گشتی در اخبار تئاتر؛

از افزایش بودجه تئاتر و کوشش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

از افزایش بودجه تئاتر و کوشش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

به گزارش لباس دونی افزایش حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصدی بودجه هنرهای نمایشی در سالجاری، تاکید هنرمندان نمایش آیینی تعزیه بر حفظ و توسعه این گونه نمایشی و نشت گاز در تماشاخانه ملک که ختم به خیر شد، مهم ترین اخبار تئاتر طی هفته جاری به شمار می روند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آغاز آذر ۱۴۰۰ برای خانواده تئاتر بخصوص دوستداران نمایش های آیینی و سنتی نوید دهنده نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره های تئاتری کشور است. جشنواره هایی که پس از دو سال وقفه به جهت انتشار کرونا با آرام تر شدن شرایط بار دیگر امید می رود تا با همان شور و حال سابق برگزار شوند.
در این میان تلاش مسؤلان و متولیان تئاتر کشور جهت افزایش بودجه این هنر در جهت تحقق عدالت فرهنگی و افزایش دامنه و ضریب نفوذ این هنر جریان ساز میان عموم مردن بخصوص در استان ها و شهرستان ها از دیگر دغدغه هایی است که به جد توسط مدیران فرهنگ و هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور هنری وزارت خانه در دست پیگیری است و طی همین ایام اخبار خوش از راه فضای رسانه ای به گوش هنرمندان و اهالی این هنر رسیده است.
در کنار تب و تاب فعالیت هنرمندان تئاتر سراسر کشور برای حضور در جشنواره های مختلف نمایشی نیمه دوم سال، با استمرار باز بودن تماشاخانه ها در اکثر استان ها در سایه تسریع روند واکسیناسیون، طی روزهای هر هفته شاهد معرفی میهمانان جدید آثار تئاتری برای اجرای عمومی در سالن های پایتخت و دیگر استانهای کشور هستیم.
بر همین اساس از مهم ترین تیتر اخبار حوزه هنرهای نمایشی از ۳۰ آبان تا پنجم آذر میتوان به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی بودجه تئاتر در سالجاری، پیشگیری از فراموشی هنر آیینی و ملی تعزیه، ایجاد بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه، آخر مهلت ارسال آثار در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر، نشست گاز در تماشاخانه ملک که به خیر گذشت، آغاز اجراها با تایید نماینده آتش نشانی، باباآدم؛ نمایشی با محتوایی آشنا در ضمیر مردمان ایران زمین، اعلام آخرین فرصت شرکت در جشنواره تئاتر تک نفره خلاق ایثار، شروع به کار دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی، روایتی از جهان پهلوان تختی در صحنه تئاتر، سنجشی بر قضاوت های ما در کنسرت تئاتر دوازده، ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته، اجراهای محدود مکاشفه شب یلدا در تئاتر مولوی و اجرای نمایش محیطی ماهی رنگین کمان در مرکز تولید تئاتر کانون، اشاره نمود.


افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی بودجه تئاتر در سال جاری
مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره بودجه تئاتر کشور با بیان آنکه سال قبل عملکرد اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مبنای بودجه ۳۴ میلیارد تومانی بسته و برنامه ریزی شده بود اظهار داشت: طی جلساتی با سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه رشد و تعامل بیشتر هنرهای نمایشی در کشور با محوریت توجه به تئاتر استان ها و شهرستان ها، جمع بندی نهایی در این حوره برای بودجه تئاتر سال جاری افزایش حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصدی بود.
بر اساس جلسات مختلف و صحبت نهایی شده بودجه مدیریت تئاتر سال جاری عددی بین ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان خواهد بود و امیدواریم اصلاح ردیف بودجه تئاتر هر چه سریع تر مراحل اداری را گذرانده و به تصویب نهایی برسد.
قادر آشنا در انتها اظهار داشت: بر مبنای آنچه پیش از این برای بودجه تئاتر در سال ۱۴۰۰ مصوب شده بود عدد ۳۶ میلیارد تومان نهایی شده بود که با عنایت به تاکید و حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر توجه به توسعه هنرهای نمایشی با نگاه تزریق عادلانه ثروت و امکانات به تمام نقاط کشور، شاهد این رشد و افزایش بودجه طی بازه زمانی قریب به ۱۰۰ روزه فعالیت دولت مردمی سیزدهم در حوزه مدیریت کلان فرهنگ و هنر بودیم.


جلوگیری از فراموشی هنر آیینی و ملی تعزیه
نشست صمیمانه شبیه خوانان و پژوهشگران حوزه نمایش آیینی تعزیه با حضور حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، داوود فتحعلی بیگی پژوهشگر حوزه تعزیه و دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی برگزار شد.
فتحعلی بیگی در این جلسه اظهار داشت: با وجود حمایت هایی که بعد از انقلاب اسلامی از هنر تعزیه شده است انتظار ویژه تری در جهت پشتیبانی از آن با وجود مدت زمانی طولانی از سابقه این هنر داشته و داریم. بیشتر از ۵۳۰ مجلس تعزیه داریم که تابحال ۱۰۰ تا ۱۵۰ مجلس کار شده است.


ایجاد بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه
وی ضمن اشاره به این مورد که کتابخانه و بنیادی برای حفاظت از هنر تعزیه در امر پژوهش، آموزش و آفرینش موجود نیست، خاطرنشان کرد: برخی پیشکسوتان شبیه خوانی که این هنر را سینه به سینه انتقال داده اند حالا میان ما نیستند و خطر از دست دادن هنرمندان باقی مانده وجود دارد.
امیدوارم بتوانیم چاره ای بیاندیشیم تا این هنر را که به ثبت جهانی هم رسیده را سروسامان دهیم. تابحال تلاشهای فردی در این راستا صورت گرفته که با وجود اهمیت و جایگاه هنر شبیه خوانی کافی نیست. همین اندازه که اجازه ندهیم این هنر آیینی ملی از دست برود بسیار پرارزش است.
محمود شالویی هم در این جلسه در سخنان کوتاهی ضمن اشاره به دغدغه های اهالی شبیه خوانی تصریح کرد: موارد اشاره شده را در سطح وسع و توان پیگیری خواهیم کرد. متاسفانه مساله آموزش تعزیه جدی نیست و تلاش مجدانه ای را مطلبد. هنر حسینی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و ما در حوزه مأموریت هر چه از دستمان برآید انجام خواهیم داد و کوتاهی نخواهیم کرد.
در آخر این مراسم از آلبوم آموزش شبیه خوانی بنیاد رودکی به روایت استاد مرتضی صفاریان که با نظارت داود فتحعلی بیگی تهیه شده و سایت اختصاصی کانون کهربای تعزیه رونمایی گردید.


پایان مهلت ارسال آثار در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر
مهلت ارسال فیلم آثار به منظور شرکت در بخش خیابانی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به پایان رسید.
بر این اساس آثاری که تا آخر روز ۳۰ آبان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده اند، بررسی و کدی به منظور تکمیل مراحل ثبت نام برای متقاضیان ارسال خواهد شد.
دبیرخانه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر آثاری را که بعد از تاریخ ذکر شده، ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهد داد.
چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بهمن ماه سالجاری به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می گردد.


نشست گاز در تماشاخانه ملک که به خیر گذشت
شامگاه ۳۰ آبان همزمان با اجرای نمایش نان به کارگردانی مهدی کوشکی در تماشاخانه ملک واقع در خیابان شریعتی برخی از مخاطبان و بازیگران این اثر نمایشی در میانه های اجرا گرفتار سرگیچه و سرفه می شوند.
بعد از پیگیرهای اولیه مشخص می شود که موتورخانه ساختمانی که این تماشاخانه در طبقی منفی یک آن قرار دارد و سالن اجرای تماشاخانه ملک در جنب این موتورخانه قرار دارد به علت افت فشار در تهران که در آغاز فصل سرما ظاهرا امری متداول می باشد و مشکل در دودکش با نشت گاز مونوکسیدکربن روبرو شده است.
مسئولان سالن در آرامش بدون آنکه بخواهد تشنجی میان تماشاگرن و بازیگران اینجاد کنند مراتب با آتش نشانی منطقه در بین می گذارند و نیروهای آتش نشانی در کمتر از سه دقیقه با حضور در محل با همراهی مسؤلان سالن به آرامی ابتدا مخاطبان (۷۰ نفر) را به بیرون از سالن راهنمایی می کنند و به بعد به موتورخانه ساختمان می روند.


آغاز اجراها با تایید نماینده آتش نشانی
مدیر تماشاخانه ملک در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره این حادثه که خوشبختانه ختم به خیر شده و کسی در آن شامل مخاطبان و گروه نمایشی صدمه ندید اظهار داشت: پس از مشخص شدن مشکل مراتب را با مدیریت ساختمان در بین گذاشتیم و کار اصلاح، تعمیر و بررسی نهایی موتورخانه صورت گرفت.
همچنین طی رایزنی با مسؤلان آتش نشانی بنا شد تا نماینده ای از این نهاد برای حضور در تماشاخانه و بررسی و تأیید نهایی رفع ایراد موتورخانه امروز به این سالن و موتورخانه ساختمان بیاید و پس از تأیید نهایی وی بار دیگر اجراها را از سر خواهیم گرفت.
عماد عامری با بیان آنکه سیستم گرمایشی تماشاخانه ملک برقی است و با عنایت به خاموش بودن موتورخانه هم برای گرم نگه داشتن سالن انتظار همینطور سالن اجرای نمایشی از این سیستم استفاده خواهیم کرد تصریح کرد: اجراها را زمانی ازسر خواهیم گرفت که شاهد تأیید نهایی مأموران آتش نشانی باشیم که این مساله هم امروز به وقوع خواهد پیوست.
تماشاخانه ملک در این ایام میزبان دو نمایش برلینگتون به کارگردانی مسعود میرطاهری و نان به کارگردانی مهدی کوشکی است.


باباآدم؛ نمایشی با محتوایی آشنا در ضمیر مردمان ایران زمین
محمود شالویی به همراه قادر آشنا، سی ام آبان از نمایش بابا آدم به کارگردانی لیلی عاج در تالار چهارسوی تئاتر شهر دیدن کردند.
شالویی پس از دیدن این نمایش اظهار داشت: امشب شاهد نمایشی بودم که بر مبنای مستندات و منابعی که در دسترس نویسنده و کارگردان این اثر نمایشی قرار گرفته بود با تخیل هنرمندانه وی در هم آمیخته و توانسته بود کاری زیبا و دیدنی را به مخاطب عرضه کند.
شالویی اضافه کرد: به اعتقاد من بخش های مهمی از این کار می تواند بعنوان جریانی در تاریخ ما با اوضاع و احوالی که طی سالهای طولانی در ضمیر مردم بوده ارتباط و آشنایی دیرینه ای داشته باشد.
نمایش بابا آدم به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج، تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی و بازی جواد پورزند، الهام شعبانی، حمید محمدی، سید جواد حسینی، شهروز آقایی پور، مهتاب محسنی، سیامک زین الدینی، رضا جوشنی، رامین قربانی ساعت ۱۸: ۳۰ به مدت زمان ۸۰ دقیقه در تالار چهارسو تئاترشهر میزبان مخاطبان تئاتر است.


اعلام آخرین فرصت شرکت در جشنواره تئاتر تک نفره خلاق ایثار
اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف تبیین ارزش های والای انسانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سومین جشنواره ملی تئاتر تک نفره خلاق ایثار را در سال ۱۴۰۰ برگزار می نماید.
دبیرخانه جشنواره اعلام نمود با عنایت به نزدیک شدن به مهلت پایانی ارسال آثار به این رویداد، زمان اعلام شده برای دریافت آثار تمدید نمی گردد. بر این اساس آخرین فرصت ارسال آثار، ۲۰ آذر ماه است.
ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس، موسیقی، سطح کیفی، تعداد بازیگران و... به گروههای راه یافته به جشنواره حداکثر تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت خواهد نمود.
سومین جشنواره ملی تئاتر تک نفره خلاق ایثار به دبیری شهرام سلطانی دی ۱۴۰۰ برگزار می شود.


آغاز به کار دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی
تئاتر کاغذی یکی از شیوه های نمایش عروسکی است که عروسک ها و دکور آن از کاغذ و مقوا ساخته و رنگ آمیزی می شود. در این تئاتر عروسک ها گاهی حالت تخت و گاهی به صورت حجمی (مدرن) ساخته می شوند.
برای اجرای تئاتر کاغذی احتیاج به ابزار دور از دسترس و گران قیمت سایر تکنیک های نمایش عروسکی نیست و با استفاده از ابزار در دسترس به سادگی میتوان در خانه تئاتر کاغذی را تولید و اجرا کرد.


استقبال مخاطبان نشان دهنده علاقه خانواده ها، کودکان و نوجوانان به تئاتر کاغذی است
رئیس پردیس تئاتر تهران در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اولین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی زمستان سال قبل در شرایط انتشار کرونا و ضرورت در خانه ماندن برای جلوگیری از این بیماری و غنی سازی اوقات فراغت ویژه کودکان و نوجوانان با شعار شادی و نشاط در خانواده برگزار شد.
حسین عالم بخش بیان نمود: استقبال مخاطبان نشان دهنده این است که خانواده ها به تئاتر کاغذی علاقه مند هستند و کودکان و نوجوانان و خانواده ها به سادگی می توانند آنرا در خانه تولید و داستان های مختلف را به صورت نمایش اجرا کنند.
وی اظهارداشت: سال جاری در دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی رویکردها تغییر نمود و علاوه بر کودکان و نوجوانان، مربیان مهدهای کودک و معلمان آموزش و پرورش و دانشجویان هنرهای نمایشی هم می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.
عالم بخش اظهار داشت: اردشیر صالح پور، شهرام کرمی، فهیمه حسینی، حامد زحمتکش، نیما بیگلریان هیات داوران دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی هستند.
کرونا را شکست می دهم (روش های جلوگیری از ویروس کرونا)، اصلاح الگوی مصرف، مهربانی، قصه ای کوتاه از کتاب های داستانی کهن، خاطرات مدرسه، آداب و رسوم و آئین های مردم ایران، محورهای موضوعی دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی را می سازند.


روایتی از جهان پهلوان تختی در صحنه تئاتر
اجرای نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک به کارگردانی تینو صالحی دوم آذر در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر اجرای خویش را شروع کرد.
در این اثر نمایشی که با نگاهی به زندگی جهان پهلوان تختی پهلوان نام آور کشتی پیش روی مخاطبان قرار گرفته رضا بهرامی، مجید رحمتی، سهیل ملکی، سامان کرمی، نجلا نظریان، حسین خجسته، آروین فلاح، کهبد تاراج، مسعود حکمت آرا بعنوان بازیگر حضور دارند.
نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک ساعت ۱۸: ۳۰ با مدت زمان ۶۰ دقیقه به صحنه می رود.


سنجشی بر قضاوت های ما در کنسرت تئاتر دوازده
کنسرت تئاتر دوازده از پنجشنبه (۴ آذر) و نمایشنامه خوانی دنیا روز شنبه (۶ آذر) در تماشاخانه مهرگان به صحنه می روند.
مریم زمانی، فرشاد نجفی، آرام نیک بین، یاشار خمسه، مریم فتحی، آرمیتا لطفی، گلاره فرشچیان و حمیدرضا رکنی بازیگران و آرمین حسن زاده، محیا خسروی، مهسا قادری، خان آقا احمدی بازیگران گروه فرم کنسرت تئاتر دوازده هستند.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: قضاوت های ما (چه صحیح و چه غلط) بر زندگی ما تأثیر مستقیم دارد؛ شما مردید...


ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته
اجراخوانی دنیا به نویسندگی و کارگردانی علیرضا حاتمی، تهیه کنندگی محمدعلی میرقربانی و والا آقازاده ششم آذر ساعت ۲۰: ۳۰ در تماشاخانه مهرگان به صحنه می رود.
جوانه دلشاد، سمن قناد، والا آقازاده، مهدی لوئیا، بهنام امین، شهریار برزگر، امین شمس اللهی، فرزاد سهرابی، علیرضا حاتمی، محمدعلی میرقربانی و امید زندگانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.
در خلاصه داستان اجراخوانی دنیا آمده است: ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته...


اجراهای محدود مکاشفه شب یلدا در تئاتر مولوی
نمایش مکاشفه شب یلدا به نویسندگی هلن بهرامی و کارگردانی ایوب آقاخانی از سوم آذر در مرکز تئاتر مولوی اجراهای خویش را هر روز به جز شنبه ها ساعت ۱۷: ۳۰ به صورت محدود شروع کرد.
در نمایش مکاشفه شب یلدا که ماحصل یک کارگاه آموزشی به سرپرستی ایوب آقاخانی است، هلن بهرامی، میلاد رفاقتی، شقایق سرسختی، مریم سیدین، دانا شهبازی، دنیا صنوبری، احمد عباسی، آنیتا عطایی، باربد عطایی، سهیل محبی، سالار مسیب زاده، شایان مرادطچری، علیرضا مهران فر، امیرعلی یزدان کیا و محمد یوسفی ایفای نقش می کنند.


اجرای نمایش محیطی ماهی رنگین کمان در مرکز تولید تئاتر کانون
نمایش محیطی ماهی رنگین کمان به نویسندگی امیرمحمد انصافی و کارگردانی زهرا مریدی ویژه مخاطبان خردسال و کودک در سالن انتظار مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می شود.
این نمایش که بر مبنای داستانی به همین نام نوشته مارکوس فیستر به نگارش در آمده است همه روزه به جز شنبه ها ساعت ۱۵: ۳۰ در محوطه سالن انتظار در چارچوب طرح تئاتر کوچک اجرا می شود و تماشای آن برای عموم مجانی است.
این اثر نمایشی درباره ماهی رنگین کمان خودخواه و مغروری است که همیشه با کلام و رفتار ناپسندش، دیگر ماهیان دریا را از خود می رنجاند، تا این که تنهای تنها می شود و این تنهایی طولانی او را غصه دار می کند و اینجاست که هشت پای دانا راه تازه ای در زندگی به او نشان داده است و...
هنرمندان بازی دهنده عروسک در این نمایش زهره قاسمی و هوتن آزادی هستند.

1400/09/05
13:51:12
5.0 / 5
586
تگهای خبر: آرامش , آموزش , تئاتر , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی