نگاهی به زندگی نامه محمد علی اسلامی ندوشن

نگاهی به زندگی نامه محمد علی اسلامی ندوشن

به گزارش لباس دونی ˮمحمدعلی اسلامی ندوشنˮ شاعر، منتقد، نویسنده، مترجم و پژوهشگر ایرانی در سوم شهریور ۱۳۰۴ در شهر ندوشن یزد به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ناصرخسرو ندوشن و سپس مدرسه خان یزد طی کرد و بعد از آن به دبستان دینیاری رفت و دبیرستان را تا سوم متوسطه در دبیرستان ایرانشهر یزد گذراند.


وی برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۲۳ به تهران عزیمت کرد و بقیه دوره متوسطه را در دبیرستان البرز به پایان رساند، سپس برای ادامه تحصیل وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و به دریافت لیسانس توفیق یافت.
پس از آن به منظور تکمیل تحصیلات به اروپا عزیمت نمود. مدت ۵ سال در فرانسه و انگلستان به اندوخته های علمی خود افزود و با گذراندن رساله دکترای خود به نام «کشور هند و کامنولث» به دریافت دکترای حقوق بین الملل از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس نائل آمد.
وی از حدود ۱۲ سالگی سرودن شعر را شروع کرد و بعد از آمدن به تهران در دوران دبیرستان، حرفه ای تر شعر می گفت. وی در این زمان برخی از قطعه شعرها را در مجله سخن منتشر می کرد.
فعالیت های اسلامی ندوشن در دوران تحصیلات در اروپا، بیشتر آشنایی با زبان فرانسه و شرکت در سخنرانی های دانشگاه سوربن بود و به جز چند داستان کوتاه و چند قطعه شعر و رساله دکترایش چیز دیگری ننوشت.
محمدعلی اسلامی ندوشن در سال ۱۳۳۴ بعد از بازگشت به ایران، چند سال در شغل قاضی دادگستری خدمت کرد.
وی بعد از ترک خدمت در دادگستری، به تدریس حقوق و ادبیات در بعضی دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی، همچون دانشگاه ملی، مدرسه عالی ادبیات، مدرسه عالی بازرگانی و مؤسسه علوم بانکی پرداخت.
در سال ۱۳۴۸ به دعوت پروفسور فضل الله رضا (رئیس وقت دانشگاه تهران) به همکاری با دانشگاه تهران دعوت شد و برپایه تألیفاتی که در زمینه ادبیات انتشار داده بود، جزء هیئت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران قرار گرفت و تدریس نقد ادبی و سخن سنجی، ادبیات تطبیقی، فردوسی و شاهنامه، شاهکارهای ادبیات جهان در دانشکده ادبیات و تدریس تاریخ تمدن و فرهنگ ایران را در دانشکده حقوق برعهده گرفت و تا سال ۱۳۵۹ که به انتخاب خود از دانشگاه تهران بازنشسته شد، ادامه داشت.
اسلامی ندوشن از استادان برجسته دانشگاه تهران و از نویسندگان چیره دست و معاصر کشور را نه تنها ایرانیان؛ بلکه خیلی از اندیشمندان، ادیبان، دانشمندان، و فرهنگ دوستان جهان می شناسند و با آثار و نوشته هایش آشنایی دارند.
اسلامی ندوشن که آثار ماندگاری برای ارتقای زبان و ادبیات فارسی خلق کرده است در معرفی فرهنگ و ادبیات ایران تلاشهای زیادی کرد و کوشش او برای آشنایی مردم با ادبیات ایران و حس وطن دوستی وی ستودنی است.
او در آثارش تلاش دارد با نثری ساده و روان، ایران و ایرانی را در جهان پر آوازه کند و تلاش هایش برای پیوند نسل جوان با بنیادهای فرهنگی به آثار امتیاز ویژه ای داده است و از ۵۰ اثرش بیشتر از ۱۰ اثر با نام ایران است و آثارش در اکثر کتابخانه های کشور موجود است و مقالاتش هم در اکثر مجلات و رسانه های بین المللی به چاپ رسید.
اسلامی ندوشن تابحال شاگردان زیادی را تربیت کرد که هر کدام به مدارج عالی علمی دست پیدا کردند و از افتخارهای کشور هستند.
کتاب « روزها » ماندگار ترین اثر ادبی دکتر اسلامی ندوشن است و « نامه به فرزند» تازه ترین اثر چاپ شده و « شهرزاد قصه گو » تازه ترین اثر تجدید چاپ این استاد برجسته کشور است.
محمدعلی اسلامی ندوشن، در شمار شاعران اندیشمند و نویسندگان توانا و برجسته ای است که از سال ۱۳۲۷ اشعارش در مجله سخن و بعضی از مجلات دیگر منتشر شد و مورد توجه قرارگرفت.
وی در کنار فعالیتهای علمی و تحقیقی خود، از زبان شعر کمتر بهره برده است، اما آنچه از او چاپ و در دسترس قرار گرفته است، خیلی خوب و نمودار استعداد و ذوق سرشار و قریحت تابناک وی در شعر می باشد.
وی بیشتر اوقات خویش را صرف در تحقیق آثار علمی و ادبی ایران و ترجمه آثار نویسندگان جهان کرده و آثارش در مجلات پیام نو، سخن، یغما، راهنمای کتاب و نگین چاپ شده است.
محمدعلی اسلامی ندوشن، بعضی از آثار خویش را با امضای مستعار «م. دیده ور» چاپ و منتشر ساخته است. کتاب «ابر زمانه و ابر زلف» در سال ۱۳۴۲ بعنوان کتاب برگزیده سال از جانب انجمن کتاب انتخاب گردید.
دکتر ندوشن در مدت ۵۰ سال بیشتر از ۵۰ کتاب و صدها مقاله در باب فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی به رشته تحریر درآورده است.
تأسیس فرهنگ سرای فردوسی و انتشار فصل نامه هستی از اقدامات او در زمینه اعتلای فرهنگ و ادب فارسی می باشد.
اسلامی ندوشن سال ها زندگی خویش را صرف تحقیق در آثار علمی و ادبی ایران و ترجمه آثار نویسندگان جهان کرده است.
برخی از کتاب های محمدعلی اسلامی ندوشن عبارت اند از: ماجرای آخر ناپذیر حافظ، چهار سخنگوی وجدان ایران، تأمّل در حافظ، زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه، داستان داستان ها، سرو سایه فکن، ایران و جهان از نگاه شاهنامه، نامه نامور، ایران را از یاد نبریم، به دنبال سایه همای، ذکر مناقب حقوق بشر در جهان سوم، سخن ها را بشنویم، ایران و تنهائیش، ایران چه حرفی برای گفتن دارد؟، مرزهای ناپیدا، شور زندگی (وان گوگ)، روزها (سرگذشت - در چهار جلد)، باغ سبز عشق، ابر زمانه و ابر زلف، افسانه افسون، دیدن دگر آموز، شنیدن دگر آموز، جام جهان بین و آواها و ایماها.
هر از چندگاهی شایعه درگذشت چهره های پیشکسوت فرهنگ و هنر در فضای مجازی و حتی گاهی رسانه های رسمی پخش می شود و تابحال چندین بار قرعه به نام این نویسنده خورده است.
این نویسنده الان به علت کهولت سن در کنار فرزندانش در کانادا زندگی می کند.
در ۱۷ آبان ۱۳۹۹ با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، شهردار منطقه ۶ و شخصیت هایی چون کامیار عابدی، فریدون مجلسی، علی غیاثی ندوشن و... خیابان شاهد سابق درخلال خیابان قدس و وصال شیرازی به نام محمدعلی اسلامی ندوشن تغییر یافت و سردیس اسلامی ندوشن هم در تقاطع این خیابان و خیابان وصال نصب گردید.
قبل از این هم میدانی به نام اسلامی ندوشن در زادگاهش ندوشن به نام او شده بود. هم چنین شورای شهر یزد در سال ۹۹ بلواری را در محله صفاییه حدفاصل بلوار شهید قندی و بلوار شهید دشتی به نام " بلوار دکتر اسلامی ندوشن " نامگذاری نمود.


منبع:

1400/06/03
21:11:18
5.0 / 5
568
تگهای خبر: آموزش , مدرسه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی