پیشکسوت شبیه خوانی به خاک سپرده شد

پیشکسوت شبیه خوانی به خاک سپرده شد

لباس دونی: پیکر عباسعلی سعیدی ولاشانی پیشکسوت شبیه خوانی و از آخرین بازماندگان تعزیه ایران امروز با حضور هنردوستان در اصفهان تشییع و به خاک سپرده شد.


علی سعیدی از شاگردان هنرمند و خواننده موسیقی سنتی عباسعلی سعیدی ولاشانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تایید خبر درگذشت این پیشکسوت گفت: وی روز گذشته ۲۵ دیماه ۱۴۰۰ فوت کرد و پیکر وی امروز در اصفهان به خاک سپرده شد.
عباسعلی سعیدی ولاشانی متولد مهرماه ۱۳۰۵ بود و از ۱۰ سالگی تحت آموزش مرشد علی جعفری دینانی ردیف دان و سازنده پیش واقعه های تعزیه قرار گرفت.
شاگرد این هنرمند اضافه کرد: مرحوم در سال ۱۳۳۷ همکاری خودرا با رادیو اصفهان شروع کرد که در همین حین بنابر شرایط شغلی، به شیراز منتقل و در رادیو ارتش به اجرای آواز پرداخت. صدای وی یکی از صداهای بی نظیر، دارای احساس، طنین، و با یک گام تمام است که کمتر خواننده ای دارای چنین شرایط صدایی می باشد.
استاد عباسعلی سعیدی ولاشانی از پیشکسوتان فعال در عرصه موسیقی تعزیه ایران بود که سبک و نغمات خاص و ویژه تعزیه خودرا داشتند. از شاگردان این هنرمند که به جامعه شبیه خوانی و آواز تحویل دادند می توان به استاد محمد تقی سعیدی فرزند ایشان، برادران سعیدی (علی و محمد) و استاد عباس جواهری اشاره نمود.منبع:

1400/10/26
21:18:13
5.0 / 5
968
تگهای خبر: آموزش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی