معرفی کتاب نقش منابع انسانی در توسعه دریامحور

معرفی کتاب نقش منابع انسانی در توسعه دریامحور

لباس دونی: ایرنا- کتاب « نقش منابع انسانی در توسعه دریامحور» نوشته مرتضی فاخری است که در آن به ابعاد مختلف توسعه دریامحور و نقش نیروی انسانی در آن می پردازد


کتاب مزبور دارای پنج فصل است که فصل نخست آن به «توسعه منابع انسانی» اختصاص یافته و به مطالبی مانند پیشینه و مدل‎ های توسعه منابع انسانی و رویکرد های مختلف به این مقوله پرداخته شده است.
بخش دوم کتاب با عنوان «چیستی توسعه دریامحور(ظرفیت‎سازی توسعه دریا محور)»، اهمیت توجه به فرهنگ در اقتصاد، تجارت و صنعت حمل و نقل دریایی و دریانوردی و معرفی کارهای دریایی همچون خدمات، کشتیرانی، بنادر، تجاری، نقشه برداری، گردشگری، صنعت کشتی، آبزی پروری، نفت و گاز دور از ساحل، انرژی های تجدید پذیر و غیر آنرا تبیین می کند.
نگارنده در بخش سوم نقش با عنوان «نقش عوامل انسانی در شکل گیری و استقرار اقتصاد دریایی با هدف تاب آوری توسعه دریامحور» به دسته بندی عوامل شکل گیری اقتصاد دریامحور در شهرها و استانهای دریایی با هدف توسعه دریا می پردازد.
مولف در ادامه این بخش ضمن برشمردن مزایای حمل و نقل و تجاری دریایی، طرح مدیریتی برای دستیابی به منافع دریایی و تحقیق و آموزش در زمینه دریا را پیشنهاد می دهد.
«توسعه سازی دریامحور؛ آموزش نیروی انسانی(از ابزار گرایی تا تخصص گرایی)» عنوان فصل چهارم این کتاب است که به تبیین مسائلی همچون مدیریت و برنامه ریزی نیروی انسانی دریانهاد، فرهنگ دریایی و شرایط محیط، تامین نیروی انسانی برای توسعه دریا محور، انواع آموزش های تخصص های دریایی کوتاه مدت، طولانی مدت و ضمن خدمت و اهداف آموزشی در هر دوره اختصاص یافته است.
فصل پنجم این کتاب نیز «جمع‎بندی، نتیجه گیری و پیشنهاد» نام دارد که استراتژی ها و برنامه های مدیریت و اهداف کیفی کلان آن، ماموریت حوزه منابع انسانی و مراحل آن نیز در این بخش تشریح شده است.
کتاب نقش منابع انسانی در توسعه دریامحور نوشته مرتضی فاخری در ۱۴۱ صفحه و با یک هزار شمارگان توسط انتشارات نشر عطران در سال ۱۴۰۰ به چاپ رسید و به بهای ۷۵۰ هزار ریال در دسترس عموم قرار گرفت.


برش هایی از کتاب
بطور حتم در مسایل دریایی، پروسه برنامه ریزی منابع انسانی با نیازهای مشخص کردن تعداد منابع انسانی مرتبط می باشد. این نیازها با اهداف اهمیت و آموزش نیروی انسانی محقق می گردد.
به گونه ای که در آغازین سالهای قرن ۲۱، حدود دوسوم مردم جهان یعنی رقمی معادل ۱.۹ میلیارد نفر در حاشیه ۸۰ کیلومتری از دریا زندگی می کنند
سواحل خلیج فارس و دریای عمان دارای آب و هوا و شرایط اقلیمی خاص خود می باشند، درجه حرارت متوسط روزانه از ۱۰ درجه سانتی گراد در زمستان تا ۴۰ درجه سانتی گراد در تابستان متغیر می باشد و حداکثر درجه تابستان در حدود ۵۰ سانتی گراد است، رطوبت نسبی منطقه بطور کلی بالاست و در طول سال میزان شرجی بودن درخلال ۵۰ تا ۹۹ درصد متغیر است.
مار بیان کننده کمبود شدید متخصصین صنایع دریایی و دریانورد در سالهای آتی می باشد. پس بمنظور جبران این کمبود باید شاهد جنبشی ملی در توسعه کمی و کیفی آموزش های دریایی لازم در حوزه کشتی سازی، صنعت دریانوردی و کشتی های مختلف شامل باری، نفتکش فرآورده های شیمیایی و گازی [باشیم] و همین طور [برای رفع] کمبود نیروی انسانی متخصص، نیاز است تا ارگان های دریایی کشور در امر آموزش های تخصصی لازم نقش موثری ایفا کنند.


منبع:

1400/11/28
11:20:56
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی