رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان قم:

10 درصد كتابفروشی های عضو طرح بهارانه كتاب از قم هستند

10 درصد كتابفروشی های عضو طرح بهارانه كتاب از قم هستند

به گزارش لباس دونی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، ضمن اشاره به آغاز طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ اظهار داشت: ۱۰ در صد از ۸۶۹ کتابفروشی حاضر در این طرح و همینطور ۶ درصد کتاب های عرضه شده آن از قم هستند.


حمید خرمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه قم بعد از تهران و خراسان رضوی بیشترین کتابفروشی های عضو این طرح را دارد، اضافه کرد: تهران با ۱۳۰، خراسان رضوی با ۱۱۲ و قم با ۸۱ کتابفروشی به ترتیب دارای بیشترین مشارکت در این طرح هستند.
وی افزود: ۸۶۹ کتابفروشی همچون ۲۰۲ کتابفروشی در شهرستان ها و ۶۶۷ کتابفروشی در مراکز استان در سرتاسر کشور در این طرح مشارکت دارند.
رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، با اشاره به اینکه این طرح از ۱۷ خرداد ماه جاری آغاز و تا ۲۴ خرداد هم ادامه دارد، اظهار داشت: علاقه مندان به مشارکت در این طرح می توانند با همراه داشتن کارت ملی خود و رفتن به کتابفروشی های عضو طرح بهارانه کتاب، از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۲۰۰ هزار تومان بهرمند شوند.
خرمی ضمن اشاره به دستورالعمل های اجرایی طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ اظهار داشت: سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۲ میلیون ریال و سقف یارانه خرید برای هر خریدار هم ۴۰۰ هزار ریال است ضمن این که تخفیف های عرضه شده در این طرح تنها شامل کتابهای چاپی است و سایر کالاهای فرهنگی عرضه شده در کتابفروشی را شامل نمی گردد.
وی اضافه کرد: با عنایت به انتشار کرونا ولزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، درطرح بهارانه ۱۴۰۰ امکان ثبت خریدهای غیرحضوری هم فراهم گشته است که علاقه مندان برای مشاهده کتابفروشی های عضو این طرح میتوان به آدرس tarh.ketab.ir مراجعه نمود.
رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، تصریح کرد: علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی با همراه داشتن کار ملی خود و رفتن به کتابفروشی های عضو طرح بهارانه کتاب، می توانند از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۲۰۰ هزار تومان بهرمند شوند.
خرمی، افزود: این طرح شامل کتاب های عمومی، دانشگاهی و همینطور کودک و نوجوان می شود اما کتاب های آموزشی، کمک آموزشی، افست، فاقد شماره شابک، دارای شابک غلط و کتاب هایی که دربانک اطلاعاتی خانه کتاب وادبیات ایران ثبت نشده اند، مشمول این طرح نمی شوند.
یک هزار و ۳۰۰ ناشر دارای مجوز در قم وجود دارد که به علل اقتصادی و مشکلات حوزه نشر، تنها حدود نیمی از آنها در این استان مشغول فعالیت هستند.
قم به تنهایی با چاپ بیشتر از نیمی از کتاب های مذهبی، رتبه نخست کشوری را در این حوزه دارد.
خانه کتاب و ادبیات ایران با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در چارچوب یارانه خرید کتاب از راه کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت نمایند. در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، بعد از ثبت نام، می توانند کتاب های خویش را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.منبع:

1400/03/19
10:38:37
5.0 / 5
1089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی