نگاهی به تازه های اجراهای صحنه ای

از تن ها و افتراق تا ملكه های فرانسه و شمعدانی ها

از تن ها و افتراق تا ملكه های فرانسه و شمعدانی ها

به گزارش لباس دونی همزمان با پشت سر گذاشتن یک ماه از آغاز فعالیت مجدد سالن های نمایشی در سال ۱۴۰۰ و تجربه موفق این یک ماه در میزبانی تالارها و حضور مخاطبان، در فصل دوم اجرای نمایش ها شاهد به صحنه رفتن آثار جدیدی در تالارهای نمایشی پایتخت هستیم.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، پس از سپری شدن یک ماه از صدور ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص از سرگیری فعالیت تماشاخانه ها و سالن های نمایشی از هجدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهره بردن از ۵۰ درصد ظرفیت تالارهای میزبان شاهد گرم و گرم تر شدن تنور فعالیت هنرمندان تئاتر هستیم.

این اقبال از جانب هنرمندان تئاتر بازتاب دهنده شرایط سخت تعطیلی های مستمر سالن های نمایش و عدم کار و فعالیت هنرمندان این عرصه است. همینطور شکل اقبال مخاطبان تئاتر هم با وجود شرایط کرونا و عطش آنها به حضور در تالارهای نمایشی پس از بیشتر از یک سال رکود و سکون از دیگر علل اقبال هنرمندان تئاتر به تولید و اجرای آثار نمایشی است.

بعد از آغاز فصل جدید اجراها طی یک ماهه گذشته و استمرار فعالیت سالن های نمایشی حال خبر می رسد که گروه های بیشتری تمایل حضور برای به صحنه بردن آثار نمایشی دارند و شاهد پیوستن به صف میزبانی از اجراهای نمایشی توسط برخی دیگر از تماشاخانه های خصوصی هستیم.

در ادامه مروری خواهیم داشت بر جدید ترین آثار نمایشی که در تالارهای نمایشی پایتخت اجرا به صحنه می روند.«تن ها» در تئاتر شهر جان می گیرد

نمایش تن ها نوشته و کارگردانی علیرضا معروفی از تیر ماه سالجاری (۱۴۰۰) در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود. معروفی بعد از اجرای نمایش شکم در تالار قشقایی، این دفعه با نمایش تن ها به مجموعه تئاترشهر می آید.

معروفی در گذشته با نمایش عقیم مقام اول نویسندگی و کارگردانی در بیست و چهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک را به دست آورده و جایزه اول نویسندگی و کارگردانی از نهمین جشنواره استانی البرز برای نمایش شکم هم در کارنامه او به چشم می خورد. وی با آخرین اثرش نمایش تن ها، مقام نخست کارگردانی را در جشنواره تئاتر مقاومت به دست آورد و در جشنواره فجر هم رتبه نخست طراحی لباس را به دست آورد.

او نمایشنامه تن ها را در سال ۹۸ نوشت. این اثر برگرفته از کتابی درباره خاطرات رزمنده ای است که در ۱۳ سالگی اسیر شده بود. این نمایش قصه ۸ اسیر است که برای تخلیه اطلاعات، سه روز در یک سلول کوچک یک در یک متری در استخبارات عراق نگه داشته شده اند.

نمایش تن ها به صورت رئالیستی نوشته شده اما شیوه اجرایی فضایی مینیمال دارد. ۸ کاراکتر نمایش به صورت جدا از هم و با فاصله ای یک متر از یکدیگر روی صحنه حضور دارند و با چینش نور و فضاسازی در موقعیت سلول قرار می گیرند.

تمرین های این نمایش به صورت فشرده با رعایت شیوه نامه های بهداشتی شروع شده است و در زمان اجرا هم با برنامه ریزی صحیح و رعایت کامل دستورالعمل های ستاد کرونا به صحنه خواهد رفت.

بازیگران نمایش امیررضا حشمی پور، محمدجواد حشمی پور، ارسلان خالویی، فرزاد تجلی، فردین شاه حسینی، هادی شیخ الاسلامی، حسین عارف، آرمان میرزایی، حامد نساج بخارایی و محمد نیازی هستند.میزبانی مهرگان از دو نمایش «ملکه های فرانسه» و «شمعدانی ها»

ملکه های فرانسه عنوان نمایشی است به نویسندگی تورنتون وایلدر و کارگردانی زهرا کتیرایی که از ۱۹ خرداد تا ۲ تیر ساعت ۲۰: ۳۰ در خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود.

در خلاصه این نمایش آمده است: وقایع نمایش در ارتباط با اتفاقات بعد از انقلاب فرانسه است. وکیلی به نام موسیو کااوساک سه خانم به نامهای ماری سیدونی، مادام بوژو و مادمازل پونته ون را به امید این که ملکه فرانسه هستند تلکه می کند. در حالیکه ملکه ای وجود ندارد اما نیرنگ موسیو بی جواب نمی ماند و شیطان در چارچوب شخصی کلاهبردار به دفتر موسیو کااوساک می آید و سبب مرگ او می شود. در انتهای نمایش داستان موسیو باز تکرار خواهد شد.

علیرضا شعاعی، فاطمه زمانی، زهرا کتیرایی، یاشار خمسه، دیانا بابا اعظمی، سیده ساره حسینی بازیگران این اثر نمایش را می سازند.برنده شدن یک بلیت بخت آزمایی با «شمعدانی ها»

شمعدانی ها به نویسندگی ایوب آقاخانی، کارگردانی مهدی رضایی و تهیه کنندگی محمد نیکزاد از ۱۸ خرداد تا ۱۷ تیر در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود.

داریوش هاشمی، میرنادر مظلومی، فرانک یوسفی، نازنین علم دوست، محمدرضا نیکزاد، محمدصادق سلمانیان و امین مومنی پور در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

در خلاصه نمایش این اثر نمایشی آمده است: خانواده شمعدانی ها که در ایران زندگی می کنند، متوجه می شوند که بلیت بخت آزمایی برنده شده اند. اکبر شمعدانی که پدر خانواده است دوستی به نام تورج نیک بنیاد در آمریکا دارد، ایمیلی برای او می فرستند تا شماره حساب او را برای گرفتن جایزه اعلام کنند. در نهایت...

علاقه مندان برای تماشای این نمایش که از روز سه شنبه ۱۸ خردادماه، هر روز ساعت ۲۰: ۳۰ در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود، می توانند به آدرس خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول، پلاک ۵ رجوع کنند.تماشاخانه ایرانشهر میزبان دو اجرای ویژه

نمایش های هار به کارگردانی حسین پوریانی فر و سگک به کارگردانی رضا بهرامی روز شنبه (۲۲ خردادماه) با اجرای ویژه در تماشاخانه ایرانشهر میزبان مخاطبان می شوند.

این دو نمایش در سایه رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ظرفیت ۵۰درصدی سالن های ناظرزاده و سمندریان تاکنون و در مجموع میزبان بیشتر از ۲ هزار مخاطب بودند. این در حالی ست که مطابق جدول زمان بندی تماشاخانه ایرانشهر هر ۲ نمایش تا روز سه شنبه ۲۵ خرداد به ترتیب در ساعتهای ۱۸ و ۲۰ به صحنه می روند.

علاقه مندان می توانند برای تهیه بلیت به سایت تماشاخانه ایرانشهر به نشانی www.tamashakhaneh.ir رجوع کنند.پذیرایی دیوار چهارم تا آخر خرداد از «افتراق»

افتراق به کارگردانی محمد اسماعیلی که از ۱۱ خرداد ماه روی صحنه رفته است تا آخر خرداد در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا خواهد شد.

این نمایش نوشته کریستوفر دورنگ و الکساندر والنزا با ترجمه هایده حائری است که توانسته در جشنواره کشوری-دانشجویی «نماوا» که مختص دانشگاه هایی است که در آنها رشته درسی تئاتر به صورت مستقل وجود ندارد، بعنوان نماینده دانشگاه امیرکبیر حضور پیدا کند و جزو آثار برگزیده باشد.

محمد اسماعیلی که کارگردانی این اثر را به عهده داشته درباره اجرای این متن اپیزودیک اظهار داشت: این که ما آدم ها بتوانیم تفاوت دیدگاه و جهان بینی یکدیگر را درک نماییم، شاید یکی از مهم ترین نیازهای امروزه بشر است. دغدغه اصلی این نمایش این است که با نگاهی به تعریف یونگ از ناخودآگاه فردی و روانشناسی تحلیلی، این تفاوت دیدگاه و تفکر در انسان ها را تشریح کند.

وی اضافه کرد: در این اثر با نمایش موقعیت های متعدد و عکس العمل های متفاوت آدم ها به واکاوی این مورد پرداخته می شود. چه بسا که با درک این مورد توسط آدم ها بتوان راهی برای ایجاد و برقراری دیالوگ در جامعه پیدا کرد.

این اثر نمایشی تا آخر خرداد ماه ساعت ۱۷: ۳۰ در تماشاخانه دیوار چهارم واقع در خیابان طالقانی، بین فلسطین و نادری، نبش کوچه فریمان پلاک ۵۴۲ به صحنه می رود.منبع:

1400/03/19
23:48:24
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: تئاتر , جشنواره , طراحی , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس دونی