محوطه رصدخانه مراغه بهسازی می شود

محوطه رصدخانه مراغه بهسازی می شود

به گزارش لباس دونی ایرنا- شهردار مراغه اظهار داشت: مقدمات طرح بهسازی محوطه رصدخانه مراغه با تدوین نقشه های نهایی و فنی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی این شهرستان و هم تحویل زمین، فراهم گشته است و در ایام آتی اجرایی می شود.


محمد مقتومی روز یکشنبه در جلسه هماهنگی طرح بهسازی محوطه رصدخانه مراغه اضافه کرد: به منظور آغاز بهسازی محوطه رصدخانه تاریخی این شهرستان، کمیته مشترکی متشکل از اعضای شورای اسلامی شهر، بخش های فنی و خدماتی شهرداری و میراث فرهنگی تشکیل می شود.
وی افزود: اجرای این طرح با عنایت به ظرفیت بزرگ گردشگری آثار تاریخی این کهن شهر در چارچوب تفاهمنامه منعقد شده با میراث فرهنگی انجام می شود تا فضایی مناسب برای بهره مندی گردشگران و شهروندان از جاذبه فاخر تاریخی رصدخانه ایجاد شود.
وی افزود: همینطور اجرای این طرح بزرگ فرهنگی و عمرانی زمینه ساز احیای اثر تاریخی رصدخانه مراغه بعنوان هویت فرهنگی و گردشگری این شهرستان خواهد بود.
مقتومی اظهار داشت: طرح بهسازی محوطه اثر تاریخی رصدخانه مراغه برپایه تفاهمنامه مشترک با تحویل حدود سه هکتار از فضای پیرامون آن از جانب میراث فرهنگی انجام می شود که در آن بهسازی و ساماندهی مسیر دسترسی، تأمین آب خام و شرب و هم ایجاد فضای سبز و محوطه سازی و هم توسعه امکانات رفاهی صورت خواهد گرفت.
وی ابراز امیدواری کرد برپایه توافق ها و تفاهمنامه های گذشته مسؤلان کشوری و استانی، بخش های بیشتری از فضای مجود محوطه رصدخانه تاریخی مراغه برای بهسازی در اختیار شهرداری قرار داده شود.
وی با تکیه بر ضرورت همراهی و همگرایی دستگاههای اجرایی و خدمات رسان برای تسهیل در روند اجرای طرح ها افزود: برگزاری نشست های مشترک و تخصصی می تواند زمینه ساز رفع اختلاف نظرهای برون سازمانی و تسریع و تسهیل در اجرای طرح ها شود.
عضو شورای اسلامی شهر مراغه هم در این جلسه اظهار داشت: با همراهی میراث فرهنگی بعنوان متولی گردشگری و صیانت از آثار تاریخی با مجموعه مدیریت شهری می توانیم شاهد توسعه گردشگری فرهنگی، تاریخی و طبیعی در این شهرستان باشیم.
بهمن محمودی اضافه کرد: با عنایت به ظرفیت بزرگ مراغه در زمینه آثار تاریخی، حفظ و نگهداری از این آثار مهم گردشگری و فرهنگی با اجرای طرح های بهسازی و سرمایه گذاری ممکن خواهد بود.
وی افزود: برای این منظور باید از سرمایه گذاری در زمینه احیای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی توسط میراث فرهنگی حمایت های قانونی شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه هم ضمن اشاره به ضرورت همگرایی نهادهای شهری اظهار داشت: گفتمان اخیر شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه در جهت توسعه زیرساخت های فرهنگی، زمینه ساز امیدواری برای حل مشکلات حوزه میراث فرهنگی در سطح شهرستان شده است.
یعقوب طالبی اضافه کرد: همکاری اخیر شهرداری با میراث فرهنگی در نگهداری از محوطه گنبد سرخ، نشان دهنده همکاری مناسب دو نهاد فرهنگی و اجتماعی بوده که در اجرای طرح محوطه سازی رصدخانه تاریخی مراغه هم بروز خواهد نمود.
وی افزود: با عنایت به تفاهمنامه اخیر برای بهسازی محوطه رصدخانه مراغه، نگاه مجموعه مدیریت شهری در اجرای این طرح باید نگاهی فرهنگی و هنری باشد.

رصدخانهٔ مراغه در دورهٔ هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرالدین طوسی در شهر مراغه ساخته شد.
این رصدخانه روی تپه ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به نامهای طالب خان و حاجی کرد قرار دارد.
رصدخانه مراغه با شماره ۱۶۷۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور به حساب می آید که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این شهرستان در ۱۴۷ کیلومتری جنوب غربی آذربایجان شرقی، در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته و از شمال به تبریز، از شرق به هشترود، از جنوب به میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه محدود است


منبع:

1400/08/16
23:06:31
5.0 / 5
928
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دامن , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی