اندر حکایت عشق و طرب یک لوطی غمگین در کمدی شه میر

اندر حکایت عشق و طرب یک لوطی غمگین در کمدی شه میر

همزمان با استمرار روند عرضه نمایش های جدید در «تلویزیون تئاتر ایران»، نمایش کمدی-اجتماعی «شه میر» برای علاقه مندان و مخاطبان این پلت فرم در دسترس قرار گرفت.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، نمایش شه میر که در گونه آیینی-سنتی اجرا می شود، با تأثیر گرفتن از نمایش سیاه اثر استاد علی نصیریان، فضایی کمدی دارد و با زبان نمادین از شرایط انسان در موقعیت های مختلف اجتماعی می گوید.
نمایش شه میر به نویسندگی و کارگردانی کوروش سلمانی دهبارز پیش از این، سال ۱۳۹۷ با مدت زمان یک ساعت و پانزده دقیقه در سالن فرهنگسرای طوبی بندرعباس برای مخاطبان به صحنه رفته بود. همینطور این نمایش در بخش اصلی نوزدهمین جشنواره بین المللی آیینی-سنتی هم حضور داشته است.
در خلاصه داستان این نمایش می خوانیم: شه میرِ بذله گو همراه گروه لوطی شمسی بریم برای مراسم عروسی پسرِ خان دعوت شده است تا مجلس را گرم کند اما او خواب پری دریایی را می بیند و به این علت که حالش دگرگون می شود نمی تواند عروسی را خوب گرم کند. شه میر فکرش از شباهت پری دریایی و مروکی، دختر گروه خالی نمی گردد که...
نمایش شه میر برشی از زندگی یک گروه مطرب را که در هرمزگان اصطلاحا به لوطی مشهورند به تصویر می کشد. گروهی متشکل از خانمهایی که به ناچار و برای امرار معاش، ظاهر خویش را به شکل مردها درآورده اند، مَروکی، دختر شیرازی که شه میر دل در گرو او دارد، صادق، مرد دهلی و شه میر بذله گو که با جوک ها و متل هایش مجالس را گرم و شاد می کند اما در واقع هر کدام از این شخصیت ها مصائب خویش را دارند.


بنا بر اعلام اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسیبه جمشیدی از پژوهشگران و منتقدان شناخته شده تئاتر درباره این اثر نوشته است: تئاتر نمایش شه میر برگرفته از شخصیتی معاصر به همین نام است که مردی بذله گو و شوخ طبع بوده و روزگاری نه چندان دور در شهر بیکاه شهرستان رودان زندگی می کرده و به واسطه هنر خندیدن و خنداندنش در این منطقه محبوب و شناخته شده است و گفته می شود کمتر کسی را در این منطقه میتوان یافت که نام شه میر به گوشش نخورده باشد.
حال شباهت این مرد جنوبی به سیاه نمایش های ایرانی دلیلی شده تا کوروش سلمانی دهبارز کارگردان و نویسنده تئاتر که خود هم زاده رودان است به زیرکی آنرا سوژه نمایشش کند تا با یک تیر دو نشان زده باشد؛ هم ادای دینی به شه میر و زادگاه خود کرده باشد و هم کارگردانی نمایشی ایرانی را به کارنامه هنری خود بیفزاید. به قول مولف اثر، شه میر با نگاهی به نمایش سیاه استاد علی نصیریان به نگارش در آمده است. از آن جایی که در استان هرمزگان ظرفیت های بومی و سنتی بسیاری وجود دارد این نمایش در چارچوب اجرایی فولکلور با مشخصه های بومی این استان مانند لباس، موسیقی، صنایع دستی، اشعار فولکلور، خرده باوررها، افسانه، لهجه و … به نمایش در آمده است.
کاراکتر سیاه در نمایش استاد نصیریان بسیار غمگین و افسرده است حال آن که سیاه نمایش های ایرانی چنین نیست و شاید بتوان گفت مهم ترین اشتراک شه میر با سیاه نمایش استاد نصیریان غمگین بودن وی در بخش عمده ای از نمایش است.


عوامل این نمایش عبارت اند از نویسنده و کارگردان: کوروش سلمانی دهبارز، بازیگران: رضا آزاد دریایی، فریده سلمانی، سمیه زارعی، سلمه رضایی، امید رفه، صدیقه راور و مجتبی حمیدی، موسیقی: بهروز حبیب زاده، دستیار: حلیمه افراشته، تدارکات: سیدمهدی موسوی، هماهنگی: محمد حمزوی، نوازنده سرنا: پیمان حسن پور، نوازنده عود: صالح الهامی، نوازنده دهل: آرمین خودستان، نوازنده ضرب: امیره پوردادخدایی، بروشور: میلاد صفایی.


منبع:

1400/08/16
13:16:31
5.0 / 5
772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی