جشن مهرگان درآستانه ثبت جهانی

جشن مهرگان درآستانه ثبت جهانی

پرونده جشن مهرگان دومین جشن بزرگ ایرانی ها باستان برای ثبت جهانی آماده می شود. خبر دیگر اینکه نمایشگاه فرش دستبافت ایرانی در محل سفارت ایران در توکیو افتتاح شد.


این هفته روزهایی طلایی برای زنان ایران در عرصه ورزش بود؛ کسب مدال های خوش رنگ از جانب بانوان ایرانی، می تواند دختران و زنان ایران را امیدوار کند. در حالیکه در میدان دومیدانی هاشمیه متقیان با پرتاب نیزه رکورد ها را جابجا کرد و بعد از آن در فریادهای آمیخته با خنده و گریه خاطرات سختی ها، دردها، نرسیدن ها و ناامیدی ها را مرور کرد، کمی آن طرف تر در سفارت ایران در ژاپن، فرش های ایرانی که به دست دیگر زنان ایرانی بافته شد به نمایش درآمد. خبر دیگر اینکه پرونده دومین جشن ایرانی مهرگان، برای ثبت جهانی در دست بررسی قرار می گیرد.پرونده جشن مهرگان دومین جشن بزرگ ایرانی ها باستان در راه ثبت جهانی
علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی و مجری طرح با بیان این خبر، مهرگان را بعد از نوروز بزرگ ترین جشن ایرانی ها باستان خواند که با اعتدال پائیزی، زمان برابری شب و روز پیوند داشته و در دوره هایی از دوران باستان که آغاز پاییز، شروع سال نو بوده برگزار می شده است.
حسن زاده با اشاره به اینکه جشن مهرگان بعنوان آیین مشترک ایران و تاجیکستان در لیست میراث جهانی یونسکو قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: این آیین الان در میان جوامع روستایی زرتشتیان ایران و مردم تاجیکستان اجرا می شود.
او مهرگان را آیین شکرگذاری نسبت به نعمات خداوند دانست و اظهار داشت: مهرگان گفتمانی است که انسان را به ایجاد رابطه صلح آمیز با طبیعت و قدردانی از نعمات الهی که همان ثروت طبیعی است دعوت می کند.خانه تاریخی «صمصام» در نهاوند به موزه تبدیل می شود
حسن جانجان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند اظهار داشت که خانه تاریخی «صمصام» در این شهرستان با صرف یک میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و تجهیز به موزه تبدیل می شود.
وی با بیان این مطلب، اضافه کرد: به منظور تعیین تکلیف خانه تاریخی صمصام و تملک کامل آن برای تبدیل به موزه، یک میلیارد تومان اعتبار از محل منابع میراث فرهنگی اختصاص یافته است. هم اکنون مقدمات خرید این مکان فراهم شده که امیدواریم بعد از انعقاد تفاهمنامه، طی یک ماه آینده کار خرید خانه تاریخی صمصام صورت گیرد.
جانجان افزود: بعد از خرید این بنا، زیرساخت های لازم برای تبدیل آن به موزه ایجاد و با فراهم شدن شرایط، این بنا برای بازدید عموم به موزه خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای مرمت و بازسازی این بنا تابحال اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: کار مرمت و بازسازی این خانه تاریخی تابحال طی سه مرحله در سالهای اخیر اجرا شده است.
جانجان ضمن اشاره به این که در مجموع برای مرمت و بازسازی این بنا ۳۴۰ میلیون تومان هزینه شده است، بازسازی و حفظ خانه های قدیمی دارای ارزش معماری ایرانی و اسلامی در اولویت برنامه های وزارت میراث فرهنگی قرار دارد.
نمایشگاه فرش های دستبافت ورزشی ایران در توکیو افتتاح شد
نمایشگاه فرش دستبافت ورزشی ایران با حضور «محمود خسروی وفا» رئیس کمیته پارالمپیک، «هادی رضایی» سرپرست کاروان و «مرتضی رحمانی موحد» سفیر کشورمان در محل سفارت ایران در توکیو افتتاح شد.
مرتضی رحمانی موحد در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: میزبان بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو در مقایسه با سایر میزبانی ها در شرایط خاص و متفاوتی برگزار گردید. در ایام آغازین بازی های المپیک ۲۰۲۰ در اول مرداد ماه گذشته به سبب شرایط خاص، نابسامانی هایی در بدو ورود کاروان ایران به توکیو وجود داشت که به سرعت برطرف شد و بازی ها در محیط ی سالم برگزار شد.
رحمانی موحد درباره اقدامات فرهنگی ورزشی سفارت توضیح داد: از نیمه دوم سال ۹۷ که مأموریت من در توکیو شروع شد با عنایت به اینکه برگزاری المپیک یکی از موضوعات اساسی در روابط و در دستور کار کشور بود، برای حضور قدرتمند کاروان ورزشی ایران از ابتدا دیدارهایی را با مقامات ارشد ورزشی ایران در کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و وزارت ورزش و جوانان برگزار و مقدمات هماهنگی نزدیک با این ۲ سازمان را برقرار کردیم. در این مدت نشست های گوناگونی در همین زمینه برگزار شده تا بتوانیم آنچه جایگاه و نقش سفارت است در همراهی، حمایت و مساعدت حضور مطلوب و موثر کاروان ایران ارائه نماییم و یکی از اقدامات سفارت ایران، برگزاری نمایشگاه «ایران زیبا» در دوران بازی های المپیک ۲۰۲۰ بود و امروز هم افتتاح نمایشگاه فرش های دستبافت ورزشی.
وی افزود: البته برگزاری نمایشگاه ایران زیبا در خلال برگزاری بازی های المپیک ۲۰۲۰ سبب شد تا علاقه مندان ژاپنی در سطح دیپلماتیک، انجمن ها و نمایندگان مجلس و رسانه ها از این نمایشگاه بازدید کنند و در یادداشتی در دفتر یابود از سفر به ایران و یادگیری زبان فارسی سخن بگویند.


استان سمنان ظرفیت ایجاد «پایگاه قلعه های تاریخی» دارد
حمیدرضا دوست محمدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ قلعه تاریخی در استان وجود دارد و پیشنهاد راه اندازی پایگاه قلاع تاریخی در استان عرضه شده است. راه اندازی این پایگاه با همکاری معاونت میراث فرهنگی اداره کل و خانه تسنیم دامغان درحال پیگیری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: با عنایت به رایزنی های انجام شده با دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مقرر شده مطالعاتی در مورد قلعه های تاریخی استان سمنان انجام و گزارش ایجاد پایگاه قلعه های تاریخی به وزارت خانه ارسال شود.
وی افزود: با عنایت به غنای قلعه های تاریخی استان سمنان در محدوده شهرستان دامغان، پیشنهاد اداره کل در خصوص راه اندازی پایگاه در محدوده این شهرستان است.
دوست محمدی راه اندازی این پایگاه را در حفظ و حراست و انجام مطالعات در مورد قلعه های استان موثر دانست.


مجموعه گردشگری غار علیصدر با مصوبه ستاد کرونا تعطیل شد
مجموعه گردشگری علیصدر که از اسفند ۹۹ به سبب شرایط خاص کرونا تعطیل بود، اوایل تیرماه جاری فعالیت باردیگر خویش را با مجوز ستاد کرونا شروع کرد که این بازگشایی خیلی دوام نداشت و باردیگر با محدودیت های سراسری اواخر مرداد تعطیل و بعد از گذشت آن و بازگشایی، باردیگر با مصوبه تازه ستاد تعطیل شد.
مجموعه گردشگری غار علیصدر بعنوان طولانی ترین غار آبی جهان هم همانند بسیاری دیگری از مجموعه های توریستی و تفریحی کشور به سبب شرایط ناشی از همه گیری ویروس و تعطیلی های چندباره و طولانی مدت، با مشکلات زیادی روبرو شده است.
شیوع ویروس کرونا صدمه شدیدی به صنعت توریسم در همدان وارد کرد، این ضربه آن چنان شدید بود که عملاً بیشتر از ۹۰ درصد فعالان این حوزه با بیکاری روبه رو شده و خسارت های جبران ناپذیری را متحمل شده اند.
نماینده وزارت میراث فرهنگی از کاروانسراهای اردکان یزد بازدید کرد
حمید بینایی نماینده معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از چهار کاروانسرای نامزد ثبت جهانی در شهرستان اردکان یزد شامل کاروانسراهای "سنگی و آجری انجیره، خرانق و رشتی عقدا" بازدید کرد.
بینایی، با یادآوری نگاه ویژه به ساماندهی حریم های درجه یک، سیمای منظری و نکات مرمتی، بر تسریع در مرمت کاروانسراها برای تأیید نماینده سازمان جهانی یونسکو تصریح کرد.
وی در این بازدید از زحمات و همراهی مدیر اداره میراث فرهنگی، بخشداران خرانق، عقدا و شهردار این شهر نسبت به آماده سازی کاروانسراها فوق در این فرصت کم تشکر و قدردانی کرد.
رییس میراث فرهنگی اردکان هم اظهار داشت: اردکان با وسعت تقریبی ۲۴ هزار کیلومتر مربع پتانسیل و ظرفیت های بی نظیری را در مورد ابنیه های تاریخی و گردشگری در کشور داراست که بعضی از آنها قابلیت ثبت جهانی را دارند.
محمود ادیبان با اشاره به اینکه با پیگیری های انجام شده کاروانسراهای اردکان در اولویت ثبت جهانی قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: این آثار تاریخی شامل کاروانسراهای خرانق، آجری انجیره، سنگی انجیره و رشتی عقدا است.
چشم انداز ترسیمی ضرغامی بازاریابی گردشگری را متحول خواهد کرد
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه حرفه ای هتل داران کشور، ضرغامی را مدیری اهل تعامل، همگرایی و هم افزایی با بخش خصوصی و تشکل های صنفی و مردمی دانست و اظهار داشت: او برای آینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چشم انداز ترسیم کرده و تبلیغات و بازاریابی گردشگری را متحول خواهد نمود.
حمزه زاده درباره دیدار و جلسه کاری با سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در جلسه امروز به صورت مفصل، آخرین وضعیت صنعت توریسم کشور، موانع توسعه این صنعت و صدمه های آن بخصوص در دوران انتشار کرونا را با آقای وزیر بررسی کردیم.
رئیس جامعه حرفه ای هتل داران کشور اظهار داشت: در این نشست همینطور اقدامات دولت در سالهای گذشته برای توسعه صنعت توریسم و هتل داری و همکاریهای بخش خصوصی و اصناف را بررسی کردیم، من هم راهکارهای فوری برون رفت از مشکلات و بحران های صنعت توریسم ناشی تحریم و کرونا را به آقای وزیر عرضه و علاوه بر آن بر ضرورت حمایت همه جانبه دولت و وزارت خانه از فعالان، سرمایه گذاران و هتل داران و به طوری کلی صنعت توریسم و هتل داری کشور تاکید کردم.
حمزه زاده اظهار داشت: برنامه هفتم توسعه و رویکرد و حضور موثر وزارت خانه با همراهی و مشورت اصناف و بخش خصوصی گردشگری در تدوین این برنامه مهم، از دیگر موارد گفت و گوی امروز من با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود.
کشف گودال ذخیره سازی غلات در فضای دستکند روستای «شمام» گیلان
سولماز رئوف سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: گمانه زنی به منظور پاسخگویی به استعلام و مستندسازی فضای دستکند روستای شمام رودبار به کشف گودال ذخیره سازی غلات منجر گردید که به سبب استفاده از این روش ذخیره سازی در خاورمیانه در اکثر گزارش های تاریخی از آن بعنوان اقتصاد آسیایی یاد می کنند.
سولماز رئوف با بیان این خبر اظهار داشت: اولین جستجوهای دیرینه شناسی در روستای شمام از توابع بخش مرکزی شهرستان رودبار واقع در دهستان رستم آباد جنوبی استان گیلان در سال ۱۳۴۸ خورشیدی به سرپرستی عبدالحسین شهیدزاده انجام شد و گورستان عظیمی متعلق به دوران اشکانی با گورهای زاغه ای از آن به دست آمد.
این دیرینه شناس ضمن اشاره به این که بعد از کاوش شهیدزاده، شمام علیرغم موقعیت ویژه تاریخی در برنامه پژوهشی دیرینه شناسی کشور قرار نگرفت و در طول زمان صدمه های فراوانی دید، خاطرنشان کرد: در تابستان سال ۱۳۸۳ به منظور تدوین اطلس دیرینه شناسی گیلان، محوطه های باستانی شهرستان رودبار همچون شمام توسط محمدرضا خلعتبری و بهروز همرنگ مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت.
رئوف ضمن اشاره به این که در اوایل تابستان ۱۴۰۰ خورشیدی، طی عملیات خاکبرداری به منظور ایجاد پی ساختمان مسکونی در روستای شمام، بخشی از یک سازه دستکند آشکار شد اظهار نمود: با حضور کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان از ادامه کار جلوگیری به عمل آمد و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گمانه زنی در این محوطه انجام و یک گمانه ۵.۲ در ۳ متر حفر و سازه دستکند مورد مستندسازی قرار گرفت.
تسریع فرایند استانداردسازی خدمات گردشگری با اصلاح شیوه نامه ارزیابی
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با اصلاح و ابلاغ شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری کشور، فرایند استانداردسازی خدمات گردشگری شفاف تر و سریع تر می شود.
تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری با رویکرد ایجاد وحدت رویه و پیشگیری از اعمال نظر و رفتارهای سلیقه ای در زمینه درجه بندی تاسیسات گردشگری، با تشکیل کارگروهی مرکب از کارشناسان، خبرگان دانشگاهی و نمایندگان بخش خصوصی تهیه و سپس با دریافت نظرات از ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها بعد از یک سال کار کارشناسی در معاونت گردشگری نهایی شد تا بر اساس آن بستری مناسب برای ارتقای کمی و کیفی خدمات گردشگری فراهم گردد.
وی ادامه داد: شیوه نامه درجه بندی که قبلا در سال ۱۳۹۴ ابلاغ گردیده بود دارای نقصها و چالش هایی بود که به طور عمده با بروکراسی پیچیده، امکان فعالیت در این حوزه را برای بخش خصوصی با دشواری رو به رو کرده بود؛ ازاین رو با رویکرد تسهیل شرایط فعالیت، ارتقاء کیفیت خدمات و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در فرایند ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری، شیوه نامه مرتبط اصلاح و ابلاغ گردید.
تیموری ضمن اشاره به این که در شیوه نامه جدید وظایف کمیته فنی به کمیسیون عالی تفویض شد؛ تصریح کرد: تقویت کمیسیون عالی تجدید نظر در جهت رعایت حقوق بهره برداران تاسیسات گردشگری و امکان رسیدگی مجدد به شکایات آنها در قالب مقاد آئین نامه بالادستی بوده است.
به قول معاون گردشگری علاوه بر وظایف ذاتی کمیسیون عالی در مورد تجدید نظر به اعتراض های واصله، مسئولیت راهبری، نیازسنجی و تصمیم گیری درمورد مسائل در رابطه با اجرای طرح تطبیق هم به آن کمیسیون تفویض شد.
او افزود: بر این اساس ابهامات و ایراداتی که بر مبنای تجربه کارشناسان احراز شده بود، برطرف و فرایند ارزیابی به صورت دقیق، شفاف و مشخص تدوین شد.
بازارچه صنایع دستی، تحقق آرزوی دیرینه هنرمندان روستای سربیشه گچساران
نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گچساران در روستای سربیشه این شهرستان همزمان با هفته دولت سال جاری افتتاح شد تا ضمن تحقق آرزوی دیرینه هنرمندان فعال این خطه گامی برای فروش محصولات تولیدی و افزایش درآمد آنان باشد.
حدود ۹۵درصد از بانوان ساکن روستای سربیشه که در راه جاده گچساران به شیراز قرار دارد از سالهای دور تابحال در زمینه آموزش و تولید صنایع دستی، داری مانند گلیم، قالیچه و جاجیم بوده فعالیت می نمایند اما نبودن محلی برای عرضه محصولات تولیدی سبب گمنامی هنرمندان خوش ذوق این روستا شده بود.
بانوان و دختران روستای سربیشه که حالا ناچار نیستند محصولات تولیدی خویش را به دلالان بفروشند یا رنج سفر به شهرستان ها یا حتی استانهای مجاور برای فروش محصول خویش را تحمل کنند از طریق اندازی این بازارچه خوشحال هستند. آنان امید دارند تا با برداشته شدن موانع فروش محصولات صنایع دستی و ایجاد محلی برای عرضه به گردشگران افزون بر افزایش درآمد خود نامی در خور ظرفیت های روستای خود در عرصه ملی دست وپا کنند.


منبع:

1400/06/12
17:28:13
5.0 / 5
737
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی