سرپرست فرمانداری پاوه:

ثبت جهانی اورامانات سرآغاز توسعه است

ثبت جهانی اورامانات سرآغاز توسعه است

به گزارش لباس دونی ایرنا- سرپرست فرمانداری پاوه ضمن اشاره به ثبت جهانی منظر طبیعی اورامانات اظهار داشت: این رخداد سرآغاز توسعه در استانهای کرمانشاه و کردستان است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، در نشست عصر سه شنبه - پنجم مرداد ۱۴۰۰ (۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱)- چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان بررسی و با تصویب اعضای کمیته، اورامات( هورامان) بعنوان بیست و ششمین میراث فرهنگی ملموس ایران در لیست جهانی یونسکو به ثبت رسید.
«جلیل بالایی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا ضمن اشاره به سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد، روزی که به پاس سالها رشادت و پایمردی مردمان این استان، مزین به نام روز ملی کرمانشاه شده است، ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات را رخدادی بزرگ برای دوستداران فرهنگ و تمدن این خطه از خاک ایران زمین دانست و اظهار داشت: ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات را به تمام دوستداران تاریخ و فرهنگ ایران زمین، مردم فرهنگ دوست استان کرمانشاه، بخصوص ساکنان سرزمین اسطوره ای اورامانات و به خصوص مردم فهمیم و آگاه پاوه این مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن صمیمانه شادباش می گویم.
وی اظهار نمود: خداوند را شاکرم زمینه ای برای معرفی هر چه بیشتر فرهنگ غنی، معماری سنتی پلکانی، پوشش خاص و زیبا، آداب و رسوم و آیین های بومی این سرزمین کهن با مردمانی بافرهنگ، اصیل، هنردوست، دوستدار طبیعت در بُعد بین المللی رخ داده است.
مدیرکل اسبق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه توضیح داد: مبحث ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامان از سال ۱۳۹۵ مطرح و بعد از تلاش بی وقفه مسؤلان مربوطه در ارسال مداوم اسناد سرانجام به نتیجه مطلوب رسید بر این اساس خداوند را سپاس می گویم که چنین مقدر فرمود تا بعنوان مدیر کل وقت میراث فرهنگی در گام های آغازین و شروع تدوین پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و در زمان ثبت هم بعنوان سرپرست فرمانداری پاوه (بزرگ ترین شهر اورامانات) سهمی هر چند کوچک در این رویداد بزرگ داشته باشم.
بالایی اظهار داشت: حال که منظر فرهنگی اورامانات بعد از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند، سومین منظر فرهنگی ثبت شده ایران است می تواند سرآعاز فصلی جدید در امر توسعه پایدار این خطه و همینطور دو استان کرمانشاه و کردستان باشد.
وی اضافه کرد: ازاین رو باید از امروز بگونه ای برنامه ریزی و مدیریت شود که شایسته نام جهانی اورامانات و در جهت بهره مندی هر چه بیشتر مردم منطقه و استان از مزایای این رویداد خجسته باشد. برماست که به خاطر توسعه اورامانات و حفظ جایگاه منطقه از منافع شخصی و زودگذر خویش گذر کرده و کلان نگری و بلندنظری را برای ارتقا جایگاه استانمان در پیش گیریم.
سرپرست فرمانداری پاوه اظهار داشت: در انتها از همه وزراء بخصوص جناب دکتر مونسان، اقدامات قابل تقدیر مهندس بازوند استاندار کرمانشاه در پیگیری این امر، دکتر لهونی نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی، دکتر گوهری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و خاصه از شخصیت ارجمند ماموستا ملاقادر قادری و همه مدیران پایگاه ها و کارشناسان متعهد و هم مردم عزتمند منطقه صمیمانه سپاسگزارم. قطع به یقیین ثبت منظر فرهنگی اورامانات حاصل تلاشهای بی وقفه جمع کثیری از مقامات کشوری، استانی و محلی است که سال ها برای ثبت میراث گرانبهای مردم این استان کوشیده اند.
۳۰۳هکتار محدوده ثبت جهانی اورامانات
به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، بخش بزرگی از اورامان در استانهای کردستان و کرمانشاه و بخش کوچک تری هم در حلبچه در خاک عراق قرار دارد که بخش ایرانی آن به ثبت جهانی رسیده است.
محدوده ثبت جهانی منطقه اورامانات شامل یک گستره ۳۰۳ هکتاری با ۷۰۰ روستا، ۳۰۰ سکونتگاه غیردائم، ۳ منطقه حفاظت شده و ۱۱۰۰ محوطه و آثار تاریخی، جشن ها و آیین های منطقه و ثبت بافت ۳۶ روستا است.
سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه ضمن اشاره به این که امکان اضافه شدن سالانه ۲۵ درصد به فضای درنظر گرفته شده در طرح وجود دارد، اظهار داشت: این امکان که بعد از مذاکرات بین المللی بخشی عراقی اورامانات هم به ثبت پرونده ثبت جهانی افزوده شود، متصور است.
منطقه اورامانات یا هورامان به کوه ها، جنگلها، قله های پر برف، دره های سرسبز، خانه های سنگی و پلکانی (سقف خانه پایینی حیاط خانه بالایی) در دامنه های شیب دار کوهستان، معروف است. اورامان یا هورامان، نام منطقه ای کوهستانی در غرب ایران و شرق عراق است که ساکنان آن به گویش هورامی سخن می گویند.
این منطقه بیشتر کوهستانی و دارای دره های پر پیچ وخم و عمیق و رودبارهای بی شمار است، از مجموع آب این چشمه ها و رودبارها، دو رودخانه سیروان و لیله پایه ریزی می شوند که در نقطه ای به نام دروله در نزدیکی مرز ایران و عراق به هم می پیوندند.
مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته و بنابراین از آن بعنوان تخت یا مرکز حکومت ناحیهٔ اورامان یاد می کرده اند. به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معماری، موقعیت چشمه های پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و بخصوص جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از دوره های گذشته است.
۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.منبع:

1400/05/09
09:49:29
5.0 / 5
459
تگهای خبر: دامن , صنایع دستی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس دونی