نمایشگاه نقاشی سوگ آفتاب

نمایشگاه نقاشی سوگ آفتاب

به گزارش لباس دونی نمایشگاه نقاشی «سوگ آفتاب» به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی (ره) در گالری عالی حوزه هنری افتتاح شد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه نقاشی سوگ آفتاب شامل ۲۸ اثر از ۱۴ هنرمند نقاش پیشکسوت، روز سه شنبه ۱۱ خردادماه با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد مدیر سپهر سوره هنر، عبدالحمید قدیریان، علی شیخی، کامیار صادقی و برخی از هنرمندان در گالری عالی حوزه هنری راه اندازی شد.
مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری درباره هدف از برگزاری نمایشگاه سوگ آفتاب بیان نمود: مناسبت ها برای حوزه هنری بهترین فرصت است که آثار فاخر هنر انقلاب را به معرض نمایش درآورد.
وی در توضیح بیشتر اظهار داشت: از آنجایی که امکان مناسبی برای نصب و نمایش دایمی این آثار وجود ندارد، از این مناسبت ها برای نمایش آثار گنجینه حوزه هنری استفاده می نماییم و امکان دیدن آنها کنار، فرصت مقایسه تکنیک ها و آثار هنرمندانی که در یک مبحث کار کرده اند، به ما می دهد.
سیدمسعود شجاعی طباطبایی درباره آثار این نمایشگاه و نحوه انتخاب آنها اظهار داشت: هرچند که مجسمه، آثار گرافیکی و پوستر با مضمون انقلاب و ارتحال امام خمینی (ره) داشتیم اما فقط نقاشی انتخاب کردیم که یکدست باشد. شیوه انتخاب آثار متناسب و بر مبنای فضای گالری عالی بود که ۲۸ اثر نقاشی از هنرمندانی چون ایرج اسکندری، کامیار صادقی، مصطفی گودرزی، غلامعلی طاهری، حسن رزمخواه، مرتضی افشاری، علی شیخی، علی اسلامی مقدم، علیرضا خالق دادی، احمد خلیلی فرد، کاظم چلیپا، محمدعلی ترقی جاه و عبدالحمید قدیریان انتخاب شد.
وی تصریح کرد: امیدواریم فضایی تحت عنوان موزه انقلاب تاسیس شود و هم افزایی صورت بگیرد تا همه آثار هنری در رابطه با این مورد گردهم آید و بتوانیم به مخاطب جهانی هم عرضه دهیم.
شجاعی طباطبایی با اشاره به اینکه تاکنون این آثار که متعلق به قبل و پس از رحلت امام خمینی است، جمع نشده بود اظهار داشت: در این نمایشگاه، برای نخستین بار مجموعه آثار فاخری که با مبحث حضرت امام خمینی (ره) قبل و پس از رحلت ایشان خلق شده اند، گردهم آمدند. این امکان وجود دارد که این آثار برای مصارف عمومی هم باکیفیت بسیار بالا چاپ شوند و در اختیار قرار گیرد.
وی همینطور بیان نمود: بیشترین تعداد آثاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده، از استاد غلامعلی طاهری است که ۲ پرتره و ۲ اثر مفهومی از امام خمینی (ره) است.
بر اساس این گزارش، قدیمی ترین اثر در این نمایشگاه در ارتباط با سال ۱۳۵۸ و اثر محمدعلی ترقی جاه، جدید ترین اثر در ارتباط با سال ۱۳۹۸ اثر غلامعلی طاهری با عنوان پرتره حضرت امام (ره) است. بزرگترین اثر به ابعاد ۲۰۰ در ۲۰۰ متعلق به حسین خسروجردی با عنوان رحلت امام است که سال ۱۳۶۸ خلق شده است. همینطور کوچکترین اثر به ابعاد ۵۵ در ۴۰ متعلق به محمدعلی ترقی جاه با عنوان حکومت اسلامی است که در سال ۱۳۵۸ خلق شده است.
علاقه مندان برای تماشای این آثار می توانند از روز چهارشنبه ۱۲ تا ۳۰ خردادماه روزهای شنبه تا چهارشنبه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۸ به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ رجوع کنند.


1400/03/12
12:10:48
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: آثار هنری , كیفیت , گالری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی