در شامگاه سوم تیرماه؛

آخرین ابرماه سال ۱۴۰۰ را به تماشا بنشینید

آخرین ابرماه سال ۱۴۰۰ را به تماشا بنشینید

مدیر انجمن نجوم آماتوی ایران، پدیده اَبَرماه شامگاه پنجشنبه 3 تیرماه را بعنوان اولین پدیده شاخص نجومی تابستان و آخرین اَبَرماه سال 1400 عنوان نمود.مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با ایسنا تأکید کرد: ماه کامل (بدر) زمانی ایجاد می شود که زمین بین ماه و خورشید است و ماه از دید ناظران زمینی، بصورت قرص کامل دیده خواهد شد. ساعت ۲۳: ۱۰ شبانگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰، ماه به وضعیت ماه کامل (بدر) می رسد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: از طرف دیگر، در ساعت ۱۴: ۲۸ روز چهارشنبه ۲ تیر، کره ماه در کمترین فاصله با زمین بود و در فاصله ۳۵۹، ۹۶۰ کیلومتری قرار گرفت؛ در این وضعیت، شرایطی ایجاد می شود که ماه کامل، بزرگتر از ماه کامل های بعدی خود باشد. لازم به یادآوری است که طی دو ماه گذشته (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰) نیز شاهد دو ماه کامل بزرگ تر از حد معمول بودیم که به این پدیده اَبَرماه (Supermoon) گفته می شود.

مهندس عتیقی اشاره کرد: در پدیده اَبَرماه، ماه در هنگام طلوع حداکثر ۳۰ درصد درخشان تر و ۱۴ درصد بزرگ تر از ماه کامل عادی، طلوع خواهدنمود و شرایطی ایجاد می شود که علاقه مندان خصوصاً در هنگام طلوع ماه، این جرم همسایه زمین را با کوه ها، درختان، ساختمان ها، عوارض طبیعی و شهری مقایسه و به صورتی بزرگ تر ببینند.شرایط رسیدن ماه به وضعیت ماه کامل (Full moon)

اَبَرماه توت فرنگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار داشت: پدیده اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ به نام اَبَرماه صورتی یا توت فرنگی (Super Strawberry Moon) گفته می شود؛ باید تاکید شود که این مساله فقط یک اصطلاح است که توسط بومیان آمریکا در آستانه تابستان و باتوجه به شروع این فصل، به این شکل نام گذاری شده است و در رنگ یا شکل ماه هیچ تغییری در زمان مشاهده اَبَرماه ایجاد نخواهد شد و همانطور که اشاره شد، ماه فقط بزرگ تر و درخشان تر از ماه کامل عادی دیده خواهد شد.

وی تاکید کرد: اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ سومین و آخرین اَبَرماه سال جاری خواهد بود و امیدواریم علاقه مندان به عکاسی نجومی هنگام طلوع و غروب ماه در شامگاه پنجشنبه ۳ تیر و بامدادان جمعه ۴ تیر در تلفیق با مناظر طبیعی همچون کوه ها، درختان و حتی بناهای شاخص، بتوانند عکاسی موفقی از این پدیده زیبای نجومی داشته باشند. بدیهی است ماه حدود ساعت ۲۰: ۳۰ در تهران و در حوزه صورت فلکی کمان (قوس) طلوع و پیش از ساعت ۶ بامدادان جمعه غروب خواهدنمود و در شهرهای مختلف کشور، با اختلاف زمانی این طلوع و غروب رخ خواهد داد.تصویری در مورد قرار گرفتن ماه در اوج و حضیض زمینی

خبر خورشیدگرفتگی اول تیر جعلی بود

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به خبر جعلی که درباب خورشیدگرفتگی اول تیر ۱۴۰۰ در فضای مجازی طی این روزها انتشار یافته است، اظهار داشت: طی روزهای گذشته در فضای مجازی خبر اشتباهی در خصوص وقوع خورشیدگرفتگی در اول تیرماه ۱۴۰۰ منتشر گردید که متأسفانه موضوعات غیرعلمی که بیشتر به نجوم احکامی و طالع بینی مرتبط می باشد، با پدیده خورشیدگرفتگی پیوند داده شده بود.

وی تاکید کرد: در حقیقت، خورشیدگرفتگی در اول تیرماه ۱۳۹۹رخ داده و مربوط به امسال نیست. در امسال، روز ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ خورشیدگرفتگی رخ داد که البته این پدیده در سراسر ایران نیز قابل مشاهده نبود. ضمن آنکه خورشیدگرفتگی هیچگاه در وضعیت ماه کامل رخ نمی دهد.

مهندس عتیقی اضافه کرد: ذکر این نکته لازم است که خورشیدگرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه نو باشد؛ در شرایطی که طی این شب ها، ماه به وضعیت ماه کامل رسیده است و در هنگام ماه کامل، هیچگاه خورشیدگرفتگی رخ نمی دهد، از این طریق اعلام می نماییم که خبر خورشیدگرفتگی اول تیرماه ۱۴۰۰ کاملاً جعلی است.

وی اشاره کرد: مطرح کردن مطالبی همچون پرهیز از انجام برخی کارها (خرید خانه، ازدواج، سفر و... )، هیچ گاه علمی نبوده که در زمان انتشار چنین اخباری در فضای مجازی، شاهد آنها هستیم و این موضوعات به هیچ عنوان مبنای منطقی و علمی ندارند و مورد تایید نیستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد: معتقدم وقتی هوش و نبوغ ایرانیها در جهان زبانزد بوده و متخصصان و پژوهشگران ایرانی در هر کشوری که فعالیت می نمایند، عموما بعنوان نخبه شناخته می شوند، انتشار این نوع خبرها با هدف گیری خاصی انجام می شود؛ نخست این که نام ایران و ایرانی را بعنوان افراد خرافی و غیرعلمی معرفی کنند و دوم این که افراد جامعه را به صورتی سطحی جلوه دهند، به شکلی که گویا حتی از عدم امکان وقوع پدیده ای همچون خورشیدگرفتگی در میانه ماه قمری غافل هستند.

مهندس عتیقی اظهار داشت: ما همیشه در انجمن نجوم آماتوری ایران تلاش می نماییم بوسیله اطلاع رسانی دقیق و صحیح بوسیله رسانه ها و خبرگزاری های معتبر همچون ایسنا، مردم را دراین زمینه ها بیش از پیش آگاه نماییم.
1400/04/06
11:10:39
5.0 / 5
1140
تگهای خبر: تخصص , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی