گشتی در اخبار تئاتر؛

ردپای سالاری، نصیریان، زنجان پور و رحمانیان در تئاتر هفته

ردپای سالاری، نصیریان، زنجان پور و رحمانیان در تئاتر هفته

رونمایی از نشان و پوستر جشنواره تئاتر فجر با حضور محمود سالاری، اشارات علی نصیریان از گمشده تئاتر امروز، خاطرات زنجان پور از زنده نام حمید لبخنده و تجلیل از محمد رحمانیان با حضور محمود دولت آبادی سبب شد تا عرصه تئاتر کشور طی یک هفته اخیر میزبان نامهای بزرگ فرهنگ و هنر باشد.


به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا، نزدیکی به چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که سال جاری برای اولین بار افتتاحیه خویش را در استان یزد برگزار می نماید تا طبق صحبت های معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طوفان جوش و خروش جشنواره نسیمی هم در استانهای کشور بوزد، در کنار روزهای پر جنب و جوش هنرمندان تئاتر کودک و نوحوان برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، مهم ترین اخبارِ رویدادهای جشنواره های نمایشی کشور را به خود مختص کرده است.
همچنین برگزاری مراسم نهمین دوره معرفی برگزیدگان جایزه نمایشنامامه نویسی کشور با طعم تجلیل از بزرگان این عرصه و معرفی بهترین های تئاتر طی دو سال کرونایی اخیر (۱۳۹۸ و ۱۳۹۹) در مراسم انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر ایران قسمتی دیگر از برنامه های مختلف تئاتر طی یک هفته اخیر را به نام خود ثبت کرده است.
بر همین اساس نوشتار زیر نگاهی دارد بر مهم ترین رویدادهایی که طی روزهای ۳۰ دیماه تا پنجم بهمن ماه ۱۴۰۰ در عرصه تئاتر و هنرهای نمایشی کشور پشت سر گذاشته شد.


جشنواره فجر نه برای وزارت ارشاد است نه کسی دیگر
مراسم رونمایی از پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر ظهر دوم بهمن با حضور محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره همچون هوشنگ توکلی، مریم معترف، محمدحسین ناصربخت و رضا بصیرت رئیس انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد.
رسیدن طوفانِ جوش و خروش جشنواره تئاتر به استان ها
محمود سالاری این مراسم، با تشکر از برگزارکنندگان و دست اندرکاران جشنواره تئاتر فجر، اظهار داشت: می دانم که در این ایام، برگزار کردن جشنواره کار سختی است. چون هم سال تغییر دولت می باشد و هم وقتی التهابات سیاسی وارد حوزه فرهنگ می شود، موجی درست می کند که کار را برای برگزاری یک رویداد فرهنگی و هنری دشوار می کند.
سالاری با اشاره به اینکه برگزاری افتتاحیه جشنواره در یزد، کار ارزشمندی است اظهار داشت: من سال ها به این فکر می کردم که چطور می شود استان ها را در فجر مشارکت داد چون حیف بود از طوفانِ جوش و خروش جشنواره در تهران نسیمی به شهرهای دیگر نرسد. اما این کار به تنهایی کافی نیست؛ میتوان تدبیری اندیشید تا یکی از جوایز گروههای شرکت کننده اعطای امتیاز و فرصتی برای اجرای تئاترشان در استان یا استانهای دیگر با تأمین هزینه شان از جانب دولت باشد تا این جریان تئاتر در سرتاسر کشور شکل بگیرد.
همه گروه ها تلاش دارند تا در فجر دیده شوند؛ ازاین رو سطح فجر را باید در این حد که همه خواهان حضور در جشنواره باشند. از شما می خواهم کاری نماییم که سطح فجر را پایین نیاوریم و قله بودن آنرا تا جای ممکن حفظ نماییم تا جوان ها برای حضور در آن تلاش کنند و از کشورهای دیگر تقاضای حضور در آنرا داشته باشند.


چشم کشورهای همسایه به ایران است
سالاری با تکیه بر تبادلات فرهنگی با کشوره های منطقه اظهار داشت: کشورهای همسایه و مسلمان چشم شان به ماست که برای آنها هم تولید فرهنگی داشته باشیم و فقط به خودمان فکر نکنیم. عراق، لبنان، پاکستان و یمن به ما نگاه می کنند که آثار فرهنگی ساخته شده در ایران را اجرا و ارائه نمایند. ازاین رو برای پاسخ به این نیاز، باید در یکسری کارها به اعطای این امتیاز هم فکر نماییم که گروه ها و آثار برگزیده با تأمین هزینه و امکانات از جانب دولت، بتوانند کارشان را در کشورهای همسایه اجرا کنند؛ چون این عطش در کشورهای منطقه وجود دارد.
جشنواره فجر نه برای وزارت ارشاد است نه کسی دیگر؛ این رویداد متعلق به همه هنرمندان جمهوری اسلامی ایران است و با رفتن و آمدن دولت های مختلف، این جریان باید باقی بماند


معرفی نامزدهای مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر
نامزدهای دریافت جوایز مسابقه نمایشنامه نویسی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر توسط داوران این بخش متشکل از سیمین امیریان، روزبه حسینی و جمشید خانیان عرضه شدند.
این هیات از میان ۳۲۳ اثر ارسالی به دبیرخانه ۶ نمایشنامه را بعنوان نامزد دریافت جایزه انتخاب کردند که در مراسم افتتاحیه برگزیدگان این بخش معرفی خواهند شد.
نمایشنامه اسپوتنیک نوای یک تنهایی نوشته کیوان فهیمی، نمایشنامه استخوان در گلو نوشته مهرداد بقایی، نمایشنامه ایاز شیش آبجی نوشته بهنام سرلک، نمایشنامه شطحیات اشباح نوشته سعیدرضا خوش شانس، نمایشنامه مدیترانه ای نوشته پیام لاریان و نمایشنامه هیچ و پوچ نوشته سهیل ملکی، شش نمایشنامه نهایی نامزد دریافت بهترین اثر در جشنواره چهلم تئاتر فجر را به نام خود ثبت کردند.


معرفی آثار بخش «دیگرگونه های اجرایی» جشنواره تئاتر فجر
امیر راد، سعید بهنام و محمد سایبانی اعضای هیات انتخاب دیگرگونه های اجرایی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ۱۴ اثر پذیرفته شده در این بخش را معرفی کردند.
بر این اساس نمایش های به سپیدی سیاهی به نویسندگی و کارگردانی آرش رضایی، بی زمان به نویسندگی و کارگردانی پروین هادی نیا، بیم و بام به نویسندگی و کارگردانی مهدی ملکی، خود به نویسندگی و کارگردانی حسین قاسمی هنر، دگردیسی شاعرانه یک گیشا به نویسندگی و کارگردانی عیسی صادقی بهمنی، ربیع الاول ۱۲۱۰ به نویسندگی و کارگردانی الهام ابنی، رها به نویسندگی امیر عباسیان (بر اساس طرحی از مهیار جوادی ها) و کارگردانی مهیار جوادی ها، شدن به نویسندگی و کارگردانی نیما ایمان زاده، شماره ۳ به نویسندگی و کارگردانی نیلوفر صمدی، عکس العمل به کارگردانی یوسف باپیری، لطفا بیدارم نکنید به نویسندگی نسرین بابایی و کارگردانی یاسر میرمحمدی، موزه معصومیت به کارگردانی نسیم ادبی و ندا شاهرخی، هفت تا نه و نیم به کارگردانی مریم خلیلی و هفتاد و شش دو صفر به نویسندگی و کارگردانی بهمن عباس پور، ۱۴ نمایش پذیرفته شده در بخش دیگرگونه های اجرایی جشنواره چهلم را می سازند.
معرفی آثار راه یافته به عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر
اسامی راه یافتگان به نمایشگاه عکس و پوستر چهلمین جشنواره بین المللی جشنواره تئاتر فجر توسط هیات انتخاب و داوری این ۲ بخش عرضه شدند.
آثار راه یافته به این دو بخش هم در نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می شوند و هم در دو کتاب منتشر خواهند شد. برگزیدگان این ۲ بخش در مراسم افتتاحیه معرفی می شوند
اسامی عکاسان راه یافته به نمایشگاه عکس به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:
اردلان آشناگر (۴ اثر)، پریناز آل آقا (۲ اثر)، مریم افضلی، شهریار اکبریه، محمدحسن النگ، وحید امان پور قرایی، صادق امیری هنزکی، حسین امین جعفری (۲ اثر)، باران انوری، شایان بابایی، محسن بیده، شهریار دبیری (۲ اثر)، میلاد بهشتی (۲ اثر)، مرجان پورغلامحسین، پارسا تاک، محمد تقوی، اسوه ثمری، فرهاد جاوید، رضا جاویدی، مریم جعفری نمین (۲ اثر)، پرتو جغتایی (۲ اثر)، سمانه جویا، فاطمه حسن پورزعفرانی، عماد دولتی (۳ اثر)، مریم رحیمی (۲ اثر)، حمید رضایی (۲ اثر)، سلاله رویدشتی، مهوش ساروخانی، شیوا سراج، امین سلیمانی، زهرا سلجوقیان، شیدا شکوهی دولت آبادی (۲ اثر)، افرا شهباززاده، زهره ضیایی، پریسا عباس زاده، فاطمه عرب، رسول علادین، سپیده فرصی کیاسرایی، الهه قاسمی، مریم قهرمانی زاده (۲ اثر)، فائزه کرم نوری، بابک کنعانی، حسین گلستان، امیرحسین لولایی، بهاره محبوبی، کیارش مسیبی، سیدمهدیا مصباحی، علی ملکی (۲ اثر)، جمال میرزایی، مهدی نصیری، امیر نعیمیان (۳ اثر).
۲۸ اثر به بخش مسابقه و نمایشگاه پوستر راه یافته است که اسامی طراحان آن به ترتیب حروف الفبا به قرار زیر هستند:
محمد افشار (۵ اثر)، مهدی اسدی تبار، پگاه امیری، امید بسیم، علی بوستانی، مهران پندار (۲ اثر)، رسول حق جو، متین خیبلی (۲ اثر)، سجاد داغستانی، مهدی دوایی (۴ اثر)، مهدی رایگانی، امیر رجبی (۳ اثر)، رامین رستمی، حمیدرضا زبیری (۲ اثر)، محمدصادق زرجویان (۲ اثر)، بابک صفری (۲ اثر)، حسین عرب زاده (۴ اثر)، مهسا غفوریان، امین قنبری، محمدرضا قیطاسی، حامد کاظمی، شایان کیانی (۳ اثر)، سید مهدی موسوی تبار (۳ اثر)، سید مهدی موسوی، میثم نادری، میثم نامدار (۲ اثر)، حامد هاشمی (۳ اثر)، کیمیا هنرجو (۲ اثر).
چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می شود.
نگاه ویژه به «تئاتر دانش آموزی» در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
امیر مشهدی عباس دبیر بیست وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با تکیه بر اهمیت «تئاتر دانش آموزی» و تأثیر آن بر رشد فکری آینده سازان کشور، از برگزاری ویژه این بخش، در این دوره جشنواره اطلاع داد.
وی با تکیه بر نگاه ویژه این دوره جشنواره بر تئاتردانش آموزی اظهار داشت: رویکرد جشنواره بیست وهفتم بر کیفی سازی است و در همین راستا در فراخوان جشنواره سعی کردیم تا شرایط حضور گروه ها و نگاههای مختلف جشنواره به صورت استاندارد باشد تا علاوه بر ایجاد زمینه رشد فکری و توانمندسازی آموزشی دانش آموزان با هنر نمایش، بستر شناخت این هنر را برای کودکان و نوجوان فراهم نماییم تا در جهت انتخاب شغل و حرفه ی آینده خود، با تئاتر بهتر آشنا گردند.


بازتاب توانمندی های دانش آموزان در بخش اجرای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال
دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اضافه کرد: در این دوره آثار منتخب جشنواره «تئاتر فردا» که از جانب اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود، به دبیرخانه جشنواره بیست وهفتم معرفی و در بخش دانش آموزی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا خواهند داشت.
ما برای تشویق هرچه بهتر دانش آموزان و هنرجویان، بخش ویژه ای تحت عنوان «اجرای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال» در نظر گرفتیم. به همین سبب در جشنواره بیست و هفتم سعی کردیم بستر حضور بهتر دانش آموزان را بیشتر از گذشته فراهم نماییم و سال جاری در بخش نمایش ایرانی هم میزبان بعضی از اجراهای تئاتر دانش آموزی هستیم.


رقابت هشت نمایش کودک در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
شورای انتخاب آثار بخش مسابقه نمایش کودک جشنواره بیست وهفتم، متشکل از زهرا صبری، سیدمحمد جواد کبودرآهنگی، علی فروتن، ناصرآویژه و علیرضا آقایی، بعد از ارزیابی ۷۳ اثر متقاضی این بخش، هشت نمایش را برای حضور در این جشنواره معرفی کردند.
بر این اساس نمایش های آرزوهای یک موش کور به نویسندگی سعید ابک و کارگردانی وحید نفر، آی تک به نویسندگی و کارگردانی فاطمه برمال، ز اسب تا سیب به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی فرزاد لباسی، افسانه قربون آقا به نویسندگی حسن عنایت پور و کارگردانی مصطفی عنایت پور، دزد لالایی ها به نویسندگی بهرام جلالی پور و فائزه فیض و کارگردانی آرش شریف زاده، رویای ماه به نویسندگی مریم کاظمی و کارگردانی احسان مجیدی، ریز جان به نویسندگی هادی حسنعلی و کارگردانی ندا وفایی و کاشف گیج به نویسندگی الهه دهقان پیشه و کارگردانی میلاد رمضانی ورجاوند آثار پذیرفته شده در بخش مسابقه نمایش کودک را می سازند.
معرفی آثار بخش تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
هیات انتخاب بخش مسابقه تئاتر خیابانی جشنواره بیست وهفتم، متشکل از بهمن صادق حسنی، ناصر آویژه و مزدک مهیمنی، بعد از ارزیابی کارشناسی ۴۹ اثر متقاضی این بخش، هفت اثر را برای حضور در جشنواره معرفی کردند.
بر همین اساس نمایش های تله من به نویسندگی و کارگردانی هیام احمدی، داستان سیاه به نویسندگی و کارگردانی آرش رضایی، غولک های نازنین به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی، محیط بانان شجاع به نویسندگی و کارگردانی لیلا بیگونه، نان آوران به نویسندگی احمد جلیلوند و کارگردانی سعید باغبانی نیر، یک روز بخصوص به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی و یه دنیایی که آدم ها آبی شن به نویسندگی میثم کرمی و کارگردانی زهراسادات احمدی، آثار پذیرفته شده بخش مسابقه خیابانی این رویداد را می سازند.


معرفی آثار بخش «تئاتر فراگیر» جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
هیات انتخاب آثار بخش تئاتر فراگیر، متشکل از آناهیتا غنی زاده، زهره بهروزی نیا، هادی حسنعلی، مزدک مهیمنی و بهمن صادق حسنی، بعد از ارزیابی ۱۰ اثر متقاضی این بخش، ۴ نمایش را برای حضور در این دوره از جشنواره معرفی کردند.
بخش تئاتر فراگیر با عنایت به اهمیت بهره گیری از هنر نمایش برای آموزش تئاتر به کودکان با شرایط خاص، در این دوره از جشنواره اجرا می شود تا توانمندی ذاتی کودکان با شرایط ویژه، جسمی، حرکتی و ذهنی را به نمایش گذارد
بر این اساس نمایش های خانم خزوک برداشتی آزاد از نوشته جبار باغچه بان و کارگردانی حمید کیانیان، روزی که هر لب ترانه ای است نوشته حسین نادری و کارگردانی حسین نادری و مرتضی اسدی مرام، شهر کوچولوترها نوشته و کارگردانی سیدمهرداد کاوسی حسینی و نمایش قصه بخت نوشته داود فتحعلی بیگی و کارگردانی محمدحسن ابویی، چهار اثر بخش تئاتر فراگیر این دوره جشنواره را تشکلی می دهند.
بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به دبیری امیر مشهدی عباس، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از راه نمایش، در اسفند ماه سالجاری، با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می گردد.


معرفی برگزیدگان انجمن منتقدان تئاتر
بیستمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر شامگاه ۳۰ دی در موزه ملی برگزار شد.
در این مراسم نشان مسئولیت اجتماعی به لیلی عاج نویسنده و کارگردان نمایش کمیته نان اهدا شد.
سپس انتشارات نیماژ بعنوان ناشر برگزیده سال ۹۸ در حوزه تئاتر ارائه شد.
در این بخش مراسم برگزیدگان بیستمین جشن سالیانه انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر به شرح ذیل معرفی شدند:
مقاله: محسن خیمه دوز از روزنامه اعتماد
گزارش: عباس غفاری از هنرآنلاین
ترجمه: انیسا رئوفی از ماهنامه شبکه آفتاب
گفتگو: مهدی میرمحمدی از ماهنامه شبکه آفتاب
نقد: سمیرا بابایی از ماهنامه دنیای تصویر
عکس: حسین گلستان برای مجموعه عکس
همچنین جایزه خبرنگار سال و عضو فعال انجمن به بهجت فرشته اهدا شد.


اهدای تقدیرنامه عالی یونسکو به علی نصیریان
سپس با حضور حجت اله ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو و ایرج راد از یک عمر فعالیت هنری علی نصیریان تجلیل و تقدیرنامه عالی یونسکو به وی اهدا شد.
در این بخش نصیریان اظهار داشت: ۷۰ سال دلبسته تئاتر شدم و ۲ دهه با فقر و تنگدستی مادی و معنوی تمرین کردیم. آن موقع فقط یک کتاب تئاتر داشتیم ولی آن موقع تجربه خوبی کسب کردم که یکی جریان سازی تئاتر و دیگری گروه تئاتر است. اگر گروه تئاتر نباشد جریان سازی تئاتر استمرار پیدا نمی کند.
نسل ما به اتمام رسید ولی در نسل های جدید تئاتر استعدادهای بسیار خوبی در زمینه کارگردانی، بازیگری و نمایشنامه نویسی وجود دارند. درست است که کتاب و کلاس لازم است ولی جوانان بدانید باید خودآموز و متکی به خود باشید و خویش را کشف کنید


مهمترین مشکل تئاتر ما بی مسألگی است
انجمن منتقدان تئاتر در ادامه مراسم خود از حسین کیانی نمایشنامه نویس، کارگردان و مدرس با سابقه تئاتر ایران تجلیل نمود.
حسین کیانی اظهار داشت: مهم ترین مشکل تئاتر ما بی مسألگی است و خطر بزرگی است. دومین خطر بزرگ شبه مسأله است و مسائل جامعه و پیرامون خویش را نمی بیند و نمی گوید. چرا باید شرایط بگونه ای باشد که خارج از دایره روشنفکری باشد و فقط یک فعالیت اجرایی خوش قواره و پول ساز شده است. اجازه متون در رابطه با مسائل اجتماعی داده نمی گردد و جلوی آنرا می گیرند. هم اکنون در تئاتر شبه مسأله به جای مسأله قالب می شود.
در بخش پایانی مراسم با حضور بهمن فرمان آرا، نمایش بیگانه در خانه محمد مساوات جایزه رتبه سوم، نمایش های صد در صد و پنجاه پنجاه مرتضی اسماعیل کاشی جایزه رتبه دوم و نمایش لانچر ۵ پویا سعیدی و مسعود صرامی جایزه رتبه اول بهترین نمایش را از دیدگاه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر دریافت نمودند.


معرفی برگزیدگان نهمین دوره جایزه ادبیات نمایشی ایران
آیین پایانی نهمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران روز ۱ بهمن در عمارت خانه تئاتر برگزار گردید. در ابتدای برنامه کامران شهلایی دبیر نهمین دوره گزارشی از روند این دوره عرضه داد.
تعداد آثار رسیده به مسابقه در بخش تالیف را ۲۰۱ جلد در ۲۳۸ عنوان از ۴۶ ناشر و در بخش ترجمه ۹۸ جلد در ۱۰۵ عنوان از ۲۸ ناشر ذکر کرد. همینطور در بخش تالیف نشر نیو با ۴۸ عنوان کتاب و در بخش ترجمه نشر افراز با ۲۶ عنوان بیشتر آثار عرضه شده به این دوره را داشتند.
در بخش بعدی برنامه ناشران برگزیده این دوره معرفی گشتند. در بخش ترجمه، نشر بیدگل و در بخش تالیف نشر نیو مورد تقدیر این دوره قرار گرفتند.
مراسم تجلیل از محمد رحمانیان نمایشنامه نویس شناخته کشور با حضور محمود دولت آبادی برگزار و وی تندیس نهمین دوره جایزه ادبیات نمایشی را از دولت آبادی دریافت کرد


در بخش مترجم برگزیده هیات داوران این دوره متشکل از شهرام زرگر، اصغر نوری و ساناز فلاح فرد بدون اولویت دیپلم افتخار، تندیس نهمین دوره و جایزه نقدی را به حمید دشتی برای ترجمه نمایشنامه خرس های قطبی نوشته مارک هَدِن از نشر روزنه و محمد منعم برای ترجمه نمایشنامه چرخ نوشته زینی هریس از نشر بیدگل اهدا کردند و همینطور هیات داوران از صدرا صباحی برای ترجمه نمایشنامه داستان خانواده نوشته بیلانا سربلانژویچ از نشر مات تقدیر به عمل آورد.
همچنین در بخش تالیف هیات داوران متشکل از محمد چرمشیر، شهرام کرمی و محمد طلوعی دیپلم افتخار، تندیس و جایزه نقدی این دوره را بدون اولویت به حمید رضا آذرنگ برای نمایشنامه خداحافظی نکردی با نجمه، سورچی از نشر ورا و محمد رضایی راد برای نمایشنامه صدای آهسته و یک نمایشنامه دیگر از نشر بیدگل اهدا کرد.
همچنین در بخش برگزیده کتاب اول از مژگان شعبانی به خاطر نمایشنامه زنهار از نشر نسک تقدیر به عمل آمد.


یادی از زنده نام حمید همیشه لبخند تئاتر
مراسم یادبود زنده یاد حمید لبخنده کارگردان تئاتر و سینما شامگاه ۱ بهمن با حضور چهره های سینما و تئاتر در پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب برگزار شد.
اکبر زنجانپور چهره مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون و از دوستان قدیمی حمید لبخنده در یادبود دوست دیرین اش سخن گفت. وی در ابتدای سخنان خود خاطرنشان کرد: انسان در سنین مختلف، از کودکی تا نوجوانی، از جوانی تا میانسالی و تا پیری ظاهرش با چیزی که در باطنش بوده ربطی به هم ندارند و مدام این ظاهر و درونیات تغییر می کنند. در نهایت وقتی انسان به گورستان می رسد تنها یک نام از او باقی می ماند که دیگران با آن نام درباره اش صحبت و قضاوتش می کنند.
وی خاطرنشان کرد: از روزی که حمید لبخنده را دیدم، جوانی دوست داشتنی بود و حمید طی سال هایی که با هم رفاقت داشتیم اصلاً فرق نکرد بلکه کامل شد و این نشان دهنده شخصیت بزرگ او بود.


حمید لبخنده؛ اسطوره شرافت
ایرج راد با بیان این که حضور همه افرادی که در این مراسم حضور پیدا کرده اند از روی دل است نه وظیفه چونکه حمید لبخنده فردی دوست داشتنی بود، تاکید کرد: حمید لبخنده اسطوره شرافت بود.
اگر هنرمند شرافت انسانی نداشته باشد نمی تواند بر جامعه و روح انسان ها تأثیرگذار باشد. توانمندی، نگاه دقیق و شرافت حمید لبخنده سبب شد تا همه با عشق و علاقه همچون پروانه گرد او باشند. عصبانیت لبخنده را هیچگاه ندیدم مگر وقتی که حقی ضایع می شد. مسائل فرهنگی و هنری برایش پرارزش بود. ما اگر تأسف می خوریم به خاطر این است که مردی شرافتمند و قلبی پاک از میان مان رفت.
ابراهیم حقیقی، اکبر زنجانپور، ایرج راد، احترام برومند، حسن فتحی، اسماعیل عفیفه، امین تارخ، منوچهر شاهسواری، محمدعلی سجادی، علی دهکردی، مسعود کرامتی، علی ژکان، حسین کیانی، لیلی رشیدی، علی اصغر دشتی، سعید داخ، مسعود فروتن، یکتا ناصر، مصطفی احمدی، آتوسا قلمفرسایی، کاوه سمندریان، علی پویان، رحمان سیفی آزاد، علیرضا تابش، شهرام گیل آبادی و اتابک نادری از جمله حاضران در مراسم بودند.


تعویق اختتامیه جشنواره نمایشنامه نویسی ثمر
اختتامیه اولین جشنواره نمایشنامه نویسی ثمر با رویکرد خانه و خانواده در دهه اول اسفندماه برگزار می گردد پیش از این زمان برگزاری این برنامه بهمن ماه اعلام شده بود.
آثار دریافتی به جشنواره نمایشنامه نویسی ثمر توسط فارس باقری، بهزاد آقاجمالی، ساناز بیان، آزاده انصاری و محمد منعم مراحل داوری را پشت سر می گذارند و نامزدهای هر بخش بهمن ماه اعلام می شوند.
۱۶۴ اثر از سراسر کشور به دفتر این جشنواره رسیده و شامل ۱۰۷ اثر در بخش صحنه، ۳۴ اثر در بخش کودک و نوجوان و ۲۳ اثر در بخش محیطی و میدانی است


منبع:

1400/11/07
11:18:51
5.0 / 5
357
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , جشنواره , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی