ایستگاه هشتم جشنواره چهلم تئاتر فجر میزبان ۱۹ نمایش

ایستگاه هشتم جشنواره چهلم تئاتر فجر میزبان ۱۹ نمایش

هشتمین روز از چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با اتمام اجراهای بخش رادیوتئاتر در روز گذشته در سه بخش اجراهای صحنه ای، خیابانی و دیگرگونه های اجرائی در مجموع با 19 نمایش به استقبال مخاطبان این رویداد می رود.


به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا، هشتمین روز از چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی روز یکشنبه (۲۴ بهمن ماه) میزبان علاقه مندان و دوست داران هنر نمایش است که با ورود به دو روز پایانی این رویداد شاهد به اوج رسیدن هیجان هنرمندان آثار نمایشی برای اعلام اسامی نامزدها، در نهایت برگزاری اختتامیه و معرفی برگزیدگان بخش های مختلف هستند.
در کنار این هیجان، البته مخاطبان و دوست داران هنر نمایش که طی روزهای برگزاری جشنواره تئاتر فجر به گرمابخشی این جشن و آثار نمایشی هنرمندان آن خصوصاً در بخش تئاتر خیابانی در محوطه بیرونی تئاترشهر عادت کرده بودند؛ پس از گذشت یک سال (جشنواره سی ونهم تئاتر فجر در بهمن ۱۳۹۹) بار دیگر چهره این نقطه از شهر را همسو با نامش (محوطه بیرونی مجموعه فرهنگی هنری تئاترشهر) گره خورده با کارهای هنری می دیدند، با حسرت بیشتری روزهای پایانی جشنواره و همدلی با آثار نمایشی حاضر در این رخداد را به شماره می نشینند.
آنچنانکه از روز نخست جشنواره تئاتر فجر در گام چهلم (یکشنبه ۱۷ بهمن) مشخص بود با تمام تاکیدهای مسئولان در خصوص ظرفیت ۳۰ درصدی سالن ها و تماشاخانه های میزبان آثار نمایشی این دوره از رویداد تئاتر فجر، باز هم مخاطبان، هنرمندان و آثار نمایشی جشنواره را تنها نگذاشتند.
گاه حجم استقبال خصوصاً میان آثار نمایش خیابانی تا حدی افزایش می یافت که هنرمندان و مسئولان را نسبت به عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مخاطبان در عین خوشی از این اقبال به نگرانی وامی داشت.
بخش آثار صحنه ای میزبان ۹ نمایش
در هشتمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر در گام چهلم، مجموعه تئاترشهر با سه نمایش از مخاطبان جشنواره چهلم میزبانی می کند.
سالن چهارسو مجموعه تئاترشهر از نمایش باباآدم به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج در ساعات ۱۸: ۳۰ و ۲۱ با مدت زمان ۸۵ دقیقه میزبانی می کند.
نمایش بهشت، حکیم الله به نویسندگی خسرو امیری و کارگردانی مرجان قاسمی از ایلام با مدت زمان ۵۵ دقیقه میهمان تالار سایه مجموعه تئاتر شهر در است که در ساعات ۱۷ و ۱۹ به استقبال مخاطبان می رود
سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر نیز از نمایش رگال به نویسندگی مجید جوادیان زاده و کارگردانی مشترک احمد ندافی و سعید یوسفی از یزد با مدت زمان ۴۵ دقیقه در ساعات ۱۷: ۳۰ و ۱۹: ۳۰ میزبانی می کند.
تنها نمایش خارجی حاضر در هشتمین روز (یکشنبه ۲۴ بهمن) جشنواره بین المللی تئاتر فجر به اثری از کشور تاجیکستان با نام لعل بدخشان به کارگردانی امید خسرواُف بازمی گردد که با مدت زمانه ۶۰ دقیقه در ساعات ۱۷ و ۲۰ در تماشاخانه سنگلج به صحنه می رود.
گروه نمایش لعل بدخشان یکی از دو گروه کشور تاجیکستان است که بعنوان میهمان ویژه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در این رویداد حضور دارند و نمایش خودرا به مخاطبان ایرانی ارائه می دهد.


سالن اصلی تالار مولوی در هشتمین روز جشنواره (یکشنبه ۲۴ بهمن ماه) طی ساعات ۱۶ و ۱۹ از نمایش پشت دیوار قدیمی کشتارگاه به نویسندگی و کارگردانی رضا صابری از مشهد مقدس با مدت زمان ۹۰ دقیقه میزبانی می کند.
رضا صابری از هنرمندان شناخته شده و باسابقه تئاتر ایران است که هم زمان با برگزاری نخستین دوره جشنواره تئاتر فجر (بهمن ۱۳۶۰) با کارگردانی نمایش خانات بعنوان جوان ترین هنرمند حاضر در آن رویداد توانست جایزه اصلی جشنواره تئاتر فجر در بخش صحنه ای را از آن خود کند و حال پس از گذشت ۴۰ سال در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بعنوان مسن ترین کارگردان میان هنرمندان حاضر در این رویداد با نمایش پشت دیوار قدیمی کشتارگاه حضور دارد.
تالار دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر در هشتمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر (۲۴ بهمن ماه) از نمایش تصویر مصور مظفری به نویسندگی اصغر گروسی و کارگردانی وحید نفر با مدت زمان ۷۵ دقیقه طی ساعات ۱۷ و ۱۹: ۱۵ دقیقه میزبانی می کند.
همچنین نمایش بک تو بلک به نویسندگی و کارگردانی سجاد افشاریان از تهران با مدت زمان ۷۰ دقیقه طی ساعات ۱۸ و ۲۰: ۳۰ در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می رود.
هم زمان با روز یکشنبه (۲۴ بهمن ماه) مصادف با برگزاری هشتمین روز چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، تالار حافظ در ساعات ۱۶ و ۱۹ از نمایش آنتیگونه، آخرین سامورایی به نویسندگی و کارگردانی امین رضایی اردانی از مشهد با مدت زمان ۷۵ دقیقه میزبانی می کند.
برج آزادی نیز که در جشنواره چهلم تئاتر فجر بعنوان یکی از سالن های میزبان این رویداد حضور دارد در تمام روزهای جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان نمایش یک ماه، هزار آسمان به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی با مدت زمان ۸۰ دقیقه خواهد بود.
این نمایش درباره یکی از شهدای مدافع حرم است که توسط نامه ای عاشقانه محل شهادتش را با زبان ستاره ها برای همسرش بازگو می کند و همسرش که ستاره شناس است متوجه زبان اشاره در نامه شده، در این میان پدرش که مردی ست متنفذ و قدرتمند، او را با مشکلاتی مواجه می کند.


استقبال هفت تئاتر خیابانی از مخاطبان
در بخش تئاتر خیابانی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز که آثار این بخش بنا به اعلام ستاد اجرائی در محوطه مجموعه تئاترشهر و محوطه خانه هنرمندان ایران به صحنه می روند؛ در هشتمین روز جشنواره چهلم (یکشنبه ۲۴ بهمن ماه) هفت نمایش به استقبال مخاطبان می روند.
در محوطه مجوعه تئاترشهر از ساعت ۱۱ نمایش روده درازی های یک مرده بی صاحاب به نویسندگی و کارگردانی هادی کیانی از اصفهان، ساعت ۱۱: ۳۰ نمایش آشوبگران به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان، ساعت ۱۶ نمایش کله دم سبز شمرونی به نویسندگی و کارگردانی مارال ایزدبخش از بوشهر، ساعت ۱۶: ۳۰ نمایش قصه کفش ها به نویسندگی حسام الدین ایران منش و کارگردانی روح الله اریس از کرمان، ساعت ۱۷ تکرار نمایش آشوبگران به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان و ساعت ۱۸: ۱۵ نمایش چهارشنبه خاتون به نویسندگی نگار نادری و کارگردانی آرزو علی پور از لاهیجان اجرا می شوند.
همچنین محوطه خانه هنرمندان در هشتمین روز از اجراهای چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش نمایش های خیابانی در ساعات ۱۶ و ۱۶: ۳۰ به ترتیب از دو نمایش بی سر و زمین به نویسندگی و کارگردانی بهناز زحمت کش از یزد و نمایش خان طلا به نویسندگی پرویز جلیل نژاد و کارگردانی سورنا ایرانی و رضا وفانیا میزبانی خواد کرد.


اجرای سه نمایش تجربه گرا در بخش دیگرگونه های اجرایی
در بخش دیگرگونه های اجرائی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر؛ در هشتمین روز این رویداد سه نمایش به استقبال مخاطبان می روند.
نمایش هفتاد و شش دو صفر به نویسندگی و کارگردانی بهمن عباسپور از تهران ساعت ۱۷ در لابی ورودی خانه هنرمندان ایران به مدت ۱۸۰ دقیقه اجرا خواهد شد.
نمایش هفت تا نه ونیم به کارگردانی مریم خلیلی از تهران ساعت ۱۸ از مبدا میدان راه آهن، ابتدای خیابان مختاری به مدت ۷۰ دقیقه اجرا خواهد داشت.
نمایش خود به نویسندگی و کارگردانی حسین قاسمی هنر از تهران، از ساعت ۱۵ تا ۲۰ به مدت ۳۰ دقیقه هر روز ۱۰ اجرا در پلاتو تمرین شماره ۲ تئاترشهر خواهد داشت.
چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برای اولین بار در طول حیاتش افتتاحیه خودرا روز ۱۵ بهمن ماه در یزد پشت سر گذاشت.
جشنواره چهلم با میزبانی از ۱۰۹ گروه نمایشی از سراسر کشور و هفت کشور میهمان (تاجیکستان بعنوان میهمان ویژه جشنواره) تا ۲۶ بهمن ماه در ۱۰ بخش (۶ بخش اجرائی و چهار بخش نمایشگاهی و اسنادی) برگزار می شود.

1400/11/24
11:42:19
5.0 / 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی