اسماعیلی:

خودکفایی در صنعت چاپ و نشر از سرفصل های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

خودکفایی در صنعت چاپ و نشر از سرفصل های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر تقویت و رونق هرچه بیشتر صنعت چاپ و رفع مشکلات این حوزه اشاره کرد: یکی از سرفصل های مهم وزارتخانه حرکت به سمت خودکفایی در صنعت چاپ و نشر از کاغذ تا جوهر، زینک، ماشین آلات است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی سه شنبه شب در آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره صنعت چاپ و قدردانی از فعالان برتر این صنعت که در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، ضمن اشاره به اهمیت این صنعت و تاکید خود از آغاز قبول مسئولیت در این وزارت خانه بر ملی شدن و رشد و رونق صنعت چاپ، از حوزه چاپ بعنوان پیشران حوزه فرهنگی یاد کرد.
وی همینطور با اشاره به اینکه در دوره جدید و مدرن، از پیشرانان حوزه فرهنگی، صنعت چاپ بوده، عنوان کرد: تجربه گذشته نشان داده که تغییرات صنعت چاپ همواره منجر به تغییر فضاها در دوره های مختلف شده و با این صنعت فضای کنشگری فرهنگی هم چندین برابر شده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور به بروز و ظهور تکنولوژی ها و تکنولوژی های جدید اشاره نمود و اظهار داشت: امروز چاپ و نشر سنتی رقیب جدی الکترونیکی پیدا کرده که نیاز است با بروزرسانی همگام و ابراز تکنولوژی در این عرصه حرکت کرد.
وی به اهمیت چاپ و نشر در دولت سیزدهم اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از مواردی که رئیس جمهور دائم از بنده پیگیری می کند مبحث کاغذ و چاپ است.
اسماعیلی یکی از سرفصل های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حرکت به سمت خودکفایی در صنعت چاپ و نشر از کاغذ تا جوهر، زینک، ماشین آلات و... عنوان نمود که در اولویت برنامه ها قرار دارد.
وی اضافه کرد: معتقدیم جمهوری اسلامی ایران که پیشران حوزه های علمی و فناوری است باید بتواند ملزومات پیشرفت صنعت چاپ را برای رشد، رونق و شکوفایی این صنعت هم فراهم آورد.
عضو کابینه دولت سیزدهم در عین حال تصریح کرد: خیلی دوست داریم به مرحله ای برسیم تا صفر تا صد محصولات در کشور تولید شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به مشکلات مطرح شده توسط اهالی صنعت چاپ تصریح کرد: حل مشکلات و ارتقای این صنعت از مطالبات جدی ما است، ازاین رو باید ضمن عرضه تسهیلات با سود کم به اهالی این صنعت، درمورد بروزرسانی ماشین آلات آن هم تلاش وحمایت شود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: به معاون امور فرهنگی تاکید شد تا گردش کاری برای حل مشکل ماشین آلات و بروزرسانی آنها را فراهم آورد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی به اهمیت مبحث آموزش هم در صنعت چاپ اشاره و بر تقویت این امر برای بروزرسانی و در نهایت کار با دستگاههای جدید تصریح کرد.
اسماعیلی با تاکید مجدد بر رونق صنعت چاپ به علت اشتغالزایی و درآمدزایی آن اظهارداشت: بعنوان عضوی از دولت، با جمع بندی مشکلات این صنعت و طرح آن در دولت در جهت رشد و ارتقای آن تلاش خواهیم کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اهالی صنعت چاپ جزو اقشار فرهنگی جامعه هستند، اظهار داشت: هرقدر این صنعت توسعه پیدا کند به همان نسبت فضای فرهنگی جامعه ارتقا پیدا خواهدکرد.
وی با اشاره به اینکه اعتبار صنعت چاپ به پیشرانی آن در حوزه فرهنگی است، بر تقویت و رونق هرچه بیشتر این صنعت و حل مشکلات آن تصریح کرد.
اسماعیلی همینطور به درخواست راه اندازی موزه ماشین آلات چاپ ونشر اهالی این صنعت اشاره و قول مساعد داد در نخستین فرصت ساختمانی برای این منظور در پایتخت مدنظر قرار گیرد.
یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید پوراحمدی مشاور وزیر ومدیرعامل صندوق اعتباری هنر همچون مسؤلان حاضر در این آیین بودند.
در ادامه این آیین از فعالان برتر و پیشکسوتان صنعت چاپ کشور تجلیل شد.منبع:

1400/12/04
09:25:49
5.0 / 5
1114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی