افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران

افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران

کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور دبیرکل کمیسیون و تعدادی از مدیران فرهنگی راه اندازی شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراسم افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور حجت الله ایوبی -دبیرکل کمیسیون-، یونس شکرخواه- مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون-، امیر روشن بخش -معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون- و ابراهیم عمرانی -مدیر کتابخانه جندی شاپور در مجموعه ایران مال- برگزار گردید.
حجت الله ایوبی در ابتدای این مراسم و بعد از بازدید از کتابخانه اظهار نمود: کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران از امروز به صورت رسمی شروع به کار می کند. به همه علاقه مندانی که با دلهره پیگیر اسناد و کتاب های این نهاد ۷۰ ساله بودند، این نوید را می دهیم که می توانند از این پس کتاب های مورد نظر خویش را جست وجو کنند و در کتابخانه به مطالعه آن بپردازند.
او افزود: کتاب ها و اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران در شرایط خوبی قرار نداشت و از مجموعه ایران مال تقدیر می کنم که با آغوشی باز پذیرای مجموعه کتاب ها و اسناد کمیسیون شدند و از آقای عمرانی و همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو-ایران که با عشق و علاقه جهت راه اندازی این مرکز تلاش کردند تقدیر می کنم.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران توضیح داد: این آثار و اسناد و کتاب ها بخشی از تاریخ علم و فرهنگ این سرزمین است که علاوه بر حفظ و نگهداری، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. شروع به کار این مرکز را به دانش پژوهان تبریک می گویم و از تلاش همه دست اندرکاران جهت راه اندازی این مرکز تقدیر می کنم.
ابراهیم عمرانی مدیر کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال نیز اظهار نمود: سال قبل که قرار شد کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتابخانه خویش را به مجموعه ایران مال و کتابخانه جندی شاپور منتقل کند، کمی سردرگم بودم و نمی دانستم با چه چیزی روبه رو هستم. ولی با بازشدن کارتن های کتاب، متوجه گنجینه پیش رو شدم. بخصوص در بخش اسناد، مواردی در این مجموعه وجود دارد که به جرات می گویم خاص ایران است و در کتابخانه دیجیتال یونسکو پاریس هم نیست.
او افزود: سعی کردیم با تمام مجموعه کتابداران جندی شاپور و همکاران کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتاب ها به درستی در دسترس علاقه مندان قرار گیرد و کاربران به سادگی بتوانند کتاب ها را جست وجو کرده و از این مجموعه استفاده کنند.
عمرانی توضیح داد: مجموعه کتابخانه دیجیتال یونسکو پاریس قابل بازیابی در این کتابخانه است و همه این اسناد در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. نکته مهم آن که تمام مجموعه ای که یونسکو پاریس در اختیار ما قرار داده با کپی رایت بوده و بسیار غنی است.
عمرانی خاطرنشان کرد: این مجموعه کار محققان حوزه فرهنگ را ساده تر می کند و این کتابخانه با تمام امکانات در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران است. از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران برای انتقال این کتابخانه به این مجموعه تقدیر می کنم و از امکانات بازار بزرگ ایران برای توسعه بیشتر این کتابخانه استفاده خواهیم کرد.
مرجعی مهم برای پژوهشگران
یونس شکرخواه مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون نیز در این مراسم با بیان اینکه خدا را شاکریم این کتابخانه با تصمیمات بموقع دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران به ثمر نشست، اظهار نمود: از تیم سخت کوشی که با پیگیری ها و تلاششان این مهم را به سرانجام رساندند و به بهترین شکل ارائه کردند و امروز هم با آغوش باز پذیرای ما بودند، قدردانی می کنم.
او افزود: باید پیشاپیش در این روز خاص که کار کتابخانه شروع می شود از استاد ابراهیم عمرانی از چهره های کتابداری ایران تقدیر کنم و به مجموعه کمیسیون ملی یونسکو به علت حضور این فرد تبریک بگویم و مطمئنم این کتابخانه در آینده به مرجعی مهم تبدیل خواهد شد و سرمنشا تحولاتی بزرگ است.
شکرخواه خاطرنشان کرد: با این امانتداری نیروهای متخصص تردید نداریم این مرکز جنبه یک آزمایشگاه را برای همگان پیدا می کند و از آقای عمرانی درخواست دارم نخستین محصول این کتابخانه این باشد که پژوهش درباره پیشینه کمیسیون ملی یونسکو-ایران را برپایه اسناد شروع کنند.
آغاز به کار انتشارات کمیسیون
امیر روشن بخش نیز در این مراسم بیان نمود: خوشحالم بعد از نزدیک به یک سال شاهد شروع به کار رسمی کتابخانه و مرکز اسناد رسمی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در مجموعه جندی شاپور ایران مال هستیم. افتتاح این مرکز خوشحال کننده است و امیدوارم افتتاح این مجموعه سبب شود اسناد و مجلدهای گردآوری شده در اختیار همگان قرار گیرد. این مرکز می تواند بنیانگزار اتفاقات مبارکی باشد. خوشبختانه انتشارات کمیسیون بیشتر از یک سال است که فعالیت خویش را شروع کرده و بدون شک کتاب ها و مجلدهای دیگری را به این کتابخانه اضافه خواهیم کرد.
معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو افزود: از اهالی فرهنگ و ادب دعوت می نماییم به این کتابخانه بیایند و از این منابع استفاده کنند.
روشن بخش خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی ما قرار دادن کتاب های نادر این مجموعه در اختیار پژوهشگران است و آرزو می کنم این کتاب ها به صورت دیجیتال در اختیار همه علاقه مندان در سرتاسر جهان قرار گیرد و همه فارسی زبانان بتوانند به این گنجینه دسترسی داشته باشند.
او با تبریک افتتاح این مرکز اظهار نمود: با عنایت به تغییر چارچوب ارتباطات و رسانه و اثرش در حوزه نشر، دیجیتال کردن کتابخانه ها می تواند گامی مهم برای تسهیل دسترسی علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب، حوزه های دانشگاهی و ماخذهای مهم باشد.

1400/11/06
21:03:37
5.0 / 5
473
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی