ایران میزبان توریستهای خارجی و اعطای تسهیلات به فعالان صنایع دستی

ایران میزبان توریستهای خارجی و اعطای تسهیلات به فعالان صنایع دستی

لباس دونی: این هفته توریستهای خارجی به ایران آمدند؛ مسئولان گردشگری معتقدند با واکسیناسیون سراسری در کشور، توریستهای خارجی زیادی به ایران می آیند. همین طور در این هفته اعلام گردید برمبنای قراردادی بیش از 1100 میلیارد تومان تسهیلات برای فعالان صنایع دستی در نظر گرفته شده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بالاخره بعد از ۲۰ ماه با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آبان ماه جاری توریستهای خارجی به ایران آمدند؛ اولین گروه گردشگران روس بودند، این گروه، یک هفته در ایران اقامت داشتند. آنها به کرمان، ماهان و اکوکمپ لوت، شیراز و اصفهان سفر کردند. البته در هفته جاری گردشگران فرانسوی نیز به ایران آمدند همین طور مقرر است ورود توریستهای خارجی به ایران همچنان ادامه داشته باشد.


نخستین گروه توریستهای خارجی در وضعیت کرونا وارد کشور شد
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ورود اولین گروه توریستهای خارجی از روسیه به کشور بعد از لغو ممنوعیت صدور روادید و ابلاغ دستورالعمل نحوه حضور گردشگران در وضعیت کرونا آگاهی داد.
شالبافیان در پی شروع صدور ویزای گردشگری ایران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: در پی ارائه رای مثبت ستاد ملی کرونا بمنظور شروع صدور ویزای گردشگری، اولین گروه توریستهای خارجی از کشور روسیه وارد ایران شدند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، ابلاغ دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی در وضعیت کرونا به ۳۱ استان کشور را اقدامی در امتداد میزبانی شایسته از گردشگران ورودی عنوان نمود و نوشت: منطبق با دستورالعمل مذکور تمامی نهادهای فرابخشی دولتی و فعالان بخش خصوصی با بسیج ظرفیت های موجود ضمن اعتمادسازی، ایمن سازی و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای پذیرایی شایسته از گردشگران ورودی آماده می شوند.


بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان صنایع دستی اعطا می شود
بر اساس قراردادی بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با صندوق کارآفرینی امید، بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای فعالان صنایع دستی در نظر گرفته شد.
قرارداد عاملیت تسهیلات اعطایی از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نمایندگی سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در دفتر معاونت توسعه مدیریت و منابع به امضا رسید.
اوحدی در مراسم امضای این قرارداد اظهار داشت: در گذشته کمتر شاهد چنین قراردادی بودیم که دارای پشتیبانی قوی در زمینه صنایع دستی باشد. دولت و نمایندگان مجلس برای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تسهیلات قابل توجه و موثری را در قالب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کرده اند که برای دستگاه های مختلف منابعی را با نرخ تسهیلات و کارمزد بسیار پایین با عنوان رونق تولید و جهش تولید در نظر گرفته است.
صادرات صنایع فرهنگی یکی از راه های جلوگیری از ایران هراسی است
محمد حسین ایمانی خوشخو سرپرست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی، از تاسیس خانه صادرات فناوری های نرم و صنایع فرهنگی آگاهی داد و اظهار داشت: صادرات صنایع فرهنگی یکی از راه های معرفی ایران و جلوگیری از ایران هراسی است.
ایمانی خوشخو اضافه کرد: اما مزیت های نسبی زیادی داریم و صنایع فرهنگی، دنیای مزیت هاست که به آن توجه نکرده ایم و به سادگی می توانند برای ما اعتبار و ثروت آفرینی کنند. اگر توجه کرده بودیم تحریم ها ما را این قدر اذیت نمی کرد، امروز فناوری در فرهنگ در دنیا قابل عرضه است و دنیا به صنایع فرهنگی توجه می کند.
این استاد دانشگاه با اشاره به فناوری های نرم در جهاد دانشگاهی، گفت: در پارک های علوم، فناوری های نرم، دانش را به فرهنگ نزدیک کردند. در کشور ما به فرهنگ می گویند حوزه کمک بگیر اما در کشورهای دیگر اینگونه نیست در کشورهای پیشرفته از شرق دور تا غرب، فرهنگ تولید درآمد می کند و صنعت مولد است. بخش عمده ای از صادرات کشور چین صنایع دستی است.
ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه ما ابتدای راه در صنعتی شدن صنایع دستی هستیم، افزود: مجلس شورای اسلامی رسیدگی به موضوع صنایع خلاق فرهنگی را پیش گرفته است و در وزارتخانه های مختلف نیز این مساله پیگیری می شود. کشور ما در فقدان مدیریت واحد مشکل دارد، در فرهنگ و سیاست تفاوتی ندارد، دستگاه های ما هیچ هماهنگی ندارند. در این زمینه وزیر فرهنگ و ارشاد در یک سخنرانی گفتند رییس جمهوری، مدیریت فرهنگی کشور را به وزارت ارشاد می سپارد و من فکر می کنم صنایع فرهنگی هم از آن سود خواهد برد.کرمانشاه بعنوان شهر خلاق خوراک در جهان معرفی شد
دفتر یونسکو، ۴۹ شهر جهان را بعنوان شهر خلاق خوراک انتخاب نمود که کرمانشاه هم بعنوان تنها شهر ایران در این فهرست قرار داشت.
سازمان فرهنگی، آموزشی و اجتماعی یونسکو که در ۱۹۸ کشور دبیرخانه دارد، از سال ۲۰۰۳ شهرهایی که در هفت حوزه صنایع دستی، موسیقی، خوراک و غیره مستعد باشد را بعنوان شهر خلاق معرفی می کند.
پیش از این هم ۳۶ شهر خلاق خوراک از ۲۸ کشور جهان انتخاب شده اند و در ایران هم شهرهای اصفهان و بندرعباس بعنوان شهر خلاق صنایع دستی، شهر رشت بعنوان شهر خلاق خوراک و شهر سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی انتخاب شده اند.
استان کرمانشاه با حدود ۸۰ نوع غذا و خوراک، ۱۱ نوع نان، ۲۰ نوع شیرینی و میان وعده های مختص خود ظرفیت بسیار بالایی در زمینه خوراک دارد. خوراکی هایی مانند «روغن کرماشانی»، «نان برنجی»، «کاک»، «خورشت خلال» و «دنده کباب» همچون خوراکی های کرمانشاه است.
تورگردانان روس با ظرفیت های گردشگری استان فارس آشنا شدند
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، اظهار داشت: گروه تورگردانان روسیه به استان فارس وارد شد و اعضای این گروه یکشنبه شانزدهم آبان از جاذبه های فرهنگی، تاریخی و مذهبی شیراز دیدن کردند.
هادی شه دوست شیرازی بدون اعلام شمار این تورگردانان اضافه کرد: حامی این تور، شرکت هواپیمایی ماهان است و این گروه گردشگری روس یک هفته در ایران اقامت دارند و مقرر است از مکان های دیگر ایران دیدن کنند.
وی افزود: این گروه از تورگردانان روس از خردادماه در پی تفاهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آژانس فدرال گردشگری روسیه آماده سفر به کشورمان بودند که با لغو ممنوعیت صدور روادید شب پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ بوسیله فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد تهران شدند.


۲ شمایل از ایرانیان باستان بر ورودی با اهمیت ترین کلیسای ارامنه جهان
مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار داشت: شمایل نقش بسته در ورودی «اچمیادزین»، مهم ترین کلیسای ارامنه جهان، متعلق به دو ایرانی باستانی است.
رضوانفردر این باره، اظهار داشت: ارمنستان در کتیبه سه زبانه داریوش هخامنشی در بیستون با نام ارمینه (به زبان پارسی و عیلامی) و اورارتو (به زبان اکدی) به عنوان یک ساتراپی یا استان ایران معرفی شده است.
این زبان شناس، ارمنستان را اولین کشور جهان دانست که مسیحیت را بعنوان دین رسمی و توسط تیرداد سوم اشکانی در سال ۳۰۱میلادی پذیرفته و ۱۳سال بعد روم باستان مسیحیت را به رسمیت شناخت.
وی اضافه کرد: برمبنای اسناد ارمنی، پذیرفتن مسیحیت، مربوط به بیماری سخت تیرداد و شفا یافتن وی توسط گریگور روشنگر (اولین رهبر دینی ارامنه و از نسل سورنا سردار ایرانی) است پس شمایل این دو ایرانی بر ورودی کلیسای اچمیادزین که با اهمیت ترین کلیسای ارامنهٔ جهان است نقش بسته است.
مرمت ضلع جنوب غربی گنبد سلطانیه زنجان شروع شد
حسین عیدانی مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه اظهار داشت: در زمان حاضر مرمت بخش های پایینی و آجری ضلع جنوب غربی در گنبد سلطانیه شروع شده و در حال انجام است.
حسین عیدانی اضافه کرد: بخش های پایینی و آجری ضلع جنوب غربی در گنبد سلطانیه مانند بندکشی بین آجرها، مرمت آجرهای فرسوده، استواری بخشی و غیره در حال انجام می باشد.
وی افزود: ساماندهی و مرمت بزرگ ترین گنبد آجری جهان از مهم ترین اهداف و اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان است.
عیدانی اضافه کرد: وفاداری به اصل و گذشته این بنای تاریخی از اهداف عملیات مربوط به تزئینات است که سامان دهی فضای آرامگاه اولجایتو و سایر فضاها از برنامه های دیگر این پایگاه جهانی است.
این مسئول، با اعلان اینکه اهداف حفاظتی و صیانتی از مواریث فرهنگی استان هستند، اظهار داشت: طی امسال، نظارت مستمر بر پروژه های مرمتی گنبد سلطانیه توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان انجام می شود.


خطری سقف های سی وسه پل اصفهان را تهدید نمی کند
شهرام امیری مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان اظهار داشت: پایش انجام شده بر روی سی وسه پل بعد از بارش های پاییزی اخیر نشان میدهد که خطر خاصی سقف ها و رواق های این پل تاریخی را تهدید نمی کند.
امیری اضافه کرد: پایش طبقه های فوقانی پل تاریخی سی و سه پل بعد از بارش های پاییزی ۲ روز اخیر توسط مرمتگران اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان انجام و مشخص شد که مقداری آثار نم از قدیم بر روی سقف ها باقی مانده (داغ آب) که بدلیل بارندگی اخیر، مرطوب شده و نِمود بیشتری پیدا کرده است.
وی با اشاره به این که در این پایش، سقف ها و رواق های سی و سه پل به طور دقیق و متر به متر بررسی گردید، گفت: پایش اخیر نشان داد که بارندگی مشکلی برای سقف ها و رواق های این پل تاریخی ایجاد نکرده است اما در مجموع، بخش هایی از این پل نیاز به مرمت، استواری بخشی و بَندکِشی دارد.


مرمت خانه نیما یوشیج در تهران به انتها رسید
رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی تهران اعلام نمود: این سازمان در کوشش برای مساعدت و مشارکت در زیباسازی و ارتقای ایمنی فضاهای فرهنگی، بافت ها و آثار تاریخی پایتخت است و به همین دلیل مرمت خانه نیما یوشیج، موسس شعر نو ایرانی را بعد از تحویل در دستور کار قرار داد و به انتها رساند.
صیادی با اشاره به این که خانه نیما خانه موزه ای است که کاربریِ «موزه شعر نوین ایران» برای آن تعریف شده است، اظهار داشت: این خانه اکنون آماده بهره برداری است.
وی با بیان این که باتوجه به شرایط بنا، مرمت استحفاظی خانه نخستین اقدام ضروری برای حفظ آن بود که صورت گرفت، اضافه کرد: مرمت استحفاظی و اضطراری خانه که شامل استواری بخشی سقف شیروانی و ستون ها بوده، به انتها رسیده و مرمت و بازسازی دیوارها، کف سازی محوطه و بازسازی در و پنجره ها نیز انجام شده است.
استقبال وزارت میراث از مشارکت بخش خصوصی
علی دارابی قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: برای سرمایه گذاری، حمایت و صیانت از حوزه های میراث، گردشگری و صنایع دستی نیازمند حضور و مشارکت جدی بخش خصوصی هستیم. همین طور از سال ۱۴۰۱ چهره های ماندگار در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی می گردند.
دارابی در تشریح برنامه ها و اولویت های این وزارتخانه در دوره ی جدید فعالیت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نیاز این وزارتخانه به مشارکت جدی بخش خصوصی، عزم جزم این وزارتخانه در حفظ و صیانت از اماکن تاریخی، افزایش عرضه محصولات صنایع دستی، برنامه ریزی برای افزیش سفر در پساکرونا و نیز انتخاب چهره های شاخص و ماندگار در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سال آینده (۱۴۰۱) اشاره نمود.
قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: برنامه وزارتخانه مبتنی بر توسعه، تحول و نو آوری است که این امر نیازمند توجه به حضور و مشارکت گسترده بخش خصوصی است؛ برای سرمایه گذاری، حمایت و صیانت از حوزه های میراث، گردشگری و صنایع دستی نیازمند حضور جدی این بخش هستیم.
خراسان جنوبی آماده میزبانی از توریستهای خارجی است
مرتضی عربی معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: پس از لغو محدودیت های سفر در دوران کرونا، تمامی تاسیسات گردشگری استان با رعایت پروتکلهای بهداشتی آماده میزبانی از توریستهای خارجی هستند.
مرتضی عربی اضافه کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچنان مورد تاکید است و سفرها در مبادی ورودی با گرفتن کارت واکسیناسیون انجام می شود.
وی حضور گردشگران در این استان را مستلزم رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی دانست و اظهار داشت: ظرفیت پروازها حالا کامل است و به لحاظ تعداد توریست نیز برگزاری تورها در استان از طرف دفاتر خدمات گردشگری محدودیت ندارد.
معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به این که در ۱۹ ماه اخیر تعداد محدود توریست خارجی وارد این استان شده است اضافه کرد: در یک هفته اخیر بعد از اجرائی شدن شیوه نامه حضور توریست خارجی هنوز ورودی به استان نداشتیم و همه تلاش بر این است که با بهره گیری از ظرفیت های موجود به معرفی بیشتر توانمندی های استان در زمینه گردشگری پرداخته شود.
معاون وزیر گردشگری: نگاه به ساری ۲۰۲۲ پایدار و بلندمدت باشد
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: برنامه ریزی برای نگاه به رویداد ساری ۲۰۲۲ باید به شکلی باشد که نگاهی بلندمدت و پایدار در گردشگری بین المللی برای مازندران را دنبال کند.
شالبافیان در نشست هم اندیشی رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ که با حضور برخی از نمایندگان مازندران و مدیران این استان در سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران انجام شد در ارتباطی تلفنی با حاضران جلسه اضافه کرد: برای میزبانی درست از رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ به هماهنگی بین دستگاهها و مسئولان نیاز داریم.
وی افزود: نیازمند این هستیم که دست به دست هم دهیم و بتوانیم رویدادی باشکوه و در شأن جمهوری اسلامی برگزار نماییم.
معاون وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: باید با دقت ببینیم ساری میزبان چه رویدادی است و چه ظرفیتی در کشورهای اکو نهفته است. اکو از جهات مختلف برای ما مهم می باشد. بخش مهمی از متقاضیان گردشگری سلامت و تفریحی از کشورهای اکو هستند. ضمن اینکه در این رویداد برای حوزه همکاریهای اقتصادی هم می تواند فرصت های خوبی شکل بگیرد.


قطار گردشگری شیرگاه باردیگر راه اندازی شد
قطار گردشگری شیرگاه با حضور معاون گردشگری کشور در ایستگاه راه آهن تهران باردیگر افتتاح شد. در این مراسم که مدیرعامل و تعدادی از مدیران رجا و راه آهن حضور داشتند، معاون گردشگری کشور بر استمرار و تقویت اینطور فعالیت ها از طرف راه آهن و شرکت های ریلی کشور اصرار کرد.
شالبافیان اظهار داشت: ثبت جهانی جاذبه های گردشگری راه آهن مورد اقبال توریستهای داخلی و بین المللی است و این امر پیوند حوزه گردشگری و ریلی را مستحکم تر خواهدنمود. هرچه حمل و نقل ریلی کشور بیشتر تقویت شود، حوزه گردشگری داخلی و بین المللی موفق تر خواهد بود.
وی افزود: توجه به زیرساخت ها و تقویت حمل و نقل ریلی یکی از مواردی است که در برنامه هفتم توسعه به آن تاکید گردیده است. این مساله زمینه ساز جذب توریست داخلی و خارجی و سبب رونق اقتصادی و نشاط اجتماعی است.


منبع:

1400/08/22
10:58:52
5.0 / 5
390
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس دونی