آنجلینا جولی دست به قلم شد

آنجلینا جولی دست به قلم شد

لباس دونی: «آنجلینا جولی» هنرپیشه هالیوودی با همکاری سازمان عفو بین الملل کتابی درباره حقوق کودکان تالیف و منتشر نمود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از خبرگزاری رویترز، این کتاب که حقوقتان را بدانید و آنها را طلب کنید (Know Your Rights and Claim Them) نام دارد و جولی آن را بطور مشترک با جرالدین ون بورن (Geraldine Van Bueren) وکیل حقوق بشر و از نویسندگان اصلی پیمان نامه حقوق کوتاه سازمان ملل متحد، نوشته شده ماموریت دارد دانش لازم برای به چالش کشیدن بی عدالتی ها را در اختیار کودکان قرار دهد.
آنجلینا جولی در گفت و گو با رویترز اظهار داشت: بسیاری کودکان در سراسر جهان در معرض لطمه قرار دارند و ما در این زمینه کاری نمی نماییم. اینها همه حق کودکان هستند که سال ها پیش بر طبق آنچه می تواند آنها را به بزرگسالانی سالم، متعادل، امن و باثبات تبدیل کند، تدوین و تصویب شده اند.
این بازیگر و فیلمساز ۴۶ ساله آمریکایی که نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز هست، گفت امیدوار است کتابش علاوه بر آگاهی بخشی به کودکان، تعهد دولت ها به پیمان نامه جهانی رعایت حقوق مدنی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آنان را یادآوری کند.
وی اشاره کرد: زمان زیادی را صرف پایمال کردن این حقوق می نماییم بدین سبب هدف از نوشتن این کتاب آنست کودکان یک کتابچه راهنما داشته باشند که به آنها نشان دهد چه حق و حقوقی دارند، بر طبق کشور و شرایطی که در آن زندگی می کنند چقدر تا دستیابی به این حقوق فاصله دارند و چه موانعی برسرراهشان است، چه کسانی پیش از آنها برای حق و حقوقشان جنگیدند و چه راه هایی برای جنگیدن وجود دارد.
جولی که خود مادر ۶ کودک است، می گوید پیمان نامه سازمان ملل را در خانه در معرض دید فرزندانش قرار داده است و از اینکه فهمیده آمریکا این پیمان نامه را تصویب نکرده حسابی غافلگیر شده است.
فهمیدن این مساله مرا حسابی عصبانی کرد و به این فکر فرو برد که تصویب این پیمان نامه به چه معناست؟ اگر کودکان حق تحصیل دارند پس چرا این همه کودک مدرسه نمی روند و چرا دختران در افغانستان برای مدرسه رفتن مورد حمله و تهدید قرار می گیرند؟
کتاب جولی به مساله هویت، عدالت، تحصیلات و حفاظت دربرابر لطمه و مسائلی از این قبیل می پردازد. بگفته خانم نویسنده، در این کتاب مسیری شفاف برای کودکان تصویر شده چون آن چه اهمیت دارد تامین امنیت آنهاست و هدف این نبوده که کودکان این طرف و آن طرف بروند، حقشان را فریاد بزنند و جانشان را به خطر بیندازند.
در این کتاب همین طور به صداهای جوان موفق در جهان از جمله ملاله یوسف زای، برنده جایزه نوبل صلح، گرتا تونبرگ، فعال جوان زیست محیطی، و جانا جهاد، روزنامه نگار ۱۵ ساله فلسطینی، نیز اشاره شده است.
کتاب حقوقتان را بدانید و آنها را طلب کنید به قلم آنجلینا جولی روز پنجشنبه (۱۱ شهریور ۱۴۰۰) در انگلیس به بازار کتاب آمد و مقرر است در سراسر جهان منتشر شود.


منبع:

1400/06/14
09:15:57
5.0 / 5
857
تگهای خبر: مدرسه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی