در قطعه هنرمندان اراك كله پا نشوید!

در قطعه هنرمندان اراك كله پا نشوید!

لباس دونی: مرکزی آرامستان اراک دارای وسعتی حدود 42 هکتاری است و از سال قبل مسئله کمبود قبر و تکمیل ظرفیت این آرامستان خبرساز شد، در حقیقت شاید بتوان گفت کار این آرامستان تمام شده و اساسا شهرداری و شورای شهر باید به فکر فضایی جدید برای کاربری آرامستان باشند، که البته اقداماتی هم در این رابطه صورت گرفت، اما موضوع این گزارش چیز دیگری است، در حقیقت کار بخش هایی از این آرامستان، تمام که نشده گویا شروع هم نشده!


قطعه هنرمندان یکی از قطعات این آرامستان است. در حقیقت در نظر گرفتن بخشی ویژه برای به خاک سپردن پیکر انسان های فرهیخته ای که عمری را برای رشد فرهنگ این سرزمین سپری کرده و می دانیم و می دانید که در این راه چه بی مهری ها دیدند و چه خون دل ها خوردند، به امری معمول در خیلی از شهرهای کشور تبدیل گشته است، شاید این آخرین یا یکی از کارهایی است که شهرها می کوشند برای این نام آوران عموما گم نام انجام دهند.

قطعه هنرمندان یا منتی بر هنرمندان درگذشته!
سرمایه های ارزشمندی که متاسفانه عموما آنگونه که باید شناخته نشدند و از وجود گرانقدرشان بهره چندانی برده نشد را در قطعه ای به نام "هنرمندان" به خاک می سپاریم، شاید کمی از بار گناه بی توجهی یا م توجهی به آنان که بر دوش برخی مسئولان سنگینی می کند، کاسته شود!
البته در آرامستان اراک همین میزان احترام به این پیکرهای باارزش هم دیده نمی گردد و گویی "قطعه هنرمندان" قطعه ای فراموش شده است که تنها عنوانی در بین عناوین قطعات این آرامستان را از آن خود کرده و بس! اگر با شنیدن این عنوان، فضایی در خور هنرمندان را در ذهنتان تصور می کنید، بدانید که اساسا در توهم به سر می برید! اینجا اوضاع خیلی بدتر از آن چیزی است که بتوانید تصورش را بکنید.

اینجا قطعه هنرمندان است، مراقب باشید کله پا نشوید
قطعه هنرمندان آرامستان اراک حدود ۲۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و تا حالا حدود ۳۰ هنرمند در این قطعه به خاک سپرده شده اند.


یک تابلوی نازیبا تنها نشانی است که در محدوده این آرامستان می تواند شما را به سمت قطعه هنرمندان راهنمایی کند، گویا هنرمندان حتی در آرامستان نیز سهم چندانی از توجه ندارند چونکه شما بعد از گذر از قطعات ساماندهی شده تروتمیز که در بعضی از آنها فضاهای گاهی لاکچری با خیابان بندی و فضای سبز و... برای درگذشتگان در نظر گرفته شده، در گوشه ای در انتهای آرامستان، تابلوی سفید رنگی را می بینید که عنوان "قطعه هنرمندان" روی آن درج شده، ولی آنچه بیش از این تابلو در این محدوده خودنمایی می کند، حجم زیاد زباله های ساختمانی است که اطراف قطعه و داخل آنرا به خود اختصاص داده اند، گویا اینجا نه قطعه هنرمندان که انباری برای دپوی زباله های ساختمانی آرامستان است!
لازم نیست برای دیدن این زباله ها اطراف قطعه را بنگرید، چونکه از همان ابتدا با آنها روبرو می شوید، اصلا هنگام ورود به قطعه باید مواظب باشید پایتان به این زباله ها گیر نکند و به قول امروزی ها کله پا نشوید، بعد از آنکه به سلامت وارد قطعه شدید باز هم بجای مشاهده هرگونه فضاسازی متناسب با عنوان قطعه و در شان هنرمندان، تپه هایی از نخاله های ساختمانی را در سمت چپ و مجموعه ای از بلوک هایی که مقرر است در نقاطی از آرامستان بکار گرفته شوند را در سمت راست قطعه می بینید، گویا هنرمندان به جز پذیرفتن نخاله ها مسئولیت نگهداری از مصالح ساختمانی را نیز برعهده گرفته اند!


این قطعه دیوارکشی نشده، خاکی است و در ایام پنجشنبه و جمعه که سیل مردم به آرامستان سرازیر می شود، نقش پارکینگ را هم ایفا می کند و مردم خودروهایشان را در این فضا پارک می کنند، در مجموع، هیچ چیز این قطعه به فضایی که بصورت ویژه برای هنرمندان درگذشته در نظر گرفته شده باشد، نمی خورد.
با شنیدن عنوان "قطعه هنرمندان" آدمی فضایی را مملو از گل و درخت، همراه با فضاسازی ها و نمادهای خاص تصور می کند، گویی انتظار دارید روح هنرمندانه ای در این قطعه جاری باشد، اما دریغ از ذره ای توجه، اینجا جز چند درختی که به احتمال بسیار زیاد توسط خاندان هنرمندان درگذشته لابلای قبرها کاشته شده چیزی تحت عنوان فضاسازی به چشم نمی خورد، چه رسد به گل و نماد و امثال آن!
قطعا اگر این فضا فوق لاکچری هم بود فرقی به حال هنرمندان از دست رفته نمی کرد، به ویژه آنکه آنها در زمان زنده بودن هم خیر چندانی از این شهر و استان ندیدند و مهاجرت خیلی از آنها از این استان، گواهی بر این مدعاست، اما در نظر گرفتن چنین عنوانی در آرامستان شاید قرار بوده ادای دینی هرچند کوچک از طرف این شهر نامهربان به هنرمندان، به آنان باشد، اما بنظر می رسد آرامستان اراک هم اکنون ادای این ادای دین را در می آورد.


بویژه این که خانواده هنرمند درگذشته باید فرآیند ای را به جهت اینکه عزیزشان را در این قطعه به خاک بسپارند طی کنند و ارشاد باید هنرمند بودن متوفی را تایید کند و با این وصف این قطعه حداقل از دید مردم یک قطعه ویژه شمرده می شود.

قطعه هنرمندان، انبار نخاله ها و مصالح ساختمانی آرامستان
فرزند یکی از هنرمندان متوفی با انتقاد از وضعیت فعلی قطعه هنرمندان آرامستان اراک، اضافه کرد: در زمان تحویل قبر در قطعه هنرمندان، یکی از مسئولان مبلغ واقعی قبر را ۲۵ میلیون تومان عنوان نمود و گفت، در صورتیکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تاییدیه ای درباب هنرمند بودن متوفی ارائه کند، ۹۰ درصد تخفیف جهت دفن هنرمند در این محدوده اعمال می شود و ما با دریافت این گواهی در نهایت، مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خرید قبر در این قطعه پرداخت کردیم.
وی بیان کرد: متاسفانه وضعیت قطعه بسیار اسفبار است، دپوی نخاله های ساختمانی و بلوک هایی که از بخش های مختلف آرامستان در این قطعه جمع شده است، این بخش از آرامستان را تبدیل به انباری برای آرامستان تبدیل نموده است که به هیچ عنوان در شان هنرمندان نیست.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، برای آگاهی از کم و کیف اقدامات انجام شده توسط آرامستان اراک در قبال این قطعه، با مدیرعامل آرامستان گفت و گو کردیم.
آدینه در گفت و گو با ایسنا، درباب ساماندهی قطعه هنرمندان آرامستان اراک اظهار نمود: این قطعه به هیچ عنوان در شان و جایگاه مردم و هنرمندان اراکی نیست و ساماندهی آن در اولویت کاری قرار دارد.

نخاله ها برای دیوارکشی دپو شده است
وی با اشاره به این که با پیمانکار پروژه مسطح سازی قطعه عقد قرارداد شده است، درباب نخاله های دپو شده در محوطه قطعه هنرمندان اظهار داشت: بمنظور دیوارکشی و انجام پروژه ساماندهی قطعه هنرمندان، درحال جداسازی آجرها از نخاله ها هستیم تا برای دیوارکشی به طول ۶۰ سانتی متر استفاده گردد و کف قطعه نیز موزاییک خواهد شد.
آدینه با تاکید بر این که امروز با توجه نیازهای موجود، آرامستان اراک به یک مجتمع کارگاهی تبدیل گشته است و در همین لحظه ۵ پیمانکار بزرگ در بخش های مختلف مشغول به کار هستند، اضافه کرد: بتازگی قرارداد موزاییک کاری قطعات منعقد شده است و قطعه هنرمندان نیز همچون اولویت های این پروژه است و در تابستان جاری حتما موزاییک کاری و مسطح سازی آن انجام می شود.

بلوک ها به آرامستان جدید منتقل می شوند/کار تا ۴۰ روز آینده شروع می شود
وی با اعلان اینکه دپوی این نخاله ها در قطعه موقت است، اضافه کرد: بلوک های دپو شده نیز بمنظور دیوارکشی آرامستان جدید در این منطقه انباشت شده است چونکه این قطعه به آرامستان جدید نزدیک است، فضایی مسطح دارد و جابجایی آن آسان تر است و حداکثر برای زمانی حدود یک ماه انباشت شده و بمحض دریافت دستور برای آماده سازی آرامستان جدید این بلوک ها منتقل می شود.


مدیرعامل آرامستان اراک اظهار داشت: عملیات ساماندهی عمرانی این قطعه با هماهنگی اداره کل ارشاد استان حداکثر تا ۴۰ روز آینده شروع می شود، البته این عملیات باید قبل از اینها شروع می شد.
وی وسعت قطعه هنرمندان آرامستان اراک را حدود ۲۵۰۰ متر مربع دانست و اضافه کرد: این وسعت برای مسطح سازی و موزاییک کاری باتوجه به وسعت و مساحت کل ارامستان اراک خیلی کم است بنا بر این ساماندهی این بخش از آرامستان با جدیت انجام می گیرد و در اسرع وقت طی جلسه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این قطعه را از وضعیت فعلی خارج می نماییم.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، گفته می شود که قیمت هر قبر در قطعه هنرمندان حدود ۲۵ میلیون تومان است که با توجه به این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمند بودن متوفی را تایید کند ۹۰ درصد تخفیف لحاظ می شود و در حقیقت برای هر قبر در این قطعه حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می شود.
آدینه درباب قیمت قبرهای قطعه هنرمندان به ایسنا اظهار داشت: اکثریت مطلق آرامستان اراک شامل قطعات عمومی است و مبلغی حدود ۲ میلیون تومان برای ارائه خدماتی چون کفن و دفن، شست و شو، نصب موزائیک اطراف قبر، فضای سبز و آبیاری و نگهداری دریافت می شود و قطعه هنرمندان نیز شامل این شرایط می شود.
وی افزود: قطعه هنرمندان یک قطعه عمومی شمرده می شود و در حقیقت فروش قبر در آن انجام نمی گیرد و بعد از تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص این که متوفی یکی از هنرمندان شهرستان اراک است، در این قطعه بصورت رایگان دفن می شود و تنها رقمی حدود ۲ میلیون تومان برای ارائه خدمات دریافت می شود.
مدیرعامل آرامستان اراک با تاکید براینکه در کل آرامستان اراک به هیچ عنوان قبری با رقم ۲۵ میلیون تومان وجود ندارد، اضافه کرد: قیمت قبر در قطعات ویژه آرامستان اراک که مسطح سازی شده و شامل حجره هایی است، به رقم ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد و در هیچ نقطه دیگری از ارامستان رقم بیشتری برای قبر وجود ندارد.
آدینه بیان کرد: نقشه برداری قطعه انجام شده است، قسمتی از آرامستان تبدیل به پیاده راه و قسمتی از آن تبدیل به فضای سبز می شود و در آرامستان جدید نیز در صورت لزوم قطعه ای ویژه هنرمندان اختصاص خواهد یافت.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، هم اکنون وضعیت قطعه هنرمندان طبق توصیفات و مشاهدات خبرنگار ایسنا، نابسامان و در هم ریخته است و باید منتظر ماند و دید که آرامستان تا ۴۰ روز آینده چه برنامه ای برای این قطعه خواهد داشت.


البته بی توجهی متولیان فرهنگ و هنر استان به این بخش نیز سوال برانگیز است، در حقیقت اساسا مسئولیت آنها در این عرصه، تنها به صدور گواهی در خصوص هنرمند بودن فرد درگذشته خلاصه نمی گردد و نظارت بر آنچه در این قطعه می گذرد و حفظ شان کسانی که عمری را برای حفاظت از فرهنگ و هنر این سرزمین صرف کرده اند، یکی از وظایف مهم این مجموعه است تا حرمت آنها حتی بعد از مرگ نیز حفظ شود.
در نظر گرفتن فضایی ویژه برای یک قشر، نباید تنها وسیله ای برای ابراز فضل مدیران شهری و فرهنگی اراک در جلسات و گردهمایی ها در زمینه توجه به ابعاد مختلف خدمات شان باشد و آنچه در زمینه خدمات رسانی حتی در آرامستان اتفاق می افتد باید با آنچه ادعا می شود، اگر یکی نیست، حداقل نزدیک باشد، نه چنین دیر و نه چنان دور.
نکته مهم اینجاست که این قطعه محدوده ای تازه ساز نیست و آرامستان اراک سال ها برای ساماندهی آن فرصت داشته، اما گویی اولویتی در این خصوص احساس نکرده است و البته در این اولویت ندادن ها جای خالی نظارت متولیان فرهنگی دیده می شود و حالا باید منتظر ۴۰ روز آینده برای ساماندهی این قطعه بمانیم!
وضعیت نابسامان این قطعه تنها یکی از نابسامانی ها در این شهر است و باید منتظر ماند و دید که شورای شهر جدید چگونه در این حوزه نقش آفرینی خواهدنمود و شهرداری در دوره جدید شورای شهر چه عملکردی را درباب خدمات شهری به نمایش خواهد گذاشت.
لازم به ذکر است که ایسنا نقش متولیان فرهنگی استان در حفظ حرمت هنرمندان و اقدامات آینده آرامستان اراک درباب این قطعه و البته دیگر معضلات شهری را پیگیری خواهدنمود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/04/25
23:58:26
5.0 / 5
1143
تگهای خبر: خدمات , خرید , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس دونی