حماسه امواج روایت نقش مخابرات سپاه در عملیات والفجر 8

حماسه امواج روایت نقش مخابرات سپاه در عملیات والفجر 8

لباس دونی: کتاب «حماسه امواج» روایتی از نقش مخابرات سپاه پاسداران در عملیات والفجر هشت منتشر و روانه بازار نشر شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا کتاب حماسه امواج به قلم محمدمهدی حبیبی و با تلاش گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه در ۴۵۶ صفحه انتشار یافته است.
نویسنده در فصل اول این کتاب مروری بر عملیات والفجر هشت دارد و در فصل دوم به سابقه تشکیل واحد مخابرات تا زمان عملیات والفجر هشت می پردازد. در فصل سوم نیز شناسایی منطقه عملیات و طرح ریزی تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد و فصل چهارم با پراختن به موضوع آماده سازی مخابراتی منطقه عملیات، اقدامات مخابراتی از شروع تا اختتام عملیات مرور می شود. نویسنده در فصل ششم و پایانی نیز اقدامات، تجربه ها و دستاوردهای بعد از عملیات را شرح می دهد.
حبیبی در مقدمه حماسه امواج می نویسد: در سالهای بعد از دفاع مقدس، به تدریج رزمندگان حاضر در میدان های خون و شهادت و ایثار که از ذوق و قریحه نگارش برخوردار بودند، خاطرات و تجربه های خودرا از حضور در فضای معنوی و انسان ساز جبهه های نور مقابل ظلمت منتشر نمودند، با استقبال گسترده اقشار مختلف جامعه از آثار مکتوب یادگاران دفاع مقدس روبرو شد که از نقش آفرینان اصلی صحنه های شکوهمند تجلی و غلبه قدرت الهی بر جنود شیطان بودند و ضرورت تداوم انتشار اینگونه بدیع ادبی هرچه بیشتر احساس شد.
از آنجا که قاب تلویزیون بعنوان رایج ترین و اثرگذارترین رسانه جمعی، توانایی محدودی را برای انتقال و ترویج ابعاد کمتر شناخته شده و لایه های زیرین معارف دفاع مقدس دارا بود، کتاب های منتشرشده در حوزه دفاع مقدس توانست عطش معنوی و رو به فزونی جامعه را برای چشیدن از زلال زمزم جبهه ها تا حدود زیادی برطرف کند. با توجه به این تا کنون در حوزه های فنیِ رسته های تخصصی کار درخوری انجام نشده است. به همین علت گردآوری تجربه های تخصصی دفاع مقدس همچنان در ابتدای راه است.
نویسنده افزود: اقدامات فنی و تخصصی و مستندسازی تجربه های باارزش رسته مخابرات و الکترونیک سپاه که در تمام صحنه های دفاع مقدس و عملیات های مختلف حضوری سرنوشت ساز داشته، می تواند ضمن پاسداشت کوشش های مجاهدانه مردان روز گذشته، مانند مشعلی فروزان چراغ راه مردان جهادگر و متخصص آینده انقلاب اسلامی باشد.
در پشت جلد کتاب حماسه امواج آمده است:
واحد مخابرات و الکترونیک سپاه با ایجاد شبکه های ارتباطی بی سیم و باسیم در عملیات های آفندی و پدافندی، امکان اعمال فرماندهی و کنترل عملیات را در اختیار فرماندهان عالی رتبه دفاع مقدس قرار داده و هدایت عملیات را برمبنای اهداف پیش بینی شده، امکان پذیر می ساخت. همین طور هماهنگی لازم بین یگان های مانوری و در نتیجه امکان اجرای آتش و مانور و آتش و حرکت و پشتیبانی لازم از عملیات رزمی را با برقراری ارتباطات مورد نیاز در هر موقعیت و وضعیتی فراهم می کرد.
آگاهی لحظه به لحظه از میدان نبرد، صدور دستورهای هماهنگی، هدایت یگان ها، آگاهی از تحرکات دشمن و واکنش سریع و بهنگام در مقابل آن وهماهنگ کردن تدارکات رسانی به خطوط عملیاتی برای حفظ دورِ تک، همچون اقداماتی بودند که با داشتن سامانه مخابراتی پایدار و امن به نتیجه مطلوب می رسید.
کتاب حماسه امواج؛ نقش مخابرات سپاه در عملیات والفجر هشت در هزار نسخه و به قیمت ۸۰ هزار تومان از طرف مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب انتشار یافته است.

۱۳۵۲


منبع:

1400/08/20
13:38:15
5.0 / 5
683
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی