وزیر فرهنگ:

بنیاد ملی و مرکز اسناد سیدجمال الدین اسدآبادی احیا می شود

بنیاد ملی و مرکز اسناد سیدجمال الدین اسدآبادی احیا می شود

ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از احیای بنیاد و مرکز اسناد «سیدجمال الدین اسدآبادی» با هدف اشتراک ایده ها و نظریات این عالم برجسته و شخصیت بزرگ در کشور آگاهی داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی روز پنج شنبه در کنگره بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی که با عنوان «مصلح شرق» در اسدآباد برگزار شد، گفت: این کنگره به نام یک شخصیت و اندیشمند بزرگ جهان اسلام در شهرستان اسدآباد بعنوان مهد علم و دانش برگزار شده است.
وی با اعلان اینکه جهان اسلام از شروع قرن نوزدهم با پدیده جدید غرب مواجه گردید، اشاره کرد: غرب در شکل تمدن یافته خود، بعد از کناره گیری از وحدانیت به مرحله خشن و غیرقابل مهاری رسید به شکلی که در امپراتوری عثمانی و شبه قاره هند شاهد حضور غرب وحشی بودیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که ایده بازگشت به جهان اسلام و دوره طلایی بعنوان راه عبور از انحطاط توسط سیدجمال الدین عرضه شد، اظهار داشت: زمانی که غرب به دنبال تقسیم جهان اسلام بود سیدجمال الدین اسدآبادی مسئله وحدت اسلامی را بیان کرد که با این ایده تحولات جدیدی شکل گرفت و ۱۸ کشور جدید از مجموعه امپراتوری عثمانی به وجود آمد.
اسماعیلی با اعلان اینکه سیدجمال الدین اسدآبادی دست استکبار را خوانده بود، اضافه کرد: برخی حاکمان به سبب رخوت، توان همراهی با ایده وحدت اسلامی را نداشتند بدین سبب به خاطر بی توجهی آنها بحران های بزرگی در آن زمان به وجود آمد و مناطق ملوک الطوائفی شکل گرفت.
وی گفت: حرکت اصلاحی جهان بزرگ اسلام با پندگیری و تجربه اندوزی از سیدجمال در ایران به وجود آمد و امام راحل نیز به بررسی دقیق تحولات و مطالعه این ایده ها پرداخت، ایده های که طراحی دقیق آن مانع از رخنه استکبار شده و بعنوان شالوده نهضت مردم قرار گرفت که هم اکنون بعد از سال ها همچنان شاهد ایستادگی با اقتدار این نهضت هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: فرزندان نهضت امام خمینی(ره) همچون مقام معظم رهبری و سپهبد شهید سلیمانی مقابل انحرافات جدید ایستادند و اجازه ندادند منطقه گرفتار انحطاط شود.
اسماعیلی اظهار داشت: در گذشته حاکمان از آموزه های سیدجمال الدین پند نگرفتند اما بعد از سال ها امام راحل از این پندها بهره برد و جلوی استبکار ایستاد به نحوی که امروز صهیونیست های غاصب و اشغالگر قدس احساس امنیت را در مرزهای خود از دست داده اند.
وی اشاره کرد: سخن گفتن از سیدجمال الدین اسدآبادی به مفهوم دنبال کردن مسئله قومی و منطقه ای نیست بلکه از تجربه ای بزرگ و سترگ در جهان اسلام سخن می گوییم.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، کنگره بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی با عنوان «مصلح شرق» از روز گذشته در شهرستان اسدآباد زادگاه سیدجمال الدین شروع شد و این کنگره در روز نخست میزبان معاون پارلمانی رئیس جمهور بود.
دومین روز کنگره بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی با عنوان روز پایانی و اختتامیه همایش نیز از بامداد امروز(پنج شنبه) با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم، تحقیقات و فناوری، نماینده ولی فقیه در استان و استاندار همدان در شهرستان اسدآباد انجام شد.
سیدجمال الدین اسدآبادی در سال ۱۲۱۷هجری شمسی در اسدآباد دیده به جهان گشود و در ۱۸ اسفند ۱۲۷۵ در استانبول به شهادت رسید؛ او اندیشمند سیاسی و مبلغ اندیشه اتحاد اسلام و نخستین متفکر مدرن و فعال اجتماعی بود که نسبت به بیماریهای اجتماعی جوامع مسلمان و ضعف های موجود در آن هشدار داد و در مقابل قدرت های غربی اسلام گرائی را تبلیغ کرد و تأثیر او بر کشورهای اسلامی، بخصوص افغانستان، ایران و مصر شایان توجه است.
روز ۱۸ اسفند سالروز شهادت سیدجمال الدین اسدآبادی در تقویم کشور به نام روز «بیداری اسلامی» نامگذاری شده است.


1400/12/19
14:40:43
5.0 / 5
236
تگهای خبر: طراحی , فناوری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی