پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه:

تشکیلات ادغامی وزارت میراث فرهنگی با حضور ضرغامی به درستی پا می گیرد

تشکیلات ادغامی وزارت میراث فرهنگی با حضور ضرغامی به درستی پا می گیرد

لباس دونی: پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه اظهار داشت: آمدن ضرغامی به وزارت جوان و تازه تاسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک اتفاق خوب و امیدبخش است، برای اینکه این وزارتخانه به فردی با همین مختصات و سابقه فرهنگی و مدیریتی نیاز داشت تا تشکیلات ادغامی آن به درستی پا بگیرد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی که از طرف آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بعنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده از روز شنبه (۲۳ مرداد ماه) در کمیسیون فرهنگی بعنوان کمیسیون تخصصی و همین طور سایر کمیسیون اجتماعی، اقتصادی، صنایع و کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور یافتخ و رویکردها و برنامه های خودرا برای مدیریت این وزارتخانه تببین کرده است.
در صورت رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ضرغامی، او سکان دار وزارتخانه ای می شود که گردشگری بعنوان یکی از حوزه های آن در ۱۸ ماه گذشته و شیوع ویروس کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.
اکنون وزارت میراث فرهنگی در انتظار مدیری است که دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است. او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
ضرغامی ماهیت و حساسیت های فرهنگ در ایران را می شناسند
حجت الله مرادخانی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره سید عزت الله ضرغامی گزینه پیشنهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: او سال ها در اکوسیستم فرهنگی کشور کار مدیریتی و فعالیت گفتمانی داشته و با نخبگان فرهنگی از طیف های مختلف، در تبادل نظر و گفت و گو و گاها چالش های فکری بوده است؛ کاملا جنس و ماهیت و حساسیت های فرهنگ در ایران را می شناسند و به اندازه کافی هم در این عرصه کار کرده تا حالا یک درک واقع بینانه از فرهنگ و هنر داشته باشد؛ این خاصیت های ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نقاط قوت است.
پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه اظهار داشت: یکی از ضعف های بزرگ نهاد میراث فرهنگی در دو سه دهه گذشته - چه آن زمان که سازمان بود و چه حالا که وزارتخانه شده - نداشتن پایگاه و جایگاه اثرگذار و جدی در رسانه های جمعی است که به سبب عدم بینش و راهبر مشخص سکان داران اصلی آن نسبت به نقش رسانه ها شکل گرفته است؛ اما حالا ضرغامی به پشتوانه سابقه مدیریت ۱۰ساله در بزرگترین نهاد فرهنگی-رسانه ای کشور (صداوسیما) و شناخت کامل از کارکرد و تاثیر انواع رسانه -که بارزترین نقطه قوت اوست-، می تواند این ضعف و کاستی را در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برطرف کند.
وی اضافه کرد: ضرغامی به سبب تجارب فکری، آشنایی با زیرساخت ها و روبناهای فرهنگی و تجربه برنامه های عملیاتی در مدیریت رسانه و همین طور آگاهی از اهمیت آن برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی بر خیلی از روندهای ترویجی، آموزشی و پیشگیرانه در حفظ ابنیه و آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی، ترویج مصرف کالاهای فرهنگی بنام صنایع دستی -که نبود آن همیشه از نقاط ضعف اصلی وزاتخانه میراث فرهنگی است- اساسا اثرگذار خواهد بود و در این بخش تحول ایجاد خواهدنمود.

ضرغامی ارتباط خوبی با جامعه نخبگانی و فعالان فرهنگی دارد
مرادخانی اشاره کرد: مهندس ضرغامی با تجربه حضور و عضویت در دو شورای عالی (انقلاب فرهنگی و فضای مجازی) برای تدوین، گفتمان سازی، مذاکرات، تصمیم سازی و تصمیم گیری برای مصوبات کلان فرهنگی و رسانه ای کشور، فرصت ها و تهدیدهای این حوزه ها و محاسبات اداری و دیوانی آنرا به خوبی می شناسد؛ او مناسبات ارتباطی خوبی هم در لایه های مختلف چه در جامعه نخبگانی و فعالان فرهنگی و طبقه میانی جامعه، چه در سطوح کلان مدیریت در عرصه حاکمیت سیاسی و حتی در بین رسانه های بزرگ و کوچک دارد.
ضرغامی حتی پس از مدیریت در صدا و سیما از جامعه فرهنگی و حتی از مردم دور نبوده است؛ همیشه با گروه های مختلف گپ و گفت داشته، نقدهایشان را شنیده و خیلی از آنها را به مسئولان کشور هم منعکس کرده است؛ این نوع ارتباط و انعطاف، او را از گزینه های سیاسی که تا امروز در این دو دهه بر مسند میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده اند متفاوت کرده و حتی نسبت به همه گمانه هایی که در این اواخر برای وزارت مطرح شدند هم، گرینه مناسب تر و مستعدتری نشان داد.


موفقیت ضرغامی با انتصاب مدیران ارشد متخصص تضمین می شود
مرادخانی گفت: ضرغامی مختصات موفقیت مدیریت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را شخصا دارد، اما اگر افراد متخصص و فنی را بعنوان مدیران ارشد در سطح معاونت های سه حوزه اصلی منصوب کند، بی شک و به آسانی از پیچیدگی های فنی این حوزه عبور خواهدنمود و موفقیت نهایی وزارت او تضمین خواهد شد.
پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه اظهار داشت: ضرغامی زیست بوم فرهنگی رسانه ای با ابعاد برون مرزی را با همه ظرفیت ها و تهدیدهایش می شناسد و لمس کرده است؛ مدیریت بحران هایی مانند کرونا با همه لطمه هایش در صنعت توریسم، قاچاق و حریم شکنی آثار باستانی و منسوخ شدن هنرهای سنتی برای هر گزینه ای از گمانه زنی های مطرح شده سخت و حتی غیرممکن بود، اما ضرغامی بواسطه سه دهه تجربه زیست فرهنگی رسانه ای می تواند با این بحران ها مقابله و آنرا مدیریت کند.
ضرغامی یکی از وزنه های خوش فکر و خلاق کابینه آیت الله رییسی است و از خوش حادثه مقرر است بر مسند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بنشیند؛ آمدن او به این وزارتخانه، یک اتفاق خوب و امیدبخش است، برای اینکه این وزارتخانه جوان و تازه تاسیس به فردی با همین مختصات و سابقه فرهنگی و مدیریتی نیاز داشت تا تشکیلات ادغامی آن به درستی پا بگیرد.
ضرغامی پیوند هنرهای سنتی با سایر حوزه های هنری برقرار می کند
مرادخانی بخش هنرهای سنتی را کالبد هنری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توصیف کرد و گفت: ضرغامی در صداوسیما هم، هنر را به خوبی درک می کرد با هنرمندان ارتباط خوبی داشت، در این وزارتخانه هم با جامعه هنری و فرهنگی با هنرمندان، صنعتگران و رابطه و پیوند خوبی ایجاد خواهدنمود و پیوند سیال و پویا میان هنرهای سنتی و صنایع دستی با سایر حوزه های هنری کشور ایجاد خواهدنمود.
وی اظهار داشت: یکی از خلاها و گرفتاری های بخش صنایع دستی و هنرهای سنتی این است که به اندازه ای که سینما، موسیقی و کتاب، در خاطرات و ناخودآگاه جمعی جامعه ایرانی جایگاه پر رنگی ندارد، اگر این پیوند میان جامعه هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی و سایر هنرمندان در عرصه های دیگر برقرار شود این حوزه هم جای خودرا در خاطرات جمعی جامعه ایرانی به خوبی پیدا خواهدنمود.
پژوهشگر صنایع خلاق افزود: تجربه و سابقه ضرغامی ثابت کرده، او هنر این پیوند و رفع خلا عاطفی جامعه هنرهای سنتی را دارد، با حل این چالش و این که در رویدادهای مختلف هنری بطورمثال در فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی، صنایع دستی ایرانی را بیشتر و بهتر ببینیم، خود به خود مصرف محصولات و آثار صنایع دستی در زندگی روزمره افزایش می یابد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود، روز چهارشنبه (۲۰ مرداد۱۴۰۰) از طرف آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی گردید.
ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
ضرغامی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
او همین طور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رییس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرائی خود دارد.


منبع:

1400/05/29
14:20:40
5.0 / 5
858
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تضمین , جنس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی