۱۳ میلیون تومان بابت عکس با تم کریسمس!

۱۳ میلیون تومان بابت عکس با تم کریسمس!

چند صباحی است که در گوشه و اطراف پاساژها و به خصوص در فضای مجازی عکسهایی را با تم و نماهای مختلف از مراسم مختلف و گاه غریب با فرهنگ ایرانی مثل ولنتاین، هالووین و به ویژه کریسمس مشاهده می نماییم.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: نکته ای که اینجا حائز اهمیت می باشد نه فقط بحث گرفتن عکس، بلکه علت روی آوردن جامعه خصوصاً قشر جوان به این نوع مراسم و اشتیاق وافر برای بازنشر تصاویر آن در شبکه های اجتماعی است. مراسمی مانند هالووین و ولنتاین تا کریسمس حالا دیگر به سنت برای قسمتی از جامعه ما تبدیل گشته و کمتر کسی است که تجربه گرفتن یا حداقل دیدن این مدل عکس ها را نداشته باشد.

میل دیده شدن که حالا دیگر سن خاصی نمی شناسد تبدیل به مسابقه بزرگی شده است که در آن فرد برای عقب نیفتادن از جامعه هر کاری می کند. این مسابقه که جنبه تجاری هم به خود گرفته است با واژه هایی مثل (لاکچری، دیزاین، پکیج) که حالا ورد زبان هر کسی شده است، درآمیخته و می کوشد هویتی از طبقه بالا و فرهیخته بتراشد.

با شروع سال نو میلادی و کریسمس فعالیت پررنگ بعضی آتلیه ها به ویژه در فضای مجازی بهانه ای شد تا بعنوان یک مشتری به سراغ برخی از این آتلیه ها و قیمت هایشان، گفت و گو با یک عکاس درباره مشتری هایش و... برویم.

۶ میلیون تومان فقط برای عکاسی می گیریم

اولین استودیو که جزء استودیوهای لاکچری تهران است، در خیابان کامرانیه واقع شده است؛ مسئول بخش هماهنگی برای گرفتن وقت عکاسی می گوید: «می توانید از دکور و باغ هایی که برای کریسمس دیزاین شدند، استفاده کنید که قیمت هر باغ بسته به امکانات متفاوت می باشد و بطور معمول از ۲ و نیم میلیون آغاز می شود. این هزینه جدا از هزینه عکاسی است. هزینه عکاسی و به اصطلاح حضور صرف عکاس در محل مد نظر شما می شود ۵ و نیم تا ۶ میلیون تومان و همه این ها جدا ازکلیپ، باغ یا اکسسوری و چاپ عکس است. برای باغ، هم خودتان می توانید پیدا کنید و هم ما می توانیم پیشنهاد بدهیم.»

هزینه اش با دیزاینر می شود حدود ۱۳ میلیون

یکی از معروف ترین آتلیه های مشهد که سال هاست در تبلیغاتش از واژه لاکچری استفاده می نماید، می گوید: «دیزاین عکس مدنظر شما با دیزاینر این مجموعه است که دستمزد ایشان بسته به طرح شما متفاوت می باشد و از حدود ۴ میلیون آغاز می شود اما برای عکاسی، اگر داخل آتلیه باشد بدون هزینه دیزاین و با یک دوربین، حدود ۳ و نیم میلیون است. اما اگر یک کار خاص و متفاوت در باغ و عمارت خود مجموعه در بیرون از شهر می خواهید، می شود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان که شامل دو دوربین تصویر برداری، تجهیزات حرکتی، هلی شات و عکاسی است. باز هم می گویم این هزینه بدون دیزاین است و برای آتلیه، ما فیلمی حدود یک تا ۲ دقیقه و در باغ باکیفیت بهتر در حد ۴ تا ۶ دقیقه به شما تحویل می دهیم. سفارش چاپ عکس هم کلا جداست و کوچک ترین سایز آن ۲۰ در ۳۰ یا همان سایز برگ A۴ برای هر عکس ۲۰۰ هزار تومان است. اما پیشنهاد اعجاب انگیز ما عکاسی در باغ با دیزاین ویژه سلیقه شما، به قیمت حدود ۱۳ میلیون است.»

هم برای کودک و هم بزرگ سال، لباس کریسمسی داریم!

آتلیه بعدی که در مرکز شهر تهران قرار دارد، هزینه عکاسی معقول تری نسبت به آتلیه های خاص و لاکچری برای مشتری های خود دارد. مسئول این آتلیه به ما که بعنوان مشتری با او تماس گرفتیم، می گوید: «ما به سبب اینکه عضو اتحادیه عکاسان هستیم، نمی توانیم مدل عکسهایی را که گرفتیم، داخل پیج قرار بدهیم اما نه محدودیتی از نظر تعداد داریم نه بصورت پکیج کار می نماییم، البته باید بگویم که لباس داریم چه برای بزرگ سال چه برای کودکان اما به سبب مسائل بهداشتی یا مغایرت با سلیقه شما سفارش می کنم لباس را خودتان تهیه کنید. قیمت هم برای هر عکس چاپی در سایز ۱۶ در ۲۱ حدودا می شود ۸۰ هزار تومان.»

آفر ویژه زدیم؛ هر عکس ۱۵۰ هزار تومان!

مسئول این آتلیه که در تهران واقع شده و صفحه مجازی آن مملو از عکسهایی با تم کریسمس است، می گوید: «ما برای عکاسی کریسمس برنامه خاص و آف ویژه داریم که می توانید در تصاویر پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید. این عکس ها، تکی ۸۸ هزارتومان و در سایز ۱۶ در ۲۱ است. اما ما همیشه به مشتری ها پیشنهاد دادیم از سایز ۲۰ در ۳۰ استفاده کنند که قیمتی حدود ۱۵۰ هزارتومان دارد. در این آتلیه لباس فقط برای کودک تا ۷-۶ ماه موجود است اما برای بزرگ سال سفارش می نماییم لباسی با تم قرمز–سفید یا سبز تهیه کنید. فروشگاه هایی هستند که لباس و کلاه مخصوص کریسمس را می فروشند و حتما لازم است پیش از مراجعه به ما، سری به آن جا بزنید.»

بیشتر مشتری ها از طبقه متوسط به پایین جامعه اند

خانم «پ» که عکاس یک آتلیه لاکچری بوده و حالا بصورت فریلنسری کار می کند، در باره این مدل عکاسی و مشتری هایش می گوید: «دیزاین کریسمس ندارم اما تم کریسمس دارم، آن هم در حد لباس بابانوئل یا عروسک و این طور چیزها ولی نه اینکه دیزاین مخصوصی باشد. لباس هایی هم که دارم، برای کودک ۳-۲ ساله مناسب می باشد.» این خانم که علاقه ای به چاپ اسمش ندارد، درباره مراجعه کننده ها و مشتری های عکاسی با تم کریسمس، می گوید: «شاید من منبع موثقی نباشم اما تجربه شخصی ام از سال ها حضور در این عرصه نشان داده، این مدل عکس ها بین دختر بچه های۱۰ تا ۱۲ ساله و حداکثر ۱۶ ساله پرطرفدار است که بوسیله دایرکت و با حضور مادر انجام می شود. اما حالا نحوه کار من این طور نیست که از همه عکاسی کنم بطورمثال در همین مدت خیلی ها با من تماس گرفتند و من قبول نکردم. ولی در زمانی که آتلیه بودم، میزان تماس ها و مشتری های حضوری زیاد بود.»

برخلاف تصور، مشتری های این کار پولدار نیستند

او درباره شرایط مالی مشتری ها می گوید: «مراجعه کنندگان به من برای عکاسی در این زمینه و با تم کریسمس، شاید در وهله اول فکر کنید از قشر متوسط به بالا باشند اما باید بگویم بیشتر مشتری های من، اتفاقا از قشر متوسط به پایین جامعه هستند. فکر کنم دلیل این مساله هم متاسفانه مدیا و فضای مجازی است که سبب شده همه در ظاهر هم که شده تلاش کنند از بقیه افراد چیزی کمتر نداشته باشند. بعنوان مثال طبقه متوسط بیشتر به یلدا فکر می کنند، حتی در قبال پیشنهاد عکاسی کریسمس هم ترجیح می دهند عکس یلدا بگیرند ولی قشرهای پایین تر در خواست دارند در هردو مجموعه با قیمت پایین شرکت نمایند.» وی در ادامه می گوید: «راجع به دستمزد هم باید بگویم قیمت های من بصورت مجموعه هستند و چون فریلنسر کار هستم، برخلاف استودیو تک شات صرف نمی کند ولی هزینه من برای هر عکس بدون محدودیت سایز و با حداقل انتخاب چهار عکس ۵۰۰ هزارتومان است که این غیر از هزینه چاپ روی شاسی یا حضور در باغ برای عکاسی است.»

من و کریسمس خیلی یهویی!

عکس مقرر است حکم ماندگار کردن یک لحظه را داشته باشد، لحظه ای که آنرا زندگی کردیم و خاطره خوشایندی از آن داریم، در این بین کریسمس کجای زندگی واقعی ماست؟
1400/10/16
12:13:05
5.0 / 5
867
تگهای خبر: فروشگاه , كیفیت , لباس , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی