سرانجام اداره میراث فرهنگی بم بعد از ۱۸ سال کانکس نشینی

سرانجام اداره میراث فرهنگی بم بعد از ۱۸ سال کانکس نشینی

لباس دونی: مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان امروز خبر خوبی را برای اهالی این حوزه در بم نوید داد برای اینکه مقرر است اداره میراث این شهرستان صاحب یک ساختمان مناسب اداری شود؛ آن هم بعد از 18 سال کانکس نشینی.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا ۱۸ سال از زلزله ویرانگر بم می گذرد و بازسازی این شهر نیز سال ها قبل به انتها رسیده است؛ در آن زمان کانکس ها بعنوان اسکان موقت نقش تعیین کننده ای در روند تکامل این شهر داشتند اما شاید کسی باور نکند اداره میراث فرهنگی این شهرستان تا همین چند هفته پیش یعنی ۱۸ سال در کانکس دایر بود و فعالیت می کرد و به بخش زیرزمین ساختمانی که به موزه اختصاص می یابد، منتقل شده است.
فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان که روز سه شنبه به بم سفر کرده بود در حاشیه جلسه شورای راهبردی ارگ تاریخی بم اظهار داشت: یکی از اقدامات ارزشمندی که در سطح شهرستان صورت گرفته مشارکت شهرداری با اداره کل میراث فرهنگی بوده که مجموعه شهرداری ساختمانی را جهت راه اندازی موزه در اختیار میراث فرهنگی قرار داده است.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ساختمانی که توسط شهرداری برای راه اندازی موزه بم در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفته است بخشی به حوزه اداری میراث فرهنگی و بخش دیگر برای موزه در نظر گرفته شده است برای اینکه ادارات میراث فرهنگی، بخش اداری و پایگاه موزه در یک ساختمان قرار دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: امسال مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار توسط اداره کل برای ساخت این موزه در نظر گرفته شده است.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا غیر از اداره میراث فرهنگی شهرستان بم، پایگاه جهانی ارگ قدیم بم هم در این شهرستان تشکیلات اداری دارد. قبلا پایگاه جهانی ارگ قدیم بم در ساختمان مجموعه شهرداری که اکنون برای راه اندازی موزه در اختیار میراث قرار گرفته استقرار داشت که بعد از مرمت خانه سیستانی ها واقع در ارگ قدیم به آن مکان انتقال یافت و الان اداره میراث فرهنگی بم به زیرزمین این ساختمان منتقل شده است.
از تصمیم شورای راهبردی و حریم ها چه خبر؟
فعالی همین طور در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره مصوبات جلسه شورای راهبردی ارگ بم و مساله حریم باغ شهر بم اظهارداشت: جلسه شورای راهبردی ارگ تاریخی بم امروز با دستور کار ورود به مسائل و موارد مربوط به حوزه دستورالعمل ها و ضوابط باغ شهر تاریخی بم انجام شد.
وی عنوان کرد: در این نشست ضرورت بازبینی این ضوابط نیز احساس و قرار شد اعضای شورای راهبردی ظرف مدت یک ماه پیشنهادهای خودرا باتوجه به باغات مربوط به حوزه شهرستان به پایگاه تاریخی بم عرضه کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: در جلسه بعدی شورای راهبردی که ظرف یک ماه آتی برگزار می گردد این پیشنهادها را بررسی می نماییم و نقطه نظرات اعضای شورای راهبردی برای بازبینی ضوابط مربوط به این حوزه به تهران ارسال خواهد شد.
به گفته وی اتفاقات خوبی همچون راه اندازی موزه، مرکز آفرینش صنایع دستی، مرمت و بازسازی ارگ قدیم و برگزاری جلسات شورای راهبردی در سطح شهرستان درحال رقم خوردن است.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا شهرستان با سه اثر ثبت جهانی ارگ تاریخی و ۲ قنات اکبرآباد و قاسم آباد در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.
استان کرمان در مجموع با هفت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در میان استانهای کشور دارد؛ ارگ بم ( بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با خاصیت های منحصر به فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده است.
آثار طبیعی در شمال، جنوب و شرق استان کرمان بنا به جغرافیا و خاصیت های اقلیمی این مناطق هرکدام جذابیت و خاصیت های منحصر به فرد خودرا دارد که می تواند هدف توریستهای داخلی و خارجی باشد.


منبع:

1400/06/23
22:17:29
5.0 / 5
568
تگهای خبر: سفر , صنایع دستی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس دونی