وقوع ۱۱ فقره آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مازندران

وقوع ۱۱ فقره آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مازندران

مازندران معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران از 11 فقره آتش سوزی از اول سال 1400 تا حالا در پناهگاه حیات وحش میانکاله، جنگل های آمل و نوشهر به وقوع پیوست که با تلاش محیط بانان بطور کامل مهار گشت.به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، علی اکبر یداللهی با بیان این خبر اظهار نمود: از اول سال ۱۴۰۰ تا حالا ۱۰۰۰ مترمربع از جنگلهای آمل و نوشهر گرفتار حریق شدند که با حضور بموقع محیط بانان منطقه، آتش سوزی بطور کامل مهار گشت.

وی افزود: ۹ مورد آتش سوزی نیز در پناهگاه حیات وحش میانکاله رخ داد که مجموعاً ۵۰ هکتار از اراضی این پناهگاه گرفتار حریق شد که با حضور محیط بانان مستقر در پناهگاه حیات وحش میانکاله، آتش سوزی ها مهار گشت.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران علت عمده این آتش سوزی ها را در دست بررسی و عمدتا با منشاء انسانی اعلام نمود و اضافه کرد: در آتش سوزی های اخیر در پناهگاه حیات وحش میانکاله ۶۰ درصد سازیل و ۴۰درصد انارستان گرفتار حریق شد.

یدالهی افزود: باتوجه به عدم تخصیص اعتبار برای راه اندازی پایگاه اطفاء حریق در پناهگاه حیات وحش میانکاله، یک دستگاه لودر به طور استیجاری به همراه دو دستگاه خود روی آتش نشانی جهت اطفاء حریق در پاسگاه مرکزی میانکاله مستقر شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اضافه کرد: باتوجه به پیگیری های زیاد این اداره کل جهت خرید یک دستگاه لودر، متاسفانه همچنان پس از ۳ سال هیچ اعتبار استانی و ملی به این امر اختصاص داده نشده است.

وی اظهار داشت: با پیگیری های مجدانه این اداره کل و بمنظور اطفاء حریق در جنگلهای تحت مدیریت محیط زیست مازندران و حتی کمک به اطفاء حریق در خارج از این مناطق، برای نخستین بار، پایگاه اطفاء حریق در مرکز و شرق استان، در ضلع شمالی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری درحال راه اندازی و برای ایجاد زیر ساختهای آن، مبلغ ۱۸ میلیاردریال تامین و از منابع ملی ابلاغ گردیده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با ابراز گلایه از دستگاههای ذیربط درباب عدم همکاری با این اداره کل درباب راه اندازی پایگاه اطفاء حریق در مرکز استان اظهار داشت: با وجود پیگیریهای زیاد این اداره کل، متاسفانه تعدادی از ادارات مرتبط، همکاری لازم را جهت شروع عملیات اجرائی پایگاه اطفاء حریق مذکور ندارند و بیم آن می رود که با این روند، همچنان شاهد عدم استقرار زیر ساخت برای تجهیزات اطفاء حریق در استان باشیم.

یدالهی در آخر ابراز امیدواری کرد: تا در صورت همکاری دستگاههای ذیربط و ایجاد زیر ساخت و استقرار تجهیزات لازم در پایگاه اطفاء حریق در پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری، می توان به مبادرت به موقع جهت اطفاء احتمالی حریق در جنگل ها و مراتع استان، امیدوار بود.
1400/04/09
18:54:19
5.0 / 5
1040
تگهای خبر: خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی