نتایج یك پژوهش نشان داد

افزایش مرگ ومیر بیماران مغز و اعصاب در دوران کرونا

افزایش مرگ ومیر بیماران مغز و اعصاب در دوران کرونا

به گزارش لباس دونی بررسی های یک مطالعه نشان داد که در طول همه گیری، افرادی که گرفتار سکته های مغزی جزئی و سایر بیماری های غیرتهدیدکننده زندگی بودند، از مراقبت های بیمارستانی اجتناب کردند که این موضوع، منجر به نرخ بالاتر و قابل توجه مرگ ومیر در شرایط بحرانی شد. همینطور افزایش بروز سکته مغزی و خون ریزی داخل جمجمه ای در طول همه گیری هم سبب افزایش قابل توجه مرگ و میر در بیمارستان شده است.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، همه گیری اخیر کووید-19 منجر به خیلی از موقعیت های غیرمنتظره و خسارات شدید مردم شده است. این بیماری همه گیر، روان جامعه را بشکلی پایدار گرفتار صدمه کرد. بررسی ها نشان داده که کووید-۱۹ سبب ایجاد عوارض زیاد برای بیماران مغز و اعصاب می شود.

همچنین ترس از این بیماری و ترس فرد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ در حین رفتن به بیمارستان، منجر به اجتناب از رفتن به بیمارستان شده است. این مورد سبب از دست دادن زمان پرارزش درمان و بدتر شدن مشکلات و عوارض می شود. طبق بررسی ها در دوران همه گیری تعداد رفتن به بیمارستان به صورت قابل توجهی کاسته شده است.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی البرز با انجام یک مطالعه، تاثیر همه گیری کووید-19 بر «مرگ های درون بیمارستانی» ناشی از اختلالات عصبی و همینطور تاثیر عفونت کووید-۱۹ را بر تمام مرگ ومیرهای ناشی از علت خاص و یا سکته را بررسی کردند.

در این مطالعه 1742 بیمار مورد بررسی قرارا گرفت که 671 نفر از آنها در طول همه گیری کووید-19 مراجعه نموده بودند و 1071 نفر در دوران قبل از همه گیری به اورژانس مراجعه نموده بودند.

بررسی ها نشان داد که مرگ ومیر کلی در طول همه گیری به صورت قابل توجهی بالاتر بود و میزان مرگ و میر در مبتلایان به کووید-۱۹ بیشتر اتفاق می افتاد.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ در طول همه گیری، افرادی که گرفتار سکته های مغزی جزئی و سایر بیماری های غیرتهدیدکننده زندگی بودند، از مراقبت های بیمارستانی اجتناب کردند که این موضوع، منجر به نرخ بالاتر قابل توجه مرگ ومیر در شرایط بحرانی شد. همینطور افزایش بروز سکته مغزی و خون ریزی داخل جمجمه ای در طول همه گیری هم سبب افزایش قابل توجه مرگ و میر در بیمارستان شده است.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه میزان مراجعات و بستری بیماران مغز و اعصاب و فراوانی نتایج حاصل و میزان مرگ ومیر در دو دوره مشابه زمانی قبل از کرونا و بعد از کرونا مرکز آموزشی درمانی شهید رجایی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و ناهید عباسی خوش سیرت، سحر محمد پورنامی، مصطفی قربانی، فاطمه رحیمی، نامی محمدیان خونسار؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی البرز در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:

Effects of the covid-19 pandemic on neurological diseasesمنبع:

1400/08/10
22:55:08
5.0 / 5
715
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی