رئیس بنیاد فرهنگی مقبره الشعرا استاد شهریار:

خانه موزه استاد شهریار تا یک ماه آینده راه اندازی می شود

خانه موزه استاد شهریار تا یک ماه آینده راه اندازی می شود

به گزارش لباس دونی رئیس بنیاد فرهنگی مقبره الشعرا استاد شهریار از طریق اندازی خانه موزه این شاعر ایرانی تا یک ماه آینده در پارک بهجت آباد تهران اطلاع داد.


جواد وند نوروز روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره زمان راه اندازی خانه موزه استاد شهریار، عنوان کرد: این خانه موزه با همکاری شورای اسلامی شهر تهران تا یک ماه آینده در پارک بهجت آباد تهران راه اندازی می شود. عمده آثار استاد شعر و ادب پارسی الان در خانه موزه استاد شهریار واقع در شهرستان تبریز درحال فعالیت است.
وی با اشاره به اینکه بخشی از آثار استاد شهریار شامل شعرهای دست نوشته خارج از این موزه است، افزود: پارک بهجت آباد تهران منسوب به استاد شهریار است و به علت رخ دادن واقعه عرفانی برای وی در این پارک، ساختمانی در ضلع شمال شرقی تهران به خانه موزه استاد شهریار تبدیل می شود.
وند نوروز تصریح کرد: این خانه موزه با همکاری شورای اسلامی شهر تهران به نمادی از زندگی استاد شهریار همینطور سایر شعرا مانند پروین اعتصامی، خاقانی، حافظ و سعدی تبدیل می شود.
وی متولی فرهنگی خانه موزه استاد شهریار را بنیاد فرهنگی مقبره الشعرا استاد شهریار اعلام نمود.
به گفته رئیس بنیاد فرهنگی مقبره الشعرا استاد شهریار، کتاب هایی که در این آیین رونمایی گردید توسط بنیاد یاد شده به چاپ رسیده است.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، موزه استاد شهریار پیرو مصوبه کمیسیون بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری در ساختمان واقع در ضلع شمالی بوستان بهجت آباد راه اندازی خواهد شد. بخشی از آثار و دست نوشته های استاد شهریار الان گردآوری شده و آماده ارائه به علاقه مندان در این موزه است.
بهجت آباد محله ای در مرکز تهران و در محدوده خیابان ولی عصر و بلوار کریمخان زند بود و بوستانی به همین نام در آن واقع است که از نظر اهمیت فرهنگی، جایگاه ارزشمندی در بین پارک های تهران دارد.
غزل معروف بهجت آباد خاطره سی در دیوان استاد شهریار نشان دهنده تاثیر عمیق اتفاق هایی است که در محل این بوستان در زندگی این شاعر پرآوازه رخ داده و دوستداران استاد، همه ساله در سالروز درگذشتش در این مکان به یاد شهریار اجتماع می کنند.
علی اصغر شعردوست از دوستداران استاد شهریار و سفیر اسبق ایران در تاجیکستان ضمن اشاره به ابیاتی از شعر بهجت آباد می گوید: عشق معنوی شهریار از عشق زمینی شروع شده است؛ شهریار وقتی می خواست در عنفوان جوانی از دختر مورد علاقه اش جدا شود، مادر دختر شهریار را مجبور کرد که به وی بگوید هیچ وقت به وصال هم نخواهند رسید و ازاین رو از وی خواست که با دخترش در پارک بهجت آباد قرار بگذارند و این مورد را بیان کند؛ نقطه عطف زندگی «محمدحسین بهجت تبریزی» که در پارک بهجت آباد رقم می خورد و او درس پزشکی را رها می کند و راهی دیگر پی می گیرد.
گفته می شود در شب حادثه شهریار از ساعت ها پیش در محل قرار حاضر شد، زمان قرار گذشت اما خبری از معشوقه اش نشد؛ در همان شب تحول بزرگ روحی در راه رشد و تعالی شهریار اتفاق می افتد که بعدها خودش آنرا این گونه بیان می کند که «اگر آن شب به وقوع نمی پیوست هم اکنون من پزشک بودم ولی وقوع آن شب مرا تاریخی کرد و من در تاریخ ماندگار شدم».
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، شب گذشته همزمان با بیست و هفتم شهریورماه، روز گرامیداشت شعر و ادب پارسی، ششمین همایش ملی گرامیداشت مقام استاد شهریار در سالن همایش های بنیاد شهریار برگزار شد.

1400/06/28
20:39:36
5.0 / 5
516
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس دونی