درخواستی برای تهران در روز تهران

درخواستی برای تهران در روز تهران

لباس دونی: موسسه «تهران، مطالعات کلانشهر»، همزمان با 14 مهر «روز تهران» در اطلاعیه ای خواستارِ توجه به ابعاد مختلفِ این کلان شهر در سطح ملی شد تا برنامه تهران در افق 1420 در یک طرح جامع فراگیر و کاربردی تر ترسیم شود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در این بیانیه آمده است: «گرامی داشت روز تهران (۱۴ مهرماه) از آن نظر حائز اهمیت می باشد که پرداختن به وجوه متکثر در مرزهای طبیعی تاریخی و تدقیق اهداف و راهبردهایی برای بسامان کردن این کلانشهر ( بعنوان شهر مادر) و مشخص کردن اقمارِ انسانی _ طبیعی نواحی سکونتی آنرا یادآور می شود و بستر گفت وگوی اندیشمندان و شهرشناسان و تهران پژوهان را برای مباحثی چالش برانگیز فراهم می آورد.
موسسه «تهران، مطالعات کلانشهر» امید دارد که در آستانه تغییرات جدید و جایگزینی کارگزاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران در زمینه شهری، به نیازهایی مانند ارتقای فرهنگ و کیفیت زندگی شهروندان، حقوق شهروندی، ساماندهی کالبد و فضا و منظر شهری، حفظ و نگهداری میراث شهر، آینده شهر و طرح های راهبردی توسعه، توانمندسازی مدیریت یکپارچه شهری، ساماندهی حوزه عملکردی منطقه کلانشهری شهر و... بیش از پیش توجه گردد.
موسسه تهران، مطالعات کلانشهر از سیاست گذاران و کارگزاران حوزه مدیریت شهری انتظار دارد، با کاهش فاصله نهادهای تخصصی و مدیریت شهری در پیشبرد برنامه های توسعه و نقش پذیری ایشان در حل معضلات جاری و ترسیم آینده تهران، تلاش به عمل آورند.
انتظار دارد با شناخت هر چه بیشتر ابعاد و مقیاس های فرهنگی، اجتماعی شهر تهران به ایجاد زمینه های مشارکت پذیری پایه ای و هوشمند شهروندان تهرانی، حمایت همگان را در اداره شهر جلب کنند.
انتظار دارد از جزیره ای شدن محلات و نمادهای شهری و ایجاد مناطق شهری با خرده فرهنگ های گوناگون که می تواند در چالشی دائمی با نیروهای شهری شکل گیرد، جلوگیری نمایند.
انتظار دارد مصرانه به ایجاد یک اقتصاد شهری کارآمد و به روز با ابزار درآمدهای پایدار و جذب سرمایه های سرگردان برای رشد و توسعه متوازن شهر دست یابند.
انتظار دارد با نتایج ناشی از سوداگری زمین، آلودگی هوا، ترافیک، فقدانِ عدالت اجتماعیِ فضایی شهر، نگاهی فراگیر داشته باشند.
انتظار دارد برای حفظ میراث تاریخی، فرهنگی و دستاوردهای انسانی - طبیعی تهران، بعنوان سرمایه های بی بدیل، جانبدارانه و حمایتگر عمل کنند.
انتظار دارد به برچیدن زمینه های جرم خیز، بزه و اعتیاد با مشارکت نهادهای مدنی و متخصصان و جامعه شناسان بطور اصولی و بنیادی کمک دهند.
انتظار دارد در یک طرح جامع فراگیر و کاربردی، به نقش پایتخت بعنوان یک شهر جهانی اهتمام ورزیده و در ترسیم برنامه (تهران در افق ۱۴۲۰) با اندیشمندان و تهران پژوهان فعال در این عرصه همکاری کنند.»
منبع:

1400/07/16
13:56:04
5.0 / 5
789
تگهای خبر: تخصص , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس دونی