حدادعادل:

شهید سلیمانی را با صدهزار هنر به ایران و جهان معرفی کنید

شهید سلیمانی را با صدهزار هنر به ایران و جهان معرفی کنید

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر استفاده از هنر برای شناساندن شخصیت شهید سردار سلیمانی خطاب به هنرمندان اظهار داشت: شهید سلیمانی را با صدهزار دیده تماشا کنید و با صدهزارهنر به ایران و جهان معرفی کنید.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، حداد عادل در مراسم افتتاحیه اولین کنگره ملی شعر «سردار سربداران» اظهار داشت: هر حقیقتی برای ماندگاری نیازمند استفاده از هنر است. هنر می تواند در دل آدمی را روی حقیقت بگشاید. حقیقت اگر با هنر همراه نشود با چهره خشک منطق روبرو می شود و خوشا بر منطق و حقیقتی که با هنر آراسته شود.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن اشاره به مسئولیت هنرمندان برای تبیین شخصیت و مکتب سردار سلیمانی، خطاب به هنرمندان اظهار داشت: شهید سلیمانی را با صدهزار دیده تماشا کنید و با صدهزارهنر، ایشان را به ایران و جهان معرفی کنید. اگر شخصیتی با یک دهم ارزش های شهید سلیمانی درهر کشور دیگری بود، از او اسطوره ها و افسانه ها می ساختند و هنرمندان با هنر خود، ارزش های وی را جاودانه می کردند.
وی در این مراسم شامگاه پنجشنبه در تالار وحدت تصریح کرد: شهید سلیمانی یک حقیقت جاری است که هنرمندان باید نسل ها را با عظمت شهید آشنا کنند، البته جا دارد در کنار کارهای هنری، یک نویسنده بزرگ، یک تک نگاشت بصورت واقع نگارانه تالیف کند که سند وپشتوانه هنرمندان باشد و به زبان های مختلف ترجمه شود.

زینب سلیمانی دختر سردار شهید سلیمانی با تشکر از حضور شاعران و دوستداران فرهنگ و ادب دراین مراسم، در توضیح ابعاد شخصیتی حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: سردار به اندازه نبوغ نظامی شان، شخصیتی فرهنگی بود و به اندازه فرهنگ، سیاست می دانست و بنابراین حاج قاسم فرصتی کم نظیر برای هنرمندان عصر انقلاب است،.
شخصیت این شاگرد مکتب امام خمینی به حدی کم نظیر، راز آلود و اسطوره ای و برای عموم مردم جذاب است که هر اثر هنری، تصویری و ادبی که درباره ایشان انتشار یافته، مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفته است که این استقبال، نشان دهنده عطش مخاظب برای انس بیشتر و شناخت بهتر مکتب شهید سلیمانی و ابعاد شخصیتی این شهید است.
فرزند شهید سلیمانی در ادامه درباره اهمیت شعر در تبیین شخصیت سردار دل ها اظهار داشت: در این میان یکی از بهترین قالب ها برای بیان ابعاد شخصیتی حاج قاسم و مکتب ایشان، شعر و ادبیات است.
رئیس بنیاد شهید سپهبد سلیمانید با دعوت از مردم برای فعالیت در حوزه گسترش و تبیین فرهنگ سردار دل ها اظهار داشت: سال قبل خدمت مقام معظم رهبری بودیم که فرمودند برگزاری سالگرد شهادت شهید سلیمانی باید مردمی باشد و از ظرفیت های مردمی استفاده گردد که پس از بیانات ایشان، دغدغه بنیاد شهید سپهبد سلیمانی جهت استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت های خودجوش مردمی افزوده شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از استقبال گسترده مردمی برای بزرگداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی اظهار داشت: از مردمی که اجازه ندادند یاد و خاطره سردار سلیمانی در اولین سالگرد ایشان کمرنگ شود می خواهم تا این فعالیت حماسی خودرا در دومین سالگرد ایشان هم تکرار کنند.
در ادامه مراسم، مرتضی امیری اسفندقه دبیر علمی این کنگره، با اشاره به اینکه همانطور که شعر حماسه ساز است، مردان بزرگ هم شعر را بالا می کشند و رشد می دهند، اضافه کرد: روح بلند سردار سلیمانی کرامت کرده و شاعران را به این محفل دعوت کرده است.
وی درباره برنامه های آینده این کنگره نیز اضافه کرد: بالاترین اشعار این کنگره شعری، در کتابی گردآوری شده و به علاقمندان تقدیم می شود.

سعید یوسف نیا شاعری که نام این کنگره، «سردار سربداران» -از یکی از غزل های وی وام گرفته شده است نیز با حضور در جایگاه اظهار داشت: مردان مرد که از اسطوره عبور کرده اند را نمی توان به زبان عادی توصیف کرد و اینجاست که زبان شعر لازم است.
این شاعر صاحبنام در ادامه، دو غزل سروده شده در وصف سردار سلیمانی را برای حاضران خواند که یکی از آنها غزل مشهور سردار سربداران بود.

لبخندی که جاودانه شد
محمد مهدی سیار شاعر دیگری بود که در این مراسم برای خواندن شعر روی سن تالار وحدت آمد و با اشاره به اینکه خاطره مشترکی با حاج قاسم و شعر دارد، اظهار داشت: عید فطر سال ۱۳۹۷ بود که حاج میثم مطیعی، شعر مشترک من، علی محمد مودب و میلاد عرفان پور را در نماز عیدفطر خواند و برخی حرف و حدیث ها و گلایه ها درباره آن پیش آمد. سال بعد ادامه آن شعر را سرودیم که قسمتی از آن به این صورت بود که «گر به یک نقد رود صبر و قرارت از دست/ صف اول منشین، بین جماعت جا هست» که در این هنگام دوربین تلویزیون روی چهره سردار رفت و آن لبخند جاودانه ایشان را ثبت نمود و من که از تلویزیون این تصویر را می دیدم با خوشی به همسرم گفتم که تمام سختی هایم به این لبخند می ارزید.
حسین اسرافیلی شاعر دیگری بود که در این مراسم به شعرخوانی پرداخت و در انتهای شعر خوانی خود اظهار داشت: هدیه و صله شعر من، صلواتی بر این بزرگمرد و نماد شرافت ایران است. سعید بیابانکی از دیگر شاعرانی بود که دراین مراسم به قرائت شعر پرداخت و اظهار داشت: خبر شهادت سردار، خبر تلخی بود که انگار رسانه ها را منفجر کرد.
در ادامه این مراسم، غلامرضا صنعتگر خواننده دو قطعه ی «شهید» و «قاسم زنده است» را اجرا کرد.

هنر، برای جاودانه ساختن ارزش ها
در ادامه این مراسم، از خانواده شهیدان ابومهدی المهندس و شهید پورجعفری، همرزمان شهید سلیمانی، تجلیل شد.
در آخرین بخش از این مراسم باشکوه نیز از اثر نگارگری استاد بدرالسما و نقاشی حسن روح الامین با موضوع حماسه بزرگ شهید سلیمانی رونمایی گردید و در ادامه از میلاد عرفان پور و غلامرضا صنعتگر به علت سرودن و خواندن اثر «قاسم هنوز زنده است» و آثار دیگری با موضوع رشادت های سردار سلیمانی و شهیدان تجلیل شد.

شرایط شرکت در کنگره ملی شعر سردار سربداران
علاقمندان به شرکت در کنگره ملی شعر «سردار سربداران» برای ثبت نام و ارسال اثر خود می توانند به این لینک https: //soleimani.ir/۱۹۹ در فضای مجازی مراجعه نموده و پس از دریافت کد دو مرحله ای ورود، آثار خودرا ارسال نمایند.
مرتضی امیری اسفندقه دبیر علمی «نخستین کنگره ی سردار سربداران» در توضیح هدف از برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی می گوید: هدف اصلی از برگزاری این کنگره، جمع آوری بالاترین اشعار در قالب های مختلف شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه ی شهادت سردار سلیمانی است. برمبنای فراخوان این کنگره، شاعران علاقمند می توانند اشعار خودرا در تمامی قالب ها شامل قصیده، غزل، رباعی، دوبیتی، قطعه، نیمایی، آزاد و سپید به دبیرخانه ی کنگره ارسال نمایند.


1400/07/02
20:26:42
5.0 / 5
771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس دونی