عضو كمیسیون شوراهای مجلس:

ضرغامی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منشا تحول خواهد بود

ضرغامی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منشا تحول خواهد بود

لباس دونی: عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تجارب، سوابق و رزومه «سید عزت الله ضرغامی» در مدیریت سه دهه اخیر در بخش های مختلف فرهنگی، نشان میدهد وی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم وزیری موفق و منشا تحول خواهد بود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی که از طرف آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بعنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده یکشنبه (۲۴ مرداد) در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور یافت و برنامه های خودرا تببین کرد.
در صورت رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ضرغامی، او سکان دار وزارتخانه ای می شود که گردشگری بعنوان یکی از حوزه های آن در ۱۸ ماه گذشته همزمان با کوران شیوع ویروس کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.
اکنون وزارت میراث فرهنگی در انتظار مدیری است که دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است. او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.


محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگار فرهنگی ایرنا گفت: سید عزت الله ضرغامی قبل از ظهر یکشنبه (۲۴ مرداد) در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور داشت و درباره اهداف و برنامه های خود در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ضرغامی باتوجه به سوابق مدیریتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور در سازمان صداوسیما داشته می تواند در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم منشا تحول باشد.
وی به سیاست ایران هراسی که سال هاست دشمنان بر ضد ایران در پیش گرفته اند اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به سابقه کهن هزاران ساله ایران و ظرفیت های فرهنگی و جاذبه های طبیعی، صنعت گردشگری و برنامه های معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی مردم کشورمان به جهان، می تواند سیاست ایران هراسی را با شکست مواجه کند.

ضرغامی از فرصت گردشگری برای کاهش وابستگی به نفت استفاده کند
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: گردشگری صنعتی درآمدزا و ثروت ساز است. این صنعت به پشتوانه ظرفیت های غنی فرهنگی، تاریخی و طبیعی می تواند به افزایش درآمدهای ارزی، به کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی کمک نماید و ضرغامی باید در وزارتخانه میراث فرهنگی باید از این فرصت و ظرفیت به خوبی استفاده نماید.
وی اشاره کرد: ضرغامی باید نسبت به ثبت ملی و جهانی آثار میراث فرهنگی و گردشگری در پهنه جغرافیایی کشور و در دورترین نقاط هم دیده می شود، توجه ویژه داشته باشد تا در سالهای وزارت او شاهد ثبت بیشتر آثار فرهنگی تاریخی در یونسکو باشیم.

حمایت از توسعه صنایع دستی؛ اشتغال زایی، صادرات جهانی
آصفری تصریح کرد: صنایع دستی بعنوان یکی از با اهمیت ترین بخش های وزارتخانه که نرخ اشتغال و درآمد خیلی از هنرمندان را که اکثرا هم روستانشین هستند افزایش می دهد؛ ضرغامی با پشتیبانی از هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی و کمک به سرمایه گذاری این بخش که جزو مشاغل خانگی است می تواند با توسعه این حوزه، علاوه بر اشتغال زایی، بستر صادرات آثار صنایع دستی بعنوان سفیران فرهنگی ایران را به بازارهای جهانی تقویت کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اظهار داشت: سابقه کاری ضرغامی در مدیریت سه دهه اخیر در بخش های مختلف فرهنگی، نشان میدهد وی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم وزیری موفق خواهد بود.
نماینده مردم اراک در مجلس بیان کرد: ضرغامی باید با کمک دولت و اجرای سیاست ها و برنامه های حمایتی از فعالان صنعت گردشگری که در کرونا به شدت لطمه دیدند و متضرر شدند، پشتیبانی کند.
وی با اشاره به فضای جلسه کمیسیون و شناخت و رویکرد های نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به شخصیت و سوابق مدیریتی ضرغامی، ابراز امیدواری کرد که وی با رای بالایی بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی انتخاب خواهد شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود، روز چهارشنبه (۲۰ مرداد۱۴۰۰) از طرف آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی گردید.
ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
ضرغامی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
او همین طور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رییس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرائی خود دارد.منبع:

1400/05/25
13:54:59
5.0 / 5
910
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس دونی