از هالیوود چه خبر؟

از هالیوود چه خبر؟

شکایت «اسکارلت جوهانسون» از دیزنی، نخستین همکاری تام هنکس با کارگردان «گزارش فرانسوی» و اعتراض «آماندا ناکس» به تحریف داستان زندگیش در فیلم جدید مت دیمون، تیترهای خبرساز این روزهای هالیوود بودند.


به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در چند روز گذشته حدودا تیتر اول همه رسانه های سینمایی به چند خبر داغ اختصاص داشت: درگیری اسکارلت جوهانسون و دیزنی بر سر اکران بیوه سیاه، بازی تام هنکس در فیلم جدید وس اندرسون و اعتراض صریح آماندا ناکس به سودجویی مت دیمون و کارگردان فیلم آب راکد که بدون رضایت او و برپایه زندگیش ساخته شده است. در ادامه به مشروح این اخبار می پردازیم:
شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی


این روزها در دنیای واقعی شاهد یک نبرد جانانه از جنس مبارزات دنیای سینمایی مارول هستیم: اسکارلت جوهانسون در یک سوی رینگ و استودیو فیلمسازی دیزنی در سوی دیگر.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گیزمودو، ماجرا از آن جا آغاز شد که جوهانسون روز پنجشنبه (۷ مرداد) از شرکت دیزنی به افترا نقض قرارداد شکایت نمود. وی در دفاع از دادخواست خود اعلام نمود برپایه مفاد قراردادی که برای نقش آفرینی در فیلم بیوه سیاه بسته است، قرار بود این فیلم به صورت انحصاری فقط در سینماها اکران شود اما دیزنی این فیلم موردانتظار را به صورت اینترنتی هم پخش کرد و با این کار به او ضرر مالی زد. دیزنی فورا مقابله به مثل کرد و با انتشار یک بیانیه ضمن متهم کردن جوهانسون به نادیده گرفتن بحران جدی کرونا، مبلغ قرارداد چند میلیون دلاری او برای بازی در فیلم بیوه سیاه را فاش کرد.
در متن این بیانیه آمده است: دعوی حقوقی اسکارلت جوهانسون هیچ ارزشی ندارد. بی اعتنایی به نتایج هولناک تداوم انتشار ویروس کووید-۱۹ در جهان، این شکایت نامه را بیشتر از پیش ناراحت کننده و غم انگیز می کند. دیزنی به قرارداد خانم جوهانسون تمام و کمال پایبند بوده و اکران بیوه سیاه در دیزنی پلاس سبب شد این خانم از دستمزد ۲۰ میلیون دلاری خود هم پول بیشتری به جیب بزند.
اما این آخر درگیری ها نبود؛ برایان لورد رئیس آژانس هنرمندان خلاق که نمایندگی جوهانسون را برعهده دارد، روز جمعه با انتشار اطلاعیه ای به دیزنی پاتک زد و نوشت: می خواهم به اطلاعیه ای که والت دیزنی در پاسخ به شکایت روز گذشته اسکارلت جوهانسون از این شرکت منتشر کرد، بپردازم. آنها با وقاحت هر چه تمام و به اشتباه خانم جوهانسون را به بی اعتنایی نسبت به همه گیری کرونا در جهان متهم کردند تا او را شبیه به کسی نشان دهند که من می دانم نیست.
لورد افزود: اسکارلت در ۹ فیلم با دیزنی همکاری کرده است؛ فیلم هایی که میلیاردها دلار پول نصیب دیزنی و سهامدارانش کردند. این شرکت فیلمسازی در بیانیه مطبوعاتی خود دستمزد اسکارلت از فیلم بیوه سیاه را هم قید کرد تا از موفقیت وی بعنوان یک هنرمند و یک تاجر بعنوان سلاح استفاده نماید گویی که مبلغ قرارداد چیزی است که این بازیگر باید از آن خجالت بکشد. اسکارلت به کاری که او و تمام بازیگران، نویسندگان، کارگردانان، تهیه کنندگان و دیگر عوامل دنیای سینمایی مارول برای بیشتر از یک دهه مشغول به انجامش بودند، افتخار می کند. این شکایتنامه هم بخاطر آن تنظیم شد که دیزنی تصمیم گرفت عامدانه و آگاهانه قرارداد اسکارلت را نقض کند. دست اندرکاران این شرکت به عمد جریان درآمد و سود فیلم سیاه را به دیزنی پلاس منتقل کردند و دیگر شرکای هنری و مالی خویش را از این معادله جدید کنار گذاشتند. به همین روشنی و سادگی.
تا پیش از شیوع ویروس کرونا، فیلمهای جدید معمولاً اول در سینما اکران می شدند و علاقه مندان باید چند ماهی را صبر می کردند تا بتوانند آنها را از راه سرویسهای پخش اینترنتی در خانه تماشا کنند اما با انتشار کرونا سینماها برای مدتی طولانی تعطیل شدند و وقتی بار دیگر درهای خویش را به روی مردم گشودند، نگرانی از مبتلا شدن به ویروس سبب شد تنور سینماها گرم نشود و همین مساله خیلی از استودیوهای فیلمسازی بزرگ جهان را به اکران همزمان فیلمها در سینماها و سرویسهای پخش اینترنتی سوق داد.
اولین همکاری تام هنکس با کارگردان گزارش فرانسویبه دنبال اخباری که از نقش آفرینی آدرین برودی، بیل موری و تیلدا سوئینتون در پروژه بعدی وس اندرسون فیلمساز معروف آمریکایی انتشار یافت، هالیوود ریپورتر از پیوستن تام هنکس بازیگر فیلمهای معروفی چون فارست گامپ، مسیر سبز و نجات سرباز رایان، به این فیلم پرستاره اطلاع داد.
این فیلم که هنوز عنوانی برایش انتخاب نشده است، به کارگردانی و نویسندگی وس اندرسون ایجاد می شود و مقرر است در اسپانیا فیلمبرداری شود. جزئیاتی از داستان فیلم جدید اندرسون منتشر نشده اما گفته می شود داستانی عاشقانه در دل اروپا را روایت خواهد نمود که هنکس تنها یک نقش کوتاه و فرعی در آن بازی می کند.
گزارش فرانسوی جدید ترین ساخته اندرسون است که نخستین بار در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ به نمایش درآمد و مقرر است ۲۲ اکتبر سال جاری (۳۰ مهر ۱۴۰۰) اکران شود.
تام هنکس هم آخرین بار در فیلم اخبار جهان به کارگردانی پل گرینگرس جلوی دوربین رفت. از پروژه های آتی این بازیگر مطرح هالیوودی میتوان به بازی در اقتباس لایواکشن رابرت زمکیس از پینوکیوی دیزنی و درام علمی- تخیلی سهره (Finch) اشاره نمود که در اپل تی وی پلاس اکران خواهد شد.


تحریف داستان آماندا ناکس در فیلم آب راکد
فیلم آب راکد (Stillwater) با بازی مت دیمون نخستین بار در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ به نمایش درآمد و با استقبال بی نظیر تماشاچیان روبه رو شد. دیمون ۵۰ ساله در این فیلم نقش یک کارگر ساختمانی اهل اوکلاهمای آمریکا را بازی می کند که در تلاش است بی گناهی دخترش که به جرم قتل در فرانسه بازداشت شده را ثابت و او را از بند آزاد کند. با تمام شدن فیلم و پخش تیتراژ پایانی، تماشاچیان به مدت ۵ دقیقه ایستاده دیمون و دیگر عوامل فیلم را تشویق کردند و این ستاره هالیوودی که آشکارا از واکنش جمعیت غافلگیر شده و تحت تأثیر قرار گرفته بود آغاز به اشک ریختن کرد.
تام مک کارتی بازیگر، کارگردان و فیلمنامه نویس معروف آمریکایی فیلم آب راکد را برپایه یک داستان واقعی ساخت؛ داستان یک دختر آمریکایی که در سال ۲۰۰۷ به مدت چهار سال به ظن قتل هم اتاقیش در ایتالیا زندانی شد. این دختر کسی نیست جز آماندا ناکس که حالا زبان به اعتراض گشوده و با لحنی تند از این فیلم انتقاد کرده است.
ناکس پنجشنبه (۷ مرداد) در صفحه توییتر خود نوشت: آیا من صاحب نام و چهره ام هستم؟ زندگیم چطور؟ داستانم؟ چرا اسم من با اتفاقاتی گره خورده که دستی درشان نداشتم؟ هربار بازمی گردم و باردیگر این سوالات را از خودم می پرسم چون دیگران بدون اجازه به سواستفاده و سودجویی از نام، چهره و داستان من ادامه می دهند. جدید ترین مورد آن هم فیلم آب راکد است.
ناکس در بخش دیگری از رشته توییت اعتراضی خود ضمن اشاره به پیچش داستان در انتها فیلم نوشت: مک کارتی در این فیلم با تحریف بی گناهی من، اینکه به هیچ وجه در وقوع این قتل دست نداشتم و با حذف نقش مقامات در محکومیت اشتباهم، از من تصویر یک آدم گناهکار و غیرقابل اعتماد می سازد.
وی اضافه کرد: اجازه نمی دهند به دوران گمنامی قبل از آن حادثه برگردم. تنها گزینه ای که برایم وجود دارد این است که یک گوشه بنشینم و ببینم چطور دیگران به تحریف شخصیت من ادامه می دهند یا اینکه برای بازگرداندن آبرو و حیثیتم که به ناحق ریخته شد، بجنگم.
آب راکد ۳۰ ژوئیه (۸ مرداد ۱۴۰۰) در سینماهای آمریکا اکران شد.منبع:

1400/05/11
12:11:22
5.0 / 5
851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی