برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس فجر۱۷تیرماه ۱۴۰۱

برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس فجر۱۷تیرماه ۱۴۰۱

به گزارش لباس دونی رییس یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از برگزاری این رویداد فرهنگی و هنری از 17 تا 21 تیرماه 1401 با عنوان «ایران سرزمین تعامل» در سراسر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جشنواره پشتیبانی از تولید لباس ایرانی-اسلامی برای صادرات انبوه است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدمجید امامی عصر دوشنبه - ۱۶ اسفندماه- در نشست رسانه ای شانزدهمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باتشریح بخش های مختلف این جشنواره ونحوه برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی وهنری، اظهار داشت: لباس و پوشاک فقط عامل سطر و پوشش و پوشاندن نیست بلکه یکی از غذاهای جدی روح، جسم، روان آدمی بعنوان غذای فرهنگی است.
وی اشاره کرد: اگر به دنبال مصرف و سلامت فرهنگی و رشد و ارتقای آن هستیم و دغدغه داریم، لباس فراگیرترین کالای مصرف در سبد خانواده ها است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه بااشاره به اینکه لباس وپوشاک با تاربخ، اقوام، سنت ومهمترین میراث دینی مرتبط می باشد، اظهارداشت: امروز توان این وجود دارد تا با به کاری همه ظرفیت ها در زمینه مدولباس، علاوه بر تولید انبوه داخلی بتوانیم برای صدور الگو ایرانی اسلامی در جهان گام برداریم.
امامی اشاره کرد: باید به خرید و پوشیدن لباس های خارجی و برتری آن به محصولات وپوشاک ایرانی نه گفته و درآینده با پوشیدن لباس صادراتی ایران به آن افتخار نماییم.
رییس یازدهمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر رویکرد اصلی و هدف مهم این رویداد را دسترس پذیر سازی لباس زیبا، ارزان و درعین حال سالم وعفیفانه عنوان نمود و اظهار داشت: این حق تک تک ایرانیان است تا از بهترین نوع لباس ایرانی اسلامی بهره مند شوند.
رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ادامه با اشاره به تشکیل دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی مد ولباس و فعالیت چند ماهه آن، اظهار داشت: جشنواره در این تراز نبود بنا بر این بازطراحی شد و دلیل تاخیر برگزاری جشنواره نیز بنا بر این است.
امامی با تشریح دلیلهای برگزاری یازدهمین دروه جشنواره مد و لباس فجر در تیرماه ۱۴۰۱، گفت: فراوانی برگزاری جشنواره ها هزمان با بهمن ماه و شرایط ویژه کسب وکار در اسفند می توانست جشنواره را تحت تاثیر قرار دهد بنا بر این براین باوریم مردم تهران حق دارند از هزاران متر فضای نمایش و حتی فرصت فروش محصولات استفاده نمایند.
وی اضافه کرد: مردم حق دارند کارنامه مدو لباس کشور را دیده و خرید نمایند بدین جهت زمان۲۱ تیر ماه ۱۴۰۱ را که مصادف است با روز عفاف و حجاب برای شروع جشنواره انتخاب کردیم.
رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر در ادامه سخنان خود همین طور به برگزاری همایش علمی- پژوهشی پوشاک ایرانی و سبک پوشش ایرانی - اسلامی هم اشاره کردو گفت: سه مدیر از جامعه زنان جشنواره یازدهم را همراهی می کنند.
وی افزود: در این دوره جشنواره رویکرد نوآوری، کاربردی، راهبردی، ملی و بین المللی بودن را با هم تلفیق کرده ایم و از طرفی تجلیل از مفاخر و پشتیبانی از هنرمندان کمتر شناخته شده در کنار اعطای درجه یک هنری به اساتید علمی را در دستور کار جشنواره مدنظر داریم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه با اشاره به این که در شورای سیاست گذاری جشنواره مد ولباس فجر از صنف و صنعت وجود دارند، اظهارداشت: رویکرد اصلی ما این است که طراح در تعامل با صنف قرار بگیرد و طرحش خریده و دوخته و قابل فروش شود و در چرخه مد قرار گیرد.
در ادامه رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در واکنش به سوال خبرنگاری مبنی براینکه چه فردی مصوبات کارگروه را تعیین می کند و مقرر است آیا ما مانتو برای سایرکشورها صادر کنیم؟، اظهار داشت: با در نظر گرفتن غرب آسیا و ایران فرهنگی مزیت هایی داریم و تلاش می نماییم این مزیت ها را بشناسیم و فعال نماییم تا در کشورهای متعد سال آینده نمایشگاه لباس ایرانی امروز که قابل پیوند با لباس فردا است را برپاکنیم. از سویی پیش بینی حضور در ۱۰ کشور طی سال آینده را داریم.
به گفته امامی، تمام سیاستگذاری ها با حضور هشت عضو در کارگروه انجام می شود، باید همه مصوبات کارگروه امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشد اما چیزی ندیدیم.
رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی مدو لباس فجر در ادامه درباره حجاب استایل ها نیز توضیح داد: با حجاب استایل ها مرتبط هستیم و براین باوریم می توانیم از ظرفیت افرادی که معتقد به پوشش عفیفانه هستند استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: تا شش ماه آتی امکان برگزاری جشنواره ای غیر از جشنواره فجر نیست و تعدد جشنواره ها سبب می شود تمرکز خودرا از دست بدهیم. اما اصناف و بخش خصوصی اگر برای برگزاری اعلام آمادگی کنند حمایت خواهیم کرد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور درادامه همین طور درباره مدلینگ زنده هم اشاره کرد: در پی ترویج مدلینگ زنده نیستیم، حمایت هم نمی نماییم، مجوز هم نمی دهیم اماتبلیغ محیطی حق تولید کننده و طراحی است و ما به دنبال نوآوری در این عرصه هستیم.
در ادامه این جلسه سپیده یاقوتی دبیر جشنواره مد و لباس فجر نیز با تشریح بخش های مختلف یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر، اظهار داشت: جششنواره جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ در محل برج میلاد تهران با رویکرد ایران سرزمین تعامل افتتاح می گردد.
دبیر علمی جشنواره نیز اظهار داشت: این جشنواره پیرو تدوین سند پوشش رویکرد متفاوتی دارد و اهمیت مطالعات نظری را همگام با تحولات مد دریافته است.
به گفته وی، سه محور کلی همایش نیز شامل ابعاد تاریخی اجتماعی پوشش حیاورز، پوشاک سلامت محور و اقتصاد پوشاک است.
مدیر بخش رقابتی جشنواره نیز اظهار داشت: بخش های مختلف رقابتی شامل طراحی لباس بانوان، آقایان، چادر، پارچه، کیف و کفش، تزئینات، بسته بندی پوشاک و بخش جانبی شامل رودوزی، دوخت سنتی، چاپ دستی و پارچه سازی است.
در ادامه مرضیه الله دادی دبیر اجرائی جشنواره نیز با اعلان اینکه بخش غیر رقابتی جشنواره از قسمت های مختلف تشکیل شده که در بخش بین الملل از متخصصان داخلی و خارجی برای نشست ها دعوت خواهد شد، اظهار داشت: بخش بین الملل در بخش نمایشگاهی نیز حضور دارد. از استانها و اقوام نیز دعوت می نماییم در جشنواره حضور داشته باشند.
در خاتمه این مراسم با حضور رییس شورای فرهنگ عمومی کشور و همین طور دبیران یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر از تندیس طلایی این دوره جشنواره رونمایی گردید.منبع:

1400/12/17
11:03:10
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تخصص , جشنواره , خرید , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی