وزیر فرهنگ در دیدار با مقامات عالی رتبه لبنان:

ایران برنامه های وسیعی برای توسعه تعاملات فرهنگی در منطقه دارد

ایران برنامه های وسیعی برای توسعه تعاملات فرهنگی در منطقه دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به بیروت با رئیس جمهور، رئیس مجلس و نخست وزیر لبنان دیدار و به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: دولت مردمی برنامه های وسیعی برای توسعه تعاملات فرهنگی در منطقه دارد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی روز دوشنبه -۹ اسفندماه- در دیدار با میشل عون رئیس جمهور لبنان، نبی بری رئیس مجلس و نجیب میقاتی نخست وزیر این کشور به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور اشاره و عنوان کرد: دولت مردمی برنامه های وسیعی برای توسعه تعاملات فرهنگی در منطقه دارد.
وی افزود: لبنان به جهت دوستی و سابقه طولانی فرهنگی و تمدنی با ایران، نخستین مقصد دیپلماسی فرهنگی در این دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
عضو کابینه دولت مردمی با اشاره به اینکه چهره های مطرح علمی ایران و لبنان تاثیرات فراوانی بر مردم دو کشور دوست و برادر داشته اند، خاطرنشان کرد: علما، فضلا و دانشمندان ایرانی و لبنانی همواره سبب ساز اشتراکات فرهنگی شده اند.
اسماعیلی همینطور در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان اشاره نمود و اضافه کرد: این رویداد مهم فرهنگی و هنری می تواند فصل نوینی از مناسبات فرهنگی دو کشور را رقم بزند.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور با تکیه بر این که تلاشهای وزیر فرهنگ لبنان برای برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان شایسته تقدیر است، ابراز امیدواری کرد: رویداد مشابه در ایران با حضور هنرمندان لبنانی رخ دهد.
عضو کابینه دولت مردمی جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود سلام گرم آیت الله سید ابراهیم رییسی را به رئیس جمهوری و مقامات لبنانی ابلاغ نمود.
دیدار وزیر فرهنگ با رئیس جمهور لبنان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در ادامه این سفر به لبنان با حضور در کاخ بعبدا هم با میشل عون رئیس جمهور این کشور دیدار و پیرامون مناسبات دو جانبه و اهمیت توسعه تبادلات فرهنگی دو کشور رایزنی کرد.
رئیس جمهور لبنان در این دیدار، فرهنگ غنی ایران و سابقه دیرین روابط دو ملت را مهم ترین پشتوانه برای تعمیق روابط فرهنگی میان دو کشور عنوان نمود.
دیدار وزیر فرهنگ با رئیس مجلس لبنان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در ادامه سفر به کشور لبنان در دیدار با نبیه بری رئیس مجلس لبنان پیرامون مولفه های برجسته فرهنگ مقاومت و ضرورت عرضه آثار فاخر هنری در این حوزه گفت و گو کرد.
دیدار دکتر اسماعیلی با نخست وزیر لبنان
نخست وزیر لبنان هم در دیدار با محمد مهدی اسماعیلی ضمن خوش آمد گویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران با اشاره به اینکه اشتراکات فرهنگی می تواند بیشتر از گذشته دو کشور را به هم نزدیک کند، ابراز امیدواری کرد: در ادامه برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان، این رویداد با تعامل وزرای فرهنگ دو کشور در ایران هم برگزار گردد.
نجیب میقاتی اضافه کرد: سالهای گذشته که به ایران سفر کردم، از نزدیک مشاهده کردم که مردم ایران تا چه میزان با شخصیت های فرهنگی لبنانی آشنا هستند و مردم لبنان هم این آشنایی و صمیمیت را نسبت به ایران حس می کنند.
نخست وزیر لبنان ضمن اشاره به دیگر زمینه های همکاری بین ایران و لبنان تصریح کرد: ایران در طول سالهای گذشته همکاری ها و مساعدت های مهمی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با لبنان داشته است و طبق یک ضرب المثل لبنانی، همسایه نزدیک از برادر دور بالاتر است و حضور ایران و لبنان در یک منطقه را به شکلی میتوان همسایگی دانست.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور افتتاح و شرکت در هفته فرهنگی ایران در لبنان به این کشور سفرکرده است. هفته فرهنگی شامل عرضه مجموعه ای از فعالیتهای متنوع و گسترده فرهنگی، هنری و علمی است. که با حضور تعدادی از هنرمندان و شخصیت های برگزیده فرهنگی و علمی و هنری کشور به صورت سازمان یافته و در مدت معین با هدف بسط گسترش و تعمیق مناسبات و مبادلات فرهنگی و هنری معرفی و اشاعه جلوه های غنی فرهنگی و هنری تاریخی، ایرانی و اسلامی در سایر کشور ها از جانب اداره کل همکاریهای فرهنگی و هنری و امور ایرانی ها خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هماهنگ و برگزار می گردد.
در این هفته های فرهنگی، نشست ها و گفت وگوی ادیان و گفتگوهای فرهنگی و هنری، گفت وگوهای علمی و دانشگاهی در کنار گفتگو در حوزه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان و گفتگوی های ادبی و شعری با همتایان و هم صنف های خودشان برگزار می گردد.
برگزاری کارگاه های آموزشی فرهنگی و هنری و دوره های دانش افزایی و توانمند سازی زنان و مشاغل خانگی هنری از دیگر برنامه های این سفر است.

1400/12/09
23:15:50
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آموزش , سفر , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس دونی