معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان:

زیرساخت فرهنگ ملی، اقوام، فولكلورها و خرده فرهنگ های آن هستند

زیرساخت فرهنگ ملی، اقوام، فولكلورها و خرده فرهنگ های آن هستند

لرستان معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان اظهار داشت: زیرساخت فرهنگ ملی یک کشور را اقوام، فولکلورها و خرده فرهنگ های آن تشکیل می دهد که می توان با همدلی و وحدت، کشوری مقتدرتر و قدرتمند در عرصه های مختلف داشت.


رامین جانی پور امروز یازدهم خردادماه در آیین اختتامیه دومین جشنواره دانشجویی، فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین که در محل سالن جلسات جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اعلان اینکه این نهاد انقلابی در امتداد رسالت ذاتی خود در عرصه فرهنگ و دانش در معاونت فرهنگی زمینه های متنوعی برای انجام کارهای مربوط به مرکز افکارسنجی، خبرگزاری(ایسنا و ایکنا)، سازمان دانشجویان و انتشارات به وجود آورده است، بیان کرد: یکی از کارهایی که جهاد دانشگاهی در امتداد اعتلای فرهنگ این مرزوبوم انجام داده راه اندازی مراکز تخصصی بر طبق ضرورت و نیاز جامعه در حوزه های مختلفی بوده است.
وی اشاره کرد: راه اندازی مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی ایران زمین برای نخستین بار در کشور و واگذاری ستاد و دبیرخانه آن به جهاد دانشگاهی همچون برنامه ها و سیاست های کلان حوزه فرهنگی در امتداد تقویت، انسجام بخشی و وحدت فرهنگی در میان اقوام سرزمین ما ایران با بهره گیری از ظرفیت پویا، خلاق و جسورانه دانشجویان بوده است.

برگزاری پنج دوره بررسی سیر ادبیات بومی در لرستان
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان با اشاره به این که مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی ایران زمین ضرورت دانست با ایجاد یک مرجع قابل اعتماد و اعتنا در امتداد انجام پژوهش های فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین قدم های مثبتی بر دارد، اظهار داشت: این تحقیقات از فیلترهای علمی دانشجویی و دانشگاهی عبور کرده و بعد از ثبت و ضبط بعنوان یک مرجع در اختیار دانشجویان، هنرمندان و پژوهشگران قرار گرفت.
جانی پور افزود: بر این اساس در این مرکز پنج دوره بررسی سیر ادبیات بومی ایران تحت عنوان "کله باد" با حضور پژوهشگران مطرح کشور، دانشجویان و اساتید انجام شد.

ارسال بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره اقوام ایران زمین در ضمن چند سال
وی اشاره کرد: در دوره های مختلف برگزاری جشنواره مذکور بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که آثار بصورت کتاب و کتابچه های الکترونیکی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.
این مسئول اظهار نمود: همه این فعالیت ها بعنوان گنجینه خوبی از هنرمندی فرزندان ایران زمین در اختیار معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است و در نمایشگاه ها و برنامه های فرهنگی آنها را به نمایش می گذاریم.
جانی پور با اعلان اینکه به لحاظ معنوی هزینه های فرهنگی نوعی سرمایه گذاری شمرده می شود، اشاره کرد: فرهنگ و توسعه فرهنگی حمایت کامل هنرمندانه و دلسوزانه را می طلبد.
وی زیرساخت فرهنگ ملی یک کشور را اقوام و فولکلورهای آن دانست و اشاره کرد: با وحدت، همگرایی و همبستگی می توان کشوری مسنجم، قدرتمند و مقتدتر در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... داشت.
جانی پور با تقدیر از همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و داوران در برگزاری این جشنواره، تصریح کرد: امسال به سبب شرایط بیماری کرونا دومین جشنواره دانشجویی، فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین در دو محور فیلم و عکس برگزار که در مجموع ۳۰۰ اثر از ۱۰۰ هنرمند به دبیرخانه جشنواره از دانشگاه های مختلف ارسال و بعد از داوری در نهایت ۱۰ اثر برگزیده و از آنان تجلیل شد.1400/03/16
15:57:45
5.0 / 5
1112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی