامل جامعه واحدهای اقامتی حرفه ای هتلداران هرمزگان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تقاضای اقامت در واحدهای اقامتی این استان باتوجه به نبود ممنوعیت کرونائی بسیار بالا بوده به نحوی که اکنون بین ۷۰ تا ۱۱۰ درصد برخی واحدهای اقامتی تکمیل شده است.
کیوان احمدی ایرنا گفت: البته ظرفیت برخی هتل ها که بعد از کرونا فعال شده اند ۳۰ درصد و بوم گردی ها حداقل ۸۰ درصد پر شده است.
وی افزود: ظرفیت واحدهای اقامتی در شرق هرمزگان پایین بوده و بنا بر این ظرفیت آنها از اکنون بیش از ۱۰۰ درصد رزرو شده یا تکمیل شده است و میناب تنها ۲ هتل با ظرفیت های ۱۱۰ و ۸۵ تخت دارد که با واحدهای اقامتی بوم گردی و خانه مسافری ظرفیت اسکان ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر را خواهد داشت.
وی افزود: درخواست افزایش هتل ها در این استان را داریم اما شرایط گرفتن مجوز و پروانه راه اندازی و فعالیت هتل ها خیلی مشکل و دشوار است و در شرایطی که هرمزگان با تعداد فراوان توریست روبه رو می شود نگرانی دیگری هم وجود دارد.
احمدی یاد آور شد: خانه های مبله بدون مجوز که مسافران و گردشگران را در خود جای می دهند مایه نگرانی شدیدی هستند و در آنها امنیت روانی و اخلاقی به شدت زیر سؤال است و گاهی اتفاق های ناخوشایندی رخ می دهد.
وی اشاره کرد: ساماندهی ۸۰ خانه مبله در جزیره هرمز با دستور و حمایت دادستان شروع شده که ۴۰ خانه در حال گرفتن مجوز بوده و ۴۰ خانه دیگر هم به تدریج در حال پیوستن به این پروسه هستند و امید می رود در هفته جدید بازدیدها را انجام داده و بتوان مجوزها را سریع تر صادر کرد.
مدیرعامل جامعه واحدهای اقامتی حرفه ای هتلداران هرمزگان تصریح کرد: شرایط رزرو هتل ها را در ۲ سال قبل اداره بهداشت اعلام می کرد و بنا بر این خیلی از هتل ها با رزرو موافق نیستند و آنهایی که رزرو دارند به میهمانان اعلام نموده اند در صورت لغو سفرها، مبلغی بازگشت داده نمی گردد.

راهنمایان هرمزگان آماده حضور گردشگران نوروزی هستند
دبیر انجمن راهنمایان گردشگری هرمزگان اظهار داشت: اعضای این انجمن آماده راهنمایی گردشگران نوروزی به مکان های دیدنی طبیعی، تاریخی و فرهنگی این استان هستند که در جاها و اماکن تاریخی و گردشگری هرمزگان به ویژه بندرعباس مانند معبد هندوها، موزه مردم شناسی و پایگاه هایی که جمعیت بیشتری به آنها مراجعه می کند مستقر می شوند.
خاطره معنایی گفت: حضور راهنمایان را خصوصاً در ورودی های شهر بندرعباس، مسیرهای ورودی به هرمزگان مانند فرودگاه بندرعباس، راه آهن بندرعباس و بندر شهید حقانی که محل عبور گردشگران به جزایر است استقرار خواهند یافت و بصورت شیفتی به مردم خدمت دهی می کنند.
وی افزود: تلاش داشتیم راهنمایان را در هتل ها هم مستقر نماییم تا کسانی که در این واحدهای اقامتی اقامت خواهند یافت بتوانند با راهنمایی آنها از نقاط گردشگری این استان اطلاع یافته و از تورهایی که برگزار می گردد استفاده کنند اما استقبال مناسبی از این پیشنهاد نشد.
دبیر انجمن راهنمایان گردشگری هرمزگان اظهار داشت: خیلی از افرادی که وارد این استان می شوند تنها با جزایر کیش، قشم و هرمز و لارک آشنایی دارد و نسبت به سایر جاذبه های گردشگری هرمزگان ناشناخته است و به آسانی هم قابل دسترس نیست و باید فردی خبره آنها را راهنمایی کند تا مشکل و خطری حادث نشود.
استاندار: گردشگری از با اهمیت ترین مزیت های هرمزگان است
استاندار و رئیس ستاد اجرائی خدمات هرمزگان اظهار داشت: تمهیدات لازم در تمامی بخش ها جهت ارائه خدمات مناسب به گردشگران و مسافران نوروزی در هرمزگان اندیشیده و برای هر منطقه ای که جهت اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده مسئول و مدیر تعیین شود.
مهدی دوستی با تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی کرونا، اضافه کرد: باید بسترها و امکانات لازم برای جذب بیشتر توریست در این استان فراهم گردد و نهادهای مسوول در جهت رونق بیشتر اقتصاد گردشگری تلاش کنند.
وی افزود: خودرو های مورد نیاز برای پاکسازی و نظافت سطح شهرها و خیابان ها به ویژه در شهر بندرعباس، با جدیت تامین گردد تا برای ایام تعطیلی های نوروز شهرها تمیز بوده و هرمزگان پر از ظرفیت به خوبی به گردشگران نشان داده شود.
وی افزود: فرمانداران باید از محل های اسکان مسافران نوروزی بازدید و تدابیر لازم را در این اماکن اتخاذ کنند و ضمن تامین تمامی کالاهای مورد نیاز، پایش میزان ذخایر ارزاق عمومی را هم انجام دهند.
رییس ستاد اجرائی خدمات هرمزگان اظهار داشت: تامین کالاهای مورد نیاز، توجه جدی به تامین امنیت گردشگران، تامین آب محل های اسکان، آمادگی اماکن تفریحی و پیش بینی وضعیت آب و هوایی و مکان هایی جهت اسکان اضطراری در صورت نیاز، برای دادن خدمات مناسب به مسافران نوروزی در اولویت باشد.
استاندار هرمزگان اشاره کرد: نظارت و پایش گسترده در همه بخش ها به ویژه بازار انجام گیرد و ضمن استفاده از ظرفیت های مردمی برای این منظور با گرانفروشی و دیگر تخلف ها برخورد قانونی شود، تمهیدهای لازم برای فعالیت بازار و بخش های خدماتی در ساعات شب و تا پاسی از نیمه شب بکار گرفته شود.
دوستی اظهار داشت: توجه ویژه به ایمنی دریا و نواحی ساحلی وجود داشته باشد و با نصب تابلوها، محل های ایمن برای حضور گردشگران در مناطق ساحلی و دریا، به خوبی اطلاع رسانی شود و درباب ایمنی ترددهای جاده ای و برخورد با تخلف های رانندگی در جاده ها آمادگی و تمهیدهای لازم، وجود داشته باشد.
وی افزود: گردشگری از مهم ترین مزیت های هرمزگان است بدین سبب همه تلاش کنند تا برای گردشگران نوروزی، خاطره خوشی از سفر به این استان رقم بخورد.

حجم مسافرت ها به هرمزگان افزایش می یابد
با توجه به این که در ۲سال اخیر بواسطه کرونا مسافرتها کم شده مسئولان استان پیش بینی می کنند که در نوروز ۱۴۰۱ مسافرت به هرمزگان بعنوان مقصد گردشگری افزایش چندین برابری خواهد داشت ازهمین رو سعی شده که همه زمینه ها فراهم گردد تا مسافران خاطره خوشی داشته باشند.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: در آستانه شروع سال جدید و افزایش حجم سفرهای نوروزی به مقصد استان هستیم که حجم ترددهای جاده ای افزایش خواهد یافت ازهمین رو مردم نجیب و خونگرم این استان و تمامی مسئولان آماده استقبال، میزبانی و خدمات رسانی مستمر به گردشگران و مسافران نوروزی هستند و امیدواریم با همکاری همگانی نوروزی به یاد ماندنی داشته باشیم.
دوستی در آستانه سال جدید ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۱ گفت: در همین راستا از تمام هم وطنان گرامی که قصد مسافرت و گذراندن اوقات تعطیلی خود در استان هرمزگان هستند درخواست می کنم توجه ویژه به نکات راهنمایی و رانندگی داشته باشند.
وی افزود: باتوجه به پیش بینی صورت گرفته حجم قابل توجهی از سفرها به مقصد هرمزگان است و پس احتمال شلوغی و ترافیک در مسیرهای منتهی به این استان دور از ذهن نیست از همین رو از مسافران و گردشگران تقاضا می شود در راه با صبر و حوصله و سعه صدر رانندگی کنند تا شاهد مخاطرات جاده ای و تصادف و حوادث تلخ در آستانه سال جدید نباشیم.
وی با تاکید بر این که پلیس راهور در تمام مسیرهای مواصلاتی استان حضور داشته و در امتداد تامین امنیت مسیرها و راهنمایی مسافران تلاش می کنند اشاره کرد: از مردم شریف کشور می خواهیم همکاری کاملی با پلیس داشته باشند تا نوروزی بدون تصادف و مرگ و میر ناشی از تصادفات باشیم.
استاندار هرمزگان گفت: در امتداد افزایش آگاهی مردم و رعایت موارد ایمنی در رانندگی سفرهای نوروزی وزارت کشور نیز یک شعار عمومی "ایمن برانید سالم بمانید" دارد که سفارش می شود هم وطنان به این شعار مهم پایبند بوده و عمل کنند.
بیش از ۱۷هزار خودرو روز جمعه وارد هرمزگان شد
سفرها را می توان از بالا رفتن ترددها حدس زد که پلیس راهور و راهداری بوسیله دوربین ها ازافزایش شمار خودرو ها، این پیش بینی را دارند که امسال بطور بی سابقه ای رفت وآمد جاده ای خواهیم داشت و هنوز عید نشده حجم ترددها در ورودی ها زیاد است و به طور قطع در روزهای نوروز بیشتر خواهد شد.
فرمانده پلیس راه هرمزگان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا ضمن اعلام آمادگی پلیس راهور درایام نوروز، اظهار داشت: ورود مسافران نوروزی به استان از جمعه ۲۶ اسفند شدت گرفته و در این روز بیش از ۱۷ هزار خودروی مسافران نوروزی وارد هرمزگان شد.
سرهنگ مهدی نیکبخت افزود خودرو های خروجی از استان بطور متوسط ۳۶ درصد و تعداد خودرو های ورودی ۴۸درصد بالا رفته است و خوشبختانه ظرف ۲روز گذشته هیچ تصادف منجر به فوتی در جاده های استان رخ نداده است.
وی افزود: ۲۲ نقطه تایید شده در جاده های استان شناسایی شده است و تدابیر لازم جهت کاهش خطر در این نقاط اندیشیده شده و نیروهای پلیس راه نیز بصورت محسوس و نامحسوس درحال گشت زنی جاده ای هستند و نقاط حادثه خیز را نیز بصورت ویژه کنترل می کنند.
سرهنگ نیکبخت اشاره کرد: ۵۰ دستگاه دوربین، سرعت و چگونگی تردد رانندگان را بصورت آنلاین (برخط) به مرکز کنترل ترافیک جاده ای گزارش می کنند.
وی تصریح کرد: برخی رانندگان بمحض مشاهده دوربین یا تابلوی نشان دهنده دوربین مبادرت به کاهش لحظه ای سرعت می کنند اما ۵۰ دوربین یاد شده سرعت رانندگان را بصورت متوسط محاسبه و گزارش می کنند و بنا بر این لازم است رانندگان در طول مسیر نسبت به رعایت سرعت مجاز دقت لازم را داشته باشند.
سرهنگ نیکبخت خودداری از صحبت با تلفن همراه، بستن کمربند ایمنی و رعایت سرعت مجاز ز و پرهیز از سبقت بدون مجوز را عوامل افزایش ضریب امنیت رانندگان و سرنشینان خودرو در روزهای نوروز دانست.1400/12/29
12:58:34
5.0 / 5
321
تگهای خبر: خدمات , خرید , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی