پیشنهادهایی به صندوق اعتباری هنر

پیشنهادهایی به صندوق اعتباری هنر

لباس دونی: کامران پارسی نژاد در نوشتاری با تقدیر از اقدامات اخیر صندوق اعتباری هنر، پیشنهاداتی را به این صندوق ارائه نمود.


این نویسنده در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است: "جناب آقای محمدمهدی اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام گذشته از اعطای تسهیلات کم بهره و بلاعوض بوسیله صندوق اعتباری هنر به هنرمندان خبر دادند. هنوز مدت کوتاهی از انتصاب آقای سیدمجید پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر نمی گذرد که شاهد اقدامات مهم و تاثیرگذاری در جهت پشتیبانی از اهالی قلم و هنر هستیم. این نشان میدهد که وزارت ارشاد قصد وعده و وعید ندارد و در عمل برای رفع مشکلات اهالی قلم و هنر تلاش می کند. از آن جایی که متاسفانه فرهنگ تشکر کردن در جامعه فعلی ما کمرنگ شده است و مردم فقط گلایه ها و درخواست های خودرا مطرح می کنند بر خود واجب دانستم تا با تشکر از مسئولینی که قبل از دادن وعده عمل می کنند، فرهنگ خوب قدردانی را که به فراموشی سپرده شده است، تقویت کنم.
همانطور که مستحضرید در ضمن این هفته بمنظور پوشش حداکثری هزینه های درمانی خانواده بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور، صندوق اعتباری هنر همچون سالیان گذشته خدمات بیمه تکمیلی اعضای خودرا از تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ ارائه داد. جالب این است باتوجه به افزایش تعرفه های ارائه خدمات درمانی که از طرف شرکت های بیمه گر مورد تأیید بیمه مرکزی (به طور میانگین با حداقل ۶۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته) اعلام شد، صندوق اعتباری هنر در امتداد دستور وزیر محترم ارشاد و بمنظور پشتیبانی از اعضای تحت پوشش، تلاش خودرا به کار گرفته است تا بیشترین خدمات با کمترین هزینه برای اعضا منظور شود. بی گمان جایگزینی بیمه قبلی با بیمه جدید اقدام بسیار مهمی بود که نتیجه آنرا به زودی اهالی هنر و قلم خواهند دید. بیمه جدید با غالب مراکز درمانی معتبر و مهم ارتباط دارد و توانمندی زیادی در رفع مشکلات اهالی قلم دارد. بغیر از آن مبالغ پرداختی به هنرمندان باتوجه به افزایش نرخ درمان چندبرابر شده است. این در حالیست که نسبت به سال گذشته، هیچ نوع افزایش قیمتی در سهم حق بیمه پرداختی اعضا در قرارداد ۱۴۰۰-۱۴۰۱ اعمال نشده است. بی گمان این اقدام بسیار حائز اهمیت می باشد و نباید به آسانی از آن عبور کرد. بغیر از آن دیدار مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با مدیرعامل یکی از بانکها می تواند گام مفیدی برای اعطای وام باشد.
در این جا لازم می دانم ضمن تشکر از زحمات مسئولین محترم ارشاد توجه دوستان را به مسئله بازنشستگی اهالی قلم جلب کنم. از آن جایی که خیلی از هنرمندان تحت پوشش بیمه نویسندگی هستند و در دوایر دولتی و خصوصی فعالیت ندارند لاجرم برمبنای تعرفه حقوقی تعیین شده پس از بازنشستگی حقوق دریافت می کنند. میزان حقوق در نظر گرفته شده در حد و اندازه حقوق یک کارگر ساده است. این در حالیست که اهالی قلم و هنر در ضمن سالیان متمادی با خویشتن داری و فقط به سبب عشق و علاقه به حرفه خود تلاش نموده و بی گمان تاثیر زیادی بر جامعه، فرهنگ و باورهای مردم گذاشته و می گذارند. جا دارد در این مقطع در این خصوص راه کاری مطرح بشود تا حقوق بازنشستگی هنرمندان به طریقی افزایش یابد. در رابطه با اعطای وام نیز باید در نظر گرفت که خیلی از هنرمندان به سختیتوان پرداخت وام های بدون بهره را دارند. در عین حال که دریافت وام هم برای شان مهم می باشد. پس در وضعیت خاصی که صنعت نشر کتاب و کارهای هنری افول کرده و غالب هنرمندان در وضعیت سختی به سر می برند خوب است وام اعطاشده بدون بهره باشد. در وضعیت فعلی گاهی برخی هنرمندان ممکنست در رویارویی با مسائل زندگی به صفر مرزی برسند. لاجرم کمک بلاعوض به این گروه از افراد جایز و باارزش است. در این خصوص صحبت از ارائه بسته ای خاص به هنرمندان شده است اما توضیح دقیقی در این خصوص داده نشده است. آیا صندوق می خواهد یک دفعه برای همه اهالی قلم تسهیلاتی را در نظر بگیرد یا کمک بلاعوض به برخی هنرمندان در وضعیت خاص را در دستور کار خود قرار می دهد و برای همیشه پا برجا می ماند؟ در هر حال هر اقدامی متولیان و مسئولین محترم ارشاد انجام داده اند باارزش است و پیشنهادات مطرح شده خدشه ای بر قدردانی هنرمندان ایجاد نخواهد کرد."
منبع:

1400/07/07
22:38:59
5.0 / 5
752
تگهای خبر: خدمات , هزینه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی