در نشست روز فرهنگ عمومی عنوان شد

نامطلوب بودن اوضاع فرهنگی کشور

نامطلوب بودن اوضاع فرهنگی کشور

به گزارش لباس دونی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در نشست خبری «روز فرهنگ عمومی» که در تقویم 14 آبان ماه به ثبت رسیده با اشاره به وضع نامطلوب فرهنگ و ضرورت تحول اساسی و اعمال اصلاحات در ساختار فرهنگی کشور، به پنج اقدام برای دستیابی به این مورد اشاره نمود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، نشست خبری روز فرهنگ عمومی با عنوان «برنامه های تحولی دولت سیزدهم در زمینه فرهنگ عمومی» بامداد امروز (سه شنبه، ۱۱ آبان ماه) با حضور سیدمجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و اسماعیل شفاعی مدیرکل شورای فرهنگ عمومی کشور در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.
امامی در ابتدای جلسه ضمن اشاره به نامطلوب بودن حال و هوای نظام فرهنگی کشور، بیان کرد: این نارضایتی از فرهنگ کشور، از جمع خبرنگاران، مسافران یک تاکسی و سرنشینان یک خودرو تا کمیسیون مجلس پیداست؛ جدا از اینکه جناح های سیاسی نامربوط به حوزه فرهنگ در دوره ها و یا دولت های مختلف چه کرده اند. حتی اگر اصلاً هم جناحی نگاه نکنیم، حال وهوای خوبی نداریم.
او اضافه کرد: دردشناسی ۵۰ درصد راهکار است. این مسئله پاسخ بسیار واضحی دارد که رهبر انقلاب آنرا تعبیر تحول انقلابی در ساخت یا ساختار فرهنگی کشور دانسته اند. این مسئله قبل از آن که یک درخواست، پیشنهاد یا دستور باشد، نشان دهنده یک وضعیت روزمره شده و غیرقابل تحمل است. وضعیت ساختاری فرهنگ کشور، با وجود تمام مواریث، منابع، ظرفیت ها و زیبایی های فرهنگ جامعه ایرانی، دیگر قابل تحمل نیست.
امامی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فرهنگی اظهار داشت: ما نه هزینه می نماییم در فرهنگ و نه از هزینه ای که می نماییم رضایت داریم. ما نه منابع اداری و مدیریت فرهنگ مان رضایت بخش اند و نه آن منابع کارآمدی که داریم آن چنان که می خواهند، در عرصه عمل موفق اند. بنظر می رسد نام این فصل را باید «فصل تحول امید» گذاشت. امیدها زنده شده، مخصوصاً در تعامل و همدلی ای که بین گروه ها و بازیگران مختلف نظام فرهنگی کشور وجود دارد و بر این اساس می بایست پنج اتفاق مهم رخ دهد. همانطور که کارهای زیادی در یک ماه گذشته شروع شده است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اشاره کرد: شورای فرهنگ عمومی نخستین و مهم ترین شورای ادواری شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است؛ چونکه انضمامی، مسئله محور و سرحال تر است و چون در بیش از ۳۰۰ شهرستان کشور، مانند یک سلسله اعصاب وجود دارد. اما چرا از آن راضی نیستیم، این دقیقاً چیزی است که همه ما را آشفته کرده است. این مسئله همه ما را به جایی رسانده که اسم آنرا اقدام، عمل، حضور و اخلاص انقلابی در زمینه اصلاح نظام فرهنگی کشور گذاشته است. آن پنج قدم به این شرح است: شوراها و امنای سیاستگذاری فرهنگی کشور باید بپذیرند که بدون تحول گرایی، جوان گرایی و تخصص گرایی، در همچنان در آن پاشنه خواهد چرخید. درخواست، آرزو و برنامه ما این است که در شوراها و هیئت های حکمرانی فرهنگی کشور، همچون شورای فرهنگ عمومی روح تحول گرایی و تخصص گرایی و جوان گرایی را زنده نماییم.
او اضافه کرد: در وهله دوم مدیریت و راهبری نظام فرهنگی کشور، توان، اختیارات، ضمانت اجرا و اقتدار کافی را ندارد. این بدین معناست که وزیر فرهنگ در عمل، در زمینه نظام فرهنگی و مسئولیت های دولت به اندازه وزیر اقتصاد و وزیر کشور و وزیر اطلاعات اختیارات ندارد؛ هرچند بر روی کاغذ اختیارات لحاظ شده است. برای اصلاح این رویه، از باب اختیاراتی که دولت و هیئت وزیران دارند و از باب عضویت مهمی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند، در ساختار ما وزیر فرهنگ، رییس شورای فرهنگ عمومی کشور است، این خلاء ها باید رفع گردد.
امامی ضمن تاکید بر اعمال اصلاحات بر تشکیلات و سازمان ها اظهار نمود: نکته سوم این جاست که تشکیلات و سازمان ها و سازماندهی فرهنگ عمومی کشور نیازمند بازآرایی، ارتقاء و تعالی هستند. رویه و جایگاه بعضی سازمان ها باید عوض شود. کارکردهای مورد انتظار برخی از سازمان ها دیگر قابل تحقق نیست. من می توانم مثال بزنم ولی از آن جایی که قطعی نیست و حاشیه هایی به دنبال دارد، نمی توانم بگویم؛ چون اگر انگشت بر روی هر سازمان فرهنگی و رسمی در کشور گذاشته شود، یک مونوپُلی بسیاربسیار مقتدر مقابل شما به پا خواهد خاست، که شما ارزش این مساله را در کشور نمی فهمید. در کشور سازمان های موازی وجود دارد، سازمان هایی وجود دارند که در جای خودشان نیستند، حتی بعضاً سازمان هایی وجود دارند که اساس شان درست است، اما کج کارکرد فرهنگی دارند؛ این ها می بایست در این دوره اصلاح شوند.
امامی اشاره کرد: بخش مهمی از بودجه فرهنگی کشور در سازمان ‎ها و نهادهای رسمی فرهنگی و اجتماعی کشور هزینه می شود. با تمام زحمت هایی که این عزیزان می کشند، آیا به اندازه این هزینه اداره و نیروی انسانی، فایده دارند؟ پاسخ مثبت نیست، پس نیازمند بازآرایی هستیم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: امر چهارم بر مردمی گرایی اشاره دارد؛ ما باید در نظام فرهنگی و حکمرانی فرهنگی کشور با مردم آشتی نماییم. مردم صاحبان این نظام و ولی نعمتان فرهنگی هستند و مفیدترین کارهای فرهنگی در زندگی روزمره توسط آنها اتفاق می افتد. مثال بارز آن بزرگ ترین رویدادهای فرهنگی ما از محرم تا نوروز است. غیر از مردم، از نهادهای فرهنگی سرحال ما مساجد و خیریه ها هستند. ما باید با مردمی سازی این دوره ی جدید را مشمول نماییم و برای این برنامه، ایده و راه حل داریم. جبهه مردمی فرهنگ، کم توقع ترین و پراثرترین نهاد فرهنگی در کشور می باشند. ما خادم آن هاییم و بزرگ ترین نقش مان تسهیل گر اقدام و عمل فرهنگی آن هاست. اصناف، ان جی اُها و موسسات فرهنگی و سازمان های مردم نهاد نیز جزئی از نهادهای فرهنگی اند. اگر تحول فرهنگی هدف باشد، باید جایگاه این نهادها به رسمیت شناخته شود.
او همین طور اظهار داشت: نکته پنجم به این مسئله اشاره دارد که ما در خلاء ایده و نوآوری نمی توانیم تحول انقلابی را رقم بزنیم. ما در خلاء و فقر ایده و نوآوری و فناوری های فرهنگی در سازمان های فرهنگی و اجتماعی هستیم. بهمین منظور، باید در مراکز رشد و نوآوری فرهنگ عمومی، برای طراحی و خلاقیت در الگوهای سبک زندگی، کارهای فرهنگی و روش های جدیدی برای اصلاح رفتارها و اخلاق عمومی پیدا شود و ما از آنها حمایت نماییم. یکی از سیاست های جدی ما تاسیس مراکز رشد و نوآوری فرهنگ عمومی و سبک زندگی در استان هایی است که توان آنرا دارند، مستقلاً پیگیری می شود که آنها رویکرد پایین به بالا را جایگزین رویکرد بالابه پایین کنند. اگر چشمه ای خود بجوشد ارزش دارد؛ باید کمک گردد تا ظرفیت ها در شهرستان ها، اقلیم ‎ها و نواحی فرهنگی افزایش یابد. استارت آپ ها، هفته های نوآوری، خلاقیت از مراکز نوآوری الگو عرضه کنند و نهادهای رسمی و غیررسمی، تسهیل گر و مجری الگوها و نوآوری های نوآوران فرهنگی باشند. مهم ترین شرط توجه در نگاه پایین به بالا به فرهنگ این است که فرهنگ را چرخه بدانیم. هیچ امر فرهنگی در قهر از بازار، اقتصاد و صنعت شدنی نیست. اگر ما ۱۵ سال است می نالیم که این وضع پوشش قسمتی از گروه ها، نه همه مردم، زیبنده فرهنگ ایرانی-اسلامی نیست، پاسخ این است که ما هم در فرهنگ لباس مشکل داریم، هم در بازار و کسب وکار و صنعت لباس. تا این چرخه با هم دیده نشوند، فقط کلی گویی می شود و مردم از کارآمدی نظام فرهنگی ناامیدتر می شوند.
امامی در پاسخ به پرسشی درباره نقش شورای فرهنگ عمومی در طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» این طور بیان کرد: این طرح رویکرد حقوقی بسیار قوی دارد. اتفاق خوبی را که در کمیسیون فرهنگی مجلس افتاده باید تحسین نماییم. آنها بجای واکنش های روزمره، بر چند کار محدود اما اثرگذار متمرکز شده اند. پیش نویس آن چه امروز تنظیم می شود پیش از فعالیت این دوره از شورای فرهنگ عمومی تدوین شده است. ما در شورای فرهنگ عمومی به شدت نیازمند همراهی سیاست گذاران فضای مجازی هستیم و در این رابطه از مرکز فضای ملی مجازی نماینده ای را دعوت کردیم تا در جلسات ما شرکت نماید.
او در آخر بیان کرد: به مجلس قول دادیم تا برای بسترسازی فرهنگی و حوزه استانی این قانون پس از تصویب، تمام ظرفیت شورای فرهنگ عمومی را به خدمت بگیریم. ما نه موافق محدودسازی و نه موافق رهاسازی فضای مجازی هستیم. بجای آن طرفدار هدفمندسازی و بهینه سازی کاربری فضای مجازی هستیم. در حوزه سرعت و قیمت اینترنت مشکل داریم و به همان میزان هم با مشکل فقدان سواد فضای مجازی در خانواده ها مواجه هستیم. ما همچنان که نگران قطع و وصل اینترنت هستیم، نگران ارزش های فرهنگی، عرفی و خانوادگی فرزندان مان هم هستیم. ما موافق ساماندهی فضای مجازی هستیم. منتظریم که مصوبه مجلس به دست ما برسد و ما بتوانیم در عرصه رفتار و فرهنگ سازی زمینه و بستر بسازیم.1400/08/12
12:01:52
5.0 / 5
550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس دونی