تاملی بر زمان شهادت دختر پیامبر اکرم (ص)

تاملی بر زمان شهادت دختر پیامبر اکرم (ص)

زمان شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) همچون مزار ایشان بصورت دقیق معین نیست و همین مساله سبب شده شیعیان و دوستداران دوده (ع) سالروز شهادت آن حضرت را برمبنای روایت های 75 روز و 95 روز پس از وفات رسول خدا (ص) اقامه عزا کنند.


فردا بیست و هفتم آذر مصادف با ۱۳ جمادی الاولی، سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به روایت ۷۵ روز است و روایت دوم که در تقویم رسمی تعطیل اعلام شده همان روایت ۹۵ روز است که مصادف با ۱۶ دی برابر با سوم جمادی الثانی است.
چه روایت اول و چه روایت دوم، فرصتی برای تعظیم شعائر فاطمی و عزاداری برای دختر رسول خدا (ص) است. تعدادی از این ایام بعنوان دهه فاطمیه (س) یاد می کنند و برخی نیز چند روز پیش از شهادت حضرت زهرا (س) و چند روز پس از آن به برگزاری هیات و مراسم می پردازند.
معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته (۲۳ آذر) با صدور دستورالعمل بهداشتی برای برگزاری مراسم ایام فاطمیه اعلام نمود: دهه اول فاطمیه از چهارشنبه ۲۴ آذر آغاز می شود و شنبه چهارم دی تمام می شود. دهه دوم فاطمیه نیز از سه شنبه ۱۴ دی آغاز می شود و پنجشنبه ۲۳ دی به انتها می یابد.
شیعیان در بعضی کشورها همچون ایران، عراق و پاکستان و به اقامه عزا در روزهای فاطمیه (س) می پردازند و بعضی مراجع تقلید همچون آیت الله حسین وحید خراسانی و لطف الله صافی گلپایگانی در این ایام در دسته های عزاداری شرکت کرده و به سمت حرم حضرت معصومه (س) پیاده روی می کنند. تعطیلی روایت دوم یعنی سوم جمادی الثانی از سال ۱۳۷۹ به پیشنهاد آیت الله وحید خراسانی صورت گرفت و با تصویب دولت در تقویم رسمی بعنوان سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) تعطیل اعلام گردید.
اگر نگاهی به زمان برگزاری هیات های عزاداری در این روزها بیاندازیم، متوجه می شویم روزهای برگزاری مراسم از سه روز تا حداکثر یک هفته است و کمتر هیاتی ۱۰ روز برای هر روایت اقامه عزا می کند.
حجت الاسلام محمدرضا جباری کارشناس تاریخ اسلام به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: دو قول مشهور برای شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در تاریخ نقل شده که ترجیح با روایت دوم یعنی روایتی است که شهادت آن حضرت را ۹۵ روز بعد از وفات رسول خدا (ص) صحیح تر می داند، در کشور ما نیز این روز برای شهادت آن حضرت تعطیل رسمی اعلام شده است. البته عزاداری در روزهای فاطمیه (س) اول از دیرباز مرسوم بوده است.
وی درباره اعلام ۱۰ روز برای ایام فاطمیه (س) که از طرف وزارت بهداشت اعلام شده، گفت: وزارت بهداشت باتوجه به وضعیت بهداشتی و رعایت شیوه نامه ها و بنا بر احتیاط این ایام را ۱۰ روز اعلام نموده است.
حال سوال این است که چرا زمان ولادت و شهادت ائمه در تاریخ ثبت شده ولی برای زمان شهادت حضرت زهرا (س) دو روایت نقل شده و چرا فاصله این دو تاریخ ۲۰ روز است؟ برخی معتقدند با اهمیت ترین دلیل این اختلاف، روش نگارش و رسم الخط عربی در آن زمان بوده است. در نوشته های عربی قدیم از نقطه و علامت استفاده نمی شد و هیچ حرفی نقطه نداشت و اعداد سبعون به مدلول ۷۰ و تسعون یعنی ۹۰ مانند هم نوشته می شد و این مساله برای تاریخ نویسان دوره های بعد موجب اشتباه شد و نمی توانستند تفاوت این دو عدد را از هم تشخیص دهند و از جانب دیگر باتوجه به اینکه ماه های قبلی ۲۹ یا سی روزه باشد، تعیین دقیق روز شهادت با تردید هم راه است و بنا بر این بطور معمول سه روز را برای عزاداری هر روایت ملاک قرار می دهند.

1400/09/27
11:56:36
5.0 / 5
320
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی