علی قاسمعلی:

ابطال جواز تله کابین، میخی بر تابوت گردشگری گرگان

ابطال جواز تله کابین، میخی بر تابوت گردشگری گرگان

ایرنا-مدیران شهری گرگان تابحال با دادن وعده های ساخت طرح های گردشگری همچون تله کابین تلاش داشتند این شهر زیبای شمال ایران را به مرکز و منطقه گردشگری تبدیل کنند که متاسفانه به تازگی مجوز پروژه بزرگ تله کابین آن برغم صرف میلیاردها تومان اعتبار ابطال شده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، پروژه تله کابین آخرین امید صدها هزار شهروند گرگان و مدیران شهر برای رونق گردشگری در مرکز استان بود که با لغو مجوز آن امیدهای مردم گرگان یک دفعه فرو ریخته است، مدیران گرگان بخصوص در دوره پنجم شورای شهر پروژه های گوناگونی را در حوزه گردشگری برای گرگان ترسیم کردند تا این شهر استان شمالی را از یک شهر عبوری در بخش گردشگری بعنوان یک مقصد گردشگری معرفی کنند.
اعضای پارلمان شهری و شهرداری گرگان در چند سال قبل چند صد میلیون از اعتبارات شهرداری گرگان را صرف اجرای طرح های مطالعاتی و امکان سنجی پروژه های گردشگری در این شهر کردند و در نهایت چندصد میلیارد تومان پروژه در بخش گردشگری در این شهر پیشبینی کردند، پروژه های کلانی همچون مجتمع تفریحی هزار پیچ و شهربازی فوق مدرن، تله کابین، سورتمه، مرکز بالون سوای و کافه هوایپما همچون این پروژه ها بود.
با گذشت زمان برخی از این پروژه ها مانند طرح بالون سواری گرگان به جهت مغایرت به قوانین و مقررات هوانوردی و ناتوانی در دریافت مجوزهای لازم لغو شد و میلیونها تومان از اعتبارات شهر که برای مراسم پرواز نمادین یک فروند بالون صرف شدبود، به هدر رفت.
در ادامه مبحث کافه هواپیما هم به جهت مشکلات فنی و عدم توافق های مالی به سرانجامی نرسید، وعده اجرای سورتمه هم از جنگل های محدوده دخانیات گرگان به هزار پیچ منتقل شد و در حالیکه چند میلیارد پیش پرداخت به پیمانکار این پروژه پرداخت شده است اما خبری از سورتمه نیست.
این در حالی است که بر مبنای اظهارات وقت مدیران شهری و اعضای دوره پنجم پارلمان شهر گرگان این پروژه باید در اواخر سال قبل و یا فصل بهار سالجاری به بهره برداری می رسید اما در حالیکه به فصل پاییز رسیده ایم همچنان خبری از سورتمه نیست و منابع آگاه و آگاه در مدیریت شهری گرگان بر این اعتقادند که در صورت توافق با پیمانکار این پروژه اجرای این طرح به ۱۴۰۱ موکول می شود.
شاید این بخش از ناکامی اهمیت زیادی برای مردم گرگان نداشته باشد و بتوانند این موارد را هضم و درک کنند اما مقوله لغو مجوزهای تله کابین ماجرای دیگری است، تله کابین موضوعی که بیشتر از یک دهه توسط مردم مطالبه می شود و اعضای شورای شهر در دوره پنجم و شهردار وقت گرگان از آن بعنوان بزرگترین دستاورد مدیریت شهری یاد می کردند و بارها و بارها با برگزاری نشست ها مطبوعاتی و مصاحبه با رسانه ها مدعی بودند که به زودی شاهد اجرای پروژه تله کابین در نهارخوران خواهیم بود.


در این بین برخی از مدیران شهری پا را فراتر گذاشته و حتی مدعی بودند که چندین سرمایه گذار برای این پروژه پیش قدم شده اند.
فارغ از همه این موارد آنچه مسلم است لغو مجوزهای تحصیلی برای پروژه تله کابین گرگان است. هفته گذشته و در جلسه وبیناری شورایعالی معماری و شهرسازی که تعدادی از مدیران ارشد استان هم حضور داشتند تمام مصوبه های ۱۴ گانه تله کابین نهارخوران باطل شد.
براساس اظهارات مدیران استانی و نمایندگان شهرداری گرگان در این نشست فرصتی برای دفاع از این پروژه مهیا نبود و قطع بودن میکروفن مجالی برای پیگیری و بررسی چرایی این تصمیم مهیا نکرد، اعضای شورایعالی معماری و شهرسازی کشور بر این اعتقادند که گرگانی ها برای تسهیل در دریافت مجوزهای قانونی پروژه تله کابین، مساحت اجرای پروژه را کمتر از حقیقت اعلام نمودند. مسولان شورایعالی معماری و شهرسازی اعتقاد دارند که عرصه محل ساخت پروژه تله کابین بیشتر از پنج هکتار است.
تمام این موارد در حالی مطرح می شود که این پروژه با دریافت همه موافقت ها ی لازم نظر مثبت شورایعالی معماری و شهر سازی را تحصیل کرده بود و این نوبت سوم بود که پروژه تله کابین گرگان در شورایعالی مطرح می شود.
البته این آخر ماجرا نبود و برپایه موارد مطروحه در جلسه شورایعالی معماری و شهرسازی مدیران صادرکننده مجوز برای این پروژه باید در دستگاههای نظارتی پاسخگو باشند.
همه موارد گفته شده مبین آن است که برخی از مدیران شهری گرگان در سالهای گذشته نتوانستند آنطور که باید و شاید از منافع شهر گرگان دفاع کنند و کاخ آرزوهای هزاران گرگانی رو به فروپاشی است.
تمام دلخوشی سالهای اخیر اهالی مرکز گلستان کسب مقام قهرمانی در بسکتبال است و گویا خبر دیگری از دلخوشی برای مردم گرگان نیست.
گرگانی ها انتظار دارند تا مدیران ارشد گلستان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به کمک مدیران شهری گرگان آمده تا برای این شکست یا دل نگرانی بزرگ چاره جویی کنند.
بسیاری از اهالی مرکز گلستان بر این اعتقادند که سخت گیری های انجام شده برای ایجاد تله کابین فراتر از رویه معمول است و شاید دست های پنهانی در کار است تا نگذارند این آرزوی مردم محقق شود.


به ظن گرگانی ها، همانطور که در سایر استانهای شمالی مانند مازندران و گیلان شاهد فعالیت تله کابین هستیم، در گلستان هم میتوان طراحی تله کابین به نحوی باشد که صدمه های وارده به طبیعت و محیط زیست به حداقل برسد.
اهالی استرآباد توقع دارند تا ظرفیت های فوق العاده بالای این شهر به مفری برای جذب سرمایه گذار و اشتغال آفرینی برای جوانان شهر بدل شود و مدیران شهر از شعار زدگی فاصله بگیرند.
اهالی گرگان شایسته آن نیستند که هر از چند گاهی خبر شکست های مختلف در مدیریت شهری را شنوا باشند. مردم از پارلمان شهری ششم و مدیران فعلی شهرداری گرگان می خواهند تا برای احقاق حق از همه توان خود و بزرگان استان استمداد بگیرند. نگذاریم امید و اعتماد مردم به وعده ها و قول های مدیران از بین برود.
احداث پروژه تله کابین ناهارخواران گرگان با ساخت سه ایستگاه و به طول سه هزار و ۱۰۰ متر با اعتباری بیشتر از ۲۰۰ میلیاردریال، ساخت شهربازی مدرن گرگان به مساحت ۱۵ هکتار و با اعتبار اولیه چهار هزار و ۵۰۰ میلیاردریال همچون پروژه های ترسیم شده شورای پنجم برای گرگان است.
گرگان با ۳۵۰ هزار نفر دومین شهر پرجمعیت شمال کشور است که با وجود برخورداری از خیلی از خدمات شهری و زیر ساخت های ارتباطی، با مشکلات و تنگناهای گوناگونی همچون کمبود فضای سبز، ترافیک شهری، دست فروشی، کودکان کار و سد معبر و حاشیه نشینی دست به گریبان است.
در زمان حاضر افزون بر ۵۰ طرح در زمینه های مختلف در شهر تاریخی و طبیعی گرگان درحال ساخت است.
منبع:

1400/07/20
10:50:06
5.0 / 5
567
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی