استاد تاریخ دانشگاه خوارزمی:

از ۴۶ جشن باستانی ایران فقط جشن هایی مثل یلدا و نوروز باقی مانده است

از ۴۶ جشن باستانی ایران فقط جشن هایی مثل یلدا و نوروز باقی مانده است

البرز استاد تاریخ دانشگاه خوارزمی و مولف کتاب جشن های ایران باستان با اشاره به اینکه در ایران باستان بیشتر از ۴۶ جشن وجود داشته که برخی از آنها مثل نوروز و شب یلدا تا کنون باقی مانده اند، اظهار داشت:  بدون شک اگر آیینی در تاریخ ایران ماندگار شده، منشا و پشتوانه اخلاقی، اجتماعی و... داشته است.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، دکتر حسین محمدی در وبینار چیستی و چرایی شب یلدا که توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی البرز برگزارشد، اظهار نمود: جشن ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانی ها دارد و موضوعی فانتزی نیست.

مثل غذا، به شادی هم نیاز داریم

وی افزود: همانطور که ما برای تغذیه جسم به غذا نیاز داریم، برای سیراب کردن نیازهای روحیمان هم به شادی بخصوص شادی های جمعی نیازمندیم.

وی اضافه کرد: اغلب ما هم اکنون در شرایط سخت اقتصادی به سر می بریم و با فشارهای روانی زیادی دست و پنجه نرم می نماییم ولی این نباید به مانعی برای با هم بودنمان تبدیل گردد.

وی توضیح داد: اتفاقا ما در شرایط فعلی بیشتر از هر زمان دیگری به شادی و همدلی جمعی نیاز داریم تا بتوانیم از میزان فشارهای روانی خود کم نماییم.

محمدی تصریح کرد: هرچند حدود دو سال است که انتشار کرونا و لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی سبب شده مردم کمتر به صورت حضوری به هم سربزنند ولی پیشرفت تکنولوژی راهی برای برداشتن فاصله ها است و امروز با یک کلیک ساده مردم می توانند به صورت مجازی و از راه تلفن همراه همدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند.

از ۴۶ جشن باستانی ایران فقط جشن هایی مثل یلدا و نوروز باقی مانده است

استادیار گروه آموزشی تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی با اشاره به اینکه در ایران باستان بیشتر از ۴۶ جشن وجود داشته که برخی از آنها مثل نوروز و شب یلدا تا کنون باقی مانده اند، اظهار داشت: بدون شک اگر آیینی در تاریخ ایران ماندگار شده، منشا و پشتوانه اخلاقی، اجتماعی و... داشته است.

وی اظهار داشت: جشن هایی مثل نوروز و مراسمی مثل شب یلدا، علیرغم فراز و نشیب های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... تا کنون ماندگار و به بخشی از فرهنگ ایرانی ها تبدیل گشته اند.

شادی بخش مهمی از فرهنگ ایرانی ها است

مولف کتاب جشن های ایران باستان اظهار نمود: شادی و نشاط بخش مهمی از فرهنگ ایرانی ها قدیم است و البته اسلام هم دین شادی است ولی تحریفاتی که امروز در آن می بینیم ربطی به اصل آن ندارد.

وی ضمن اشاره به این که تاریخ دقیقی از این که چه زمانی جشن نوروز برای نخستین بار برگزار شده وجود ندارد، توضیح داد: هرچند عقبه این جشن دقیقا معلوم نیست ولی واضح این است در چند سده گذشته هر قومی به ایران آمده آنرا پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه برخی هورمون ها در بدن انسان تنها در مواقع شادی و ورزش ترشح می شود، اضافه کرد: دوپامین و اندورفین و استروژن برخی از این هورمون ها است که میزان ترشح آنها در شادی های جمعی چند برابر است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به ریشه برگزاری مراسم شب یلدا اشاره نمود و اظهار داشت: در انتها پاییز، از اول دیماه شب ها کم کم کوتاه و روزها بلند می شوند.

اجداد ما با هوشمندی متوجه بلندی شب یلدا شده اند

مولف کتاب جشن های ایران باستان اظهار نمود: هر چند بلندترین شب سال که ۳۰ آذرماه است، تنها یک دقیقه از شب بعد خود بلندتر است ولی این تیزهوشی اجداد ما را نشان داده است که متوجه همین تغییر بسیار کوچک شده اند.

وی ابا بیان این که یلدا جشنی مذهبی بوده و ریشه در آیین مهرپرستی و میترائیسم دارد، توضیح داد: خورشید در زندگی ایرانی ها قدیم که زندگیشان بر محور کشاورزی و دامداری استوار بوده، نقش به سزایی داشته است.

استاد محمدی افزود: مردم در آن روزگار زندگی خویش را متناسب با طلوع و غروب خورشید هماهنگ می کردند و نور برای آنها زندگی بخش بوده است.

وی ضمن اشاره به این که خورشید در فرهنگ ایرانی ها قدیم نماد پاکی و نیکی است، اظهار داشت: ایرانی ها از چند سده قبل تابحال آغاز طولانی شدن روز (اول در ماه) را در آیینی به نام شب یلدا جشن می گیرند.

وی با اشاره به اینکه شب یلدا مفاهیم زیادی را در خود جای داده، اضافه کرد: احترام به بزرگ ترها، پررنگ شدن نقش خانواده و زندگی تعدادی از نتایج برگزاری این مراسم است.

استادیار گروه آموزشی تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی افزود: با عنایت به این که در این شب خاطره گویی، قصه خوانی و حافظ خوانی اتفاق می افتد و هر کسی در این مراسم وظیفه ای به عهده دارد، این امر منجر به افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

وی ضمن اشاره به کارکردهای دیگر مراسم شب یلدا اضافه کرد: برای این روز مردم متناسب با وسع خود به بازار رفته و خرید می کنند و این سبب چرخش اقتصادی در جامعه می شود.
1400/10/01
11:53:13
5.0 / 5
451
تگهای خبر: آموزش , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی