حمایت دولت سیزدهم گامی برای شکوفایی گردشگری سمنان در پساکرونا

حمایت دولت سیزدهم گامی برای شکوفایی گردشگری سمنان در پساکرونا

لباس دونی: ایرنا- استان سمنان با داشتن پیشینه تاریخی و فرهنگی بی نظیر و انواع میراث معنوی و طبیعی و قرارگرفتن در راه ارتباطی مهم کشور، با حمایت ویژه دولت سیزدهم می تواند در زمینه گردشگری گامی بزرگ برای دوران پساکرونا در پیش بگیرد.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، گردشگری صنعتی است با داشتن جذابیت های متنوع که نقشی مهم در ارزآوری برای کشور، اشتغالزایی و جهش تولید دارد و با وجود تاثیرپذیری زیاد از اتفاقات مختلف، ارزش این صنعت کاشته نمی گردد و با اندک تامل و قیاس بین درآمد نفتی کشور و صنعت گردشگری می توان به جرات اظهار داشت که گردشگری سود خالصی دارد که نصیب کشور می شود و مانند نفت اختتام پذیر نیست.
استان سمنان به سبب موقعیت جغرافیایی، برخورداری از شبکه حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای، جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، ظرفیت خوبی برای شکوفایی صنعت گردشگری دارد و توجه رییس جمهوری در نهمین سفر استانی نقشی مهم در توسعه این صنعت در استان دارد.
مسوولان استان سمنان در سالهای قبل باتوجه به ظرفیت های مختلف تاریخی، طبیعی، معنوی و فرهنگی، با درایت و هوشمندی گردشگری را بعنوان یکی از محورهای اصلی توسعه استان سمنان تعیین کردند، اما برای تحقق این راهبرد باید سرعت عملیاتی شدن طرح ها افزایش یابد.
استان سمنان دارای بیش از یک هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی شناسایی شده است که ۸۱۳ اثر از این تعداد در لیست آثار ملی ثبت شده و ظرفیتی بزرگ برای جذب سرمایه گذاران است، اما هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خودرا در جذب توریست پیدا کند.
استان سمنان به سبب همجواری با پایتخت و هفت استان مهم کشور شامل قم، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و مازندران و قرارگیری در راه زوار علی ابن موسی الرضا(ع) و عبور دسته کم ۲۰ میلیون مسافر ظرفیت جذب گردشگرهای داخلی و خارجی را دارد، اما رونق و شکوفایی این صنعت نیازمند توجه دولتمردان و تخصیص اعتبار است.
گردشگر برای رسیدن به استان سمنان با طی مسیر در حدود ۲۲۰ کیلومتر از پایتخت کشور، ۵۸۶ کلیومتر از اصفهان، ۲۸۲ کیلومتر از قم، ۳۳۸ کیلومتر از گلستان، ۲۰۰ کیلومتر از مازندران و ۶۷۴ کیلومتر از خراسان رضوی می تواند تنوع آب و هوایی، جاذبه های تاریخی و گردشگری، طبیعت بکر، جنگل، کوهستان و کویر را به نظاره بنشیند.
استان سمنان با برخورداری از۲ هزار و ۱۶ کلیومتر راه در زمینه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، برخورداری از ۲ فرودگاه در شهرستان های سمنان و شاهرود و برخورداری از ایستگاه های راه آهن فعال که روزانه بیش از ۹۰ رام قطار باری و مسافری از خطوط ریلی استان عبور می کند، ظرفیتی است که با تلاش مسئولان می تواند از معبر به مقصد گردشگری تبدیل گردد.
معرفی استان سمنان و ظرفیت های استان نقشی مهم در جذب توریست دارد که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و بگفته کارشناسان در زمان حاضر برای معرفی استان اقدام های خوبی انجام شده ولی کافی نیست.
آیین گل غلتان نوزاد در دامغان، نذر سمنوپزان در سمنان، تهیه آب دعا در شاهرود، آیین های در رابطه با ازدواج در استان، نخل گردانی در مهدیشهر و شهمیرزاد همچون میراث معنوی، جنگل های هیرکانی در اقیانوسی از ابر، درختان چنار چندصدساله، غار پنیر، آبشارهای بلند و چشمه های آبگرم همچون میراث طبیعی باارزش استان سمنان در کنار بناها و محوطه های تاریخی چند صدساله، تنها گوشه ای از ظرفیت های گردشگری استان سمنان است که اگر این ظرفیت به کار گرفته شود بدون شک شاهد رونق اقتصادی قابل توجه در استان سمنان خواهیم بود.
منطقه نمونه گردشگری آبگرم در محدوده شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه به اعتقاد کارشناسان در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی می تواند به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری تفریحی و درمانی استان سمنان تبدیل گردد، این منطقه در سال ۸۶ بعنوان منطقه نمونه گردشگری در استان سمنان تصویب گردید و الان انتظار می رود با تکمیل زیرساخت این منطقه به یک جاذبه گردشگری سلامت در شرق کشور تبدیل گردد.
تاسیسات نفت خوریان واقع در کویر خوریان در جنوب سمنان بعنوان میراث صنعت نفتی کشور که به ثبت ملی هم رسیده از دیگر جذابیت های کمتر شناخته شده استان سمنان بشمار می رود که می تواند سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند.
براساس گزارش ها ۳۰۵ واحد تاسیسات گردشگری با یکهزار و ۹۲ اتاق در استان سمنان وجود دارد که زمینه اشتغال یکهزار و ۱۹۵ نفر را فراهم نموده است.


ایجاد ۱۴۷۹ فرصت شغلی در استان سمنان با تکمیل ۳۰ طرح گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: میانگین پیشرفت فیزیکی ۳۰ طرح گردشگری درحال ساخت استان حدود ۴۰ درصد است که بعد از بهره برداری از آنها یکهزار و ۴۷۹ شغل جدید ایجاد و یکهزار و ۳۳۸ تخت به ظرفیت اقامتی استان اضافه خواهد شد.
حمیدرضا دوست محمدی اضافه کرد: ۳۰ طرح سرمایه گذاری با هدف افزایش و گسترش زیرساخت های گردشگری با سرمایه گذاری بیش از ۶ هزار و ۷۲۴ میلیاردریال در حال اجراست.
وی بیان کرد: این طرح ها شامل ایجاد هتل، اقامتگاه سنتی، مجتمع گردشگری، اقامتگاه بوم گردی، تأسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع خدماتی رفاهی و سفره خانه سنتی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به این که از مجموع ۳۰ طرح، هشت طرح با حجم سرمایه گذاری چهار هزار و ۹۷۰ میلیاردریال با ظرفیت ۸۳۶ تخت و پیش بینی اشتغال ۸۶۰ نفر در استان همچون طرح های شاخص در دست راه اندازی شمرده می شود، تصریح کرد: بعد از اتمام عملیات عمرانی و بهره برداری از این تاسیسات فاکتورهای گردشگری استان افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
دوست محمدی افزود: ۲۹ فقره موافقت اصولی طی یک سال قبل بوسیله سامانه موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری صادر شد که در مراحل مختلف اداری برای عملیاتی شدن روند اجرائی طرح در دست پیگیری قرار دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اشاره کرد: در طول این مدت هشت فقره مجوز ایجاد، اصلاح و تکمیل با حجم سرمایه گذاری یکهزار و ۴۳۵ میلیاردریال با ظرفیت ۲۸۶ تخت و پیش بینی اشتغال ۳۲۲ نفر صادر و عملیات ساختمانی طرح ها شروع شد.
برنامه ریزی ها برای تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد گردشگری
سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: برگزاری جشنواره های گوناگون گردشگری باتوجه به قابلیت های گردشگری طبیعی، روستایی و عشایری در نقاط مختلف استان، برگزاری بازارچه صنایع دستی و سوغات و معرفی جاذبه های گردشگری در شهرهای مختلف، برگزاری شب های فرهنگی و اجرای موسیقی های محلی همچون برنامه ریزی ها برای رونق گردشگری در استان سمنان در دوران پسا کرونا است.
محمد طاهریان بیان کرد: برگزاری بازی های بومی محلی در محدوده بازارچه صنایع دستی، راه اندازی اتوبوس گردشگری برای معرفی بیشتر جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان، ارائه پکیج های گردشگری از جانب دفاتر خدمات مسافرتی در سطح استان و کشور، ارائه تخفیف ویژه اقامت به گردشگران و مسافران برای ترغیب به سفر، ارائه بسته های سفر ارزان به دستگاه های اجرائی با هدف ترغیب کارکنان به سفر، از دیگر برنامه ریزی ها برای رونق گردشگری در استان سمنان در دوران پساکرونا است.
وی افزود: صدور پنج پروانه بهره برداری مجتمع اقامتی پذیرایی بین راهی، سفره خانه سنتی، اقامتگاه سنتی، خانه مسافر، محیط ها و پارک های طبیعت گردی یا گردشگری کشاورزی با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیاردریال و اشتغال ۵۰ نفر از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه گردشگریست.
طاهریان با اشاره به این که ۵۰ توریست خارجی در شش ماهه دوم سال 99 وارد استان سمنان شدند، اضافه کرد: این تعداد در شش ماهه اول امسال با وجود کرونا به ۱۵۷ نفر رسید.
وی بیان کرد: ۴۲ هزار توریست داخلی در نیمه دوم سال قبل و ۵۵ هزار توریست در ۶ ماه نخست امسال در استان اقامت کردند.
سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: حالا ۱۵ هتل، ۱ هتل آپارتمان، ۱ متل و ۵ میهمان پذیر، ۹۰ اقامتگاه بوم گردی، ۱۴ اقامتگاه سنتی، ۷۳ خانه مسافر، چهار مجتمع گردشگری، یک گردشگری کشاورزی و ۶ اردوگاه و مرکز تفریحی سرگرمی گردشگری و گردشگری کشاورزی، ۳۱ دفتر خدمات مسافرتی، ۴۰ رستوران بین راهی، ۲۰ سفره خانه سنتی و چهار موسسه آموزش گردشگری در استان سمنان فعال است.
حوزه گردشگری سمنان با بهره مندی از ظرفیت های متنوع و موقعیت راهبردی استان در راه مسافران، نقشی مهم در رونق اقتصادی دارد و برنامه ریزی برای بهره برداری بیش از قبل از این ظرفیت ها در دوران پساکرونا زمینه ای برای اشتغالزایی و پویایی فراهم می آورد.


منبع:

1400/08/11
23:00:20
5.0 / 5
649
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی