تسهیل ترجمه معکوس همچون اهداف نمایشگاه مجازی کتاب تهران

تسهیل ترجمه معکوس همچون اهداف نمایشگاه مجازی کتاب تهران

به گزارش لباس دونی ترویج، توسعه و تسهیل در امر ترجمه معکوس در سطح جهانی از اهداف بخش بین الملل دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران است.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا از ستاد خبری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه ای نو برای مدیریت فرهنگی در دنیا و ایران بود که نخستین دوره آن سال قبل برگزار شد و الان هم دومین دوره این نمایشگاه در حال برگزاری است. بخش بین الملل نمایشگاه با رصد و حضور در شمار قابل توجهی از نمایشگاه های بین المللی مجازی کتاب سراسر جهان توانست تجربه قابل توجهی را در این عرصه کسب کند.
تمرکز فعالیتهای بخش بین الملل دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بر کتاب کودک ایرانی بوده و برنامه های خویش را در دو محور دیجیتال رایت سنتر(مرکز تبادل رایت بین الملل) و رویدادهای بین المللی مجازی در چارچوب «تالار گفت وگو» با رویکرد «ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در فضای نشر بین الملل» برنامه ریزی نموده است که در کنار سایر حوزه های نشر و برای اولین بار اجرا خواهد شد.
همچنین در بخش رایت سنتر دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۱۸۰۰ عنوان کتاب از ۱۵۵ ناشر، آژانس ادبی و سایر فعالان صنعت نشر ۲۵ کشور جهان همچون ایران، معرفی و عرضه خواهد شد؛ لازم به ذکر است از این تعداد ۵۷۰ اثر با مبحث ادبیات کودک و نوجوان عرضه شده است.
با بررسی هایی که درباره آثار ترجمه شده ناشران ایرانی به زبان های دیگر، آثار عرضه شده در طرح گرنت و آژانس های ادبی صورت گرفت، مشخص شد که آثار قابل توجهی از این گروه ها مرتبط به ادبیات کودک و نوجوان است.
تالیف و تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان ظرفیت قابل ملاحظه ای در صنعت نشر کشورمان است که در سالهای اخیر با اقبال فراوان ناشران بین الملل روبرو شده است؛ ازاین رو توجه به این مقوله در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران می تواند کمک شایانی به توسعه نشر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان ایران در سطح بین المللی داشته باشد.
ترویج، توسعه و تسهیل در امر ترجمه معکوس در سطح جهانی از اهداف بخش بین الملل دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بوده که در جهت تحکیم روابط و پیوندهای فرهنگی با سایر ملل، حفظ استقلال و صیانت از هویت اسلامی ـ ایرانی، معرفی صنعت نشر ایران و معرفی آثار مکتوب فاخر کشورمان به ناشران خارجی پایه ریزی شده است.
در بخش رویدادهای بین المللی این نمایشگاه با تمرکز بر ادبیات کودک و نوجوان سلسله نشست های تخصصی در چارچوب «کارگاه آموزشی» و «تبادل تجربیات و دانش» با عناوین «کتاب کودک و مساله گرنت»، «رویدادهای در رابطه با کتاب کودک»، «خرید و فروش رایت کتاب کودک»، «کتاب کودک و محتوای بازاریابی»، «بررسی مسائل تولید محتوا با رویکرد بین الملل»، «جوایز کتاب کودک»، «کتاب کودک و بررسی مسائل ترجمه» با دعوت از فعالان مطرح ایرانی و خارجی حوزه برگزار می شود.
دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از امروز سوم بهمن ماه آغاز و تا دهم بهمن ماه ۱۴۰۰ به مدت هشت روز ادامه خواهد داشت. علاقه مندان برای بازدید و خرید کتاب می توانند به ketab.ir رجوع کنند.


منبع:

1400/11/04
11:18:30
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خرید , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی