اعترافات یك نویسنده از زوایای پنهان زندگی در اعتراف باز

اعترافات یك نویسنده از زوایای پنهان زندگی در اعتراف باز

لباس دونی: کتاب «اعتراف باز» نوشته «شهلا زرلکی»، نمونه فارسی از جنس کتاب هایی با محتوای اعترافات است که نویسنده در آن می کوشد به زوایای پنهان زندگی خصوصی خود بپردازد.خواندن اعترافات دیگران به کارهای کرده و ناکرده، از مطالبی است که چون حس کنجکاوی آدم ها را در برخورد دیگر ادم ها با شرایط مشابه یا متفاوت زندگی خود ارضا می کند، برای بسیاری لذت بخش یا دست کم جذاب است.

از دیگر سو، نوشتن اعترافات و اقرار به مسائل شخصی زندگی، سابقه ای طولانی در ادبیات غرب دارد؛ چنانچه کتاب اعترافات آگوستین معروف به آگوستین قدیس (Saint Augustinus) (از تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان مسیحیت در دوران باستان و اوایل قرون وسطی) که زندگی نامه فلسفی-اعتقادی وی است خودزندگی نامه ای خواندنی است.

اعترافات نوشته ژان-ژاک روسو (اندیشمند فرانسوی) که در سالهای ۱۷۶۵ تا ۱۷۷۰ میلادی نوشته شده و روسو در آن تمام وقایع زندگی خویش را تا سال ۱۷۶۶ بیان کرده است نمونه ای دیگر از این دست کتاب هاست که نویسنده در آن کاملاً شفاف از وقایع زندگی خویش صحبت کرده است (این کتاب همین طور به ذهنیات روسو از کودکی تا سالهای پایانی عمر می پردازد).

در نمونه ای متاخر از این دست کتاب ها کتاب زیستن برای بازگفتن (نشر کاروان) یا زنده ام که روایت کنم (نشر نی) از نویسنده شهیر کلمبیایی و برنده جایزه نوبل (۱۹۸۲) گابریل گارسیا مارکز را می توان نام برد؛ کتابی که در آن مارکز خاطرات دوران کودکی، نوجوانی و اولین سالهای جوانی اش را، با صداقتی بی نظیر، به خواننده پیشکش می کند؛ سال هایی که تخیل بارورش را غنا بخشیدند و زمینه ساز پدیداری تعدادی از برجسته ترین و ماندگارترین داستان های کوتاه و رمان های زبان اسپانیایی شدند که از جایگاه و اهمیتی بنیادین و اساسی برخوردار می باشند.

این نوشتن اعترافات البته موضوعی کاملا شخصی نیست و علاوه بر جسارت نویسنده، بسیار متاثر از محیط زندگی، شرایط اجتماعی و میزان پذیرش و انعطاف پذیری جامعه در مقابل اعتراف یک شخص به کارهایی است که در زندگی شخصی انجام داده است.
شهلا زرلکی نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر دانش آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی فعالیت مطبوعاتی را با نوشتن نقد سینمایی از سال ۱۳۷۷ آغاز نموده و از سال ۱۳۷۸ بطور حرفه ای به نگارش مقاله و نقد ادبی در نشریات و روزنامه های مختلف پرداخته است. وی در زمینه نقد ادبی نیز فعال بوده و کتاب های من چراغ ها را روشن می کنم (بررسی آثار زویا پیرزاد، نیلوفر، ۱۳۹۲) و زنان مقابل زنان جستاری روانشناختی در آثار آلبادسس پدس (فرهنگ کاوش، ۱۳۸۲) همچون آثار اوست. مجموعه داستان ما دایناسور بودیم (چشمه، ۱۳۸۹) قبل از این در زمینه ادبیات داستانی از وی انتشار یافته است.

کتاب اعتراف باز نوشته شهلا زرلکی (متولد ۱۳۵۵) که بتازگی از طرف انتشارت ققنوس انتشار یافته است یکی از نمونه های فارسی از جنس کتاب هایی با محتوای اعترافات است که نویسنده در آن کوشیده است تا تا جایی که محدودیت های عرفی، اخلاقی و قوانین نشر اجازه می دهد، به زوایای پنهان زندگی خصوصی خود بپردازد.

این رمان از ۱۸ فصل تشکیل شده که نویسنده هر فصل را بصورت مستقل روایت کرده است؛ اما تمام بخش ها با یکدیگر ارتباط دارند. زرلکی در ابتدای کتاب نوشته است که اعتراف باز شوخی کوچکی است با گونه ادبی مهجور و محبوبم: ادبیات اعترافی.

در بخش اول این رمان با عنوان دفاعیه اول آمده است: اعتراف می کنم من یک اعتراف بازم! یعنی دلم می خواهد با کلمه اعتراف بازی کنم.

زرلکی در کتاب اعتراف باز خواننده کتاب را مخاطب قرار داده و از زندگی شخصی و خاصیت های رفتاری و شخصیتی خود حرف می زند و روایت هایی از زندگی شخصی و خانوادگی خودرا برای مخاطب به تصویر می کشد. در حقیقت هدف راوی بیان بی پرده‌ی خصوصیات و پنهانی هایی است که در زندگی روزمره همه‌ی ما هست اما شاید بیان آن به زبان ساده و صریح برای هر کسی آسان نباشد.

در قسمتی از این کتاب و در فصلی با عنوان «خواب زمستانیِ ماده خرس قطبی» می خوانیم:

هیچ وقت آدم های فعال و پرانرژی را نفهمیده ام. همان ها که به اندازه‌ی کافی پول دارند تا نمیرند از گشنگی اما باز از کله‌ی بامداد تا شب سگ دو می زنند تا دوزار بیشتر توی بانک ذخیره کنند و مفصل استخوان زانو را زودتر اوراق کنند و زودتر بمیرند. من آدم تنبلی هستم و برای انجام دادن کارهای عادی روزانه ام به انگیزه های قدرتمندی از جنس عشق و این دری وری ها نیاز دارم که آن هم به ندرت فراهم می شود. برای همین اغلب در جستجوی انگیزه، برای انجام دادن امور روزمره حتی به دردسر می افتم و توهم عاشقی می زنم. اگر در شبانه روز حداقل بیست و پنج بار به خودم تلقین نمی کردم که تو نویسنده ای و باید بنویسی (کدام باید ابله!) هیچ گاه چیزی نمی نوشتم و خوشبخت و راضی زندگی ام را می کردم (ص۵۵).

رمان اعتراف باز نوشته شهلا زرلکی در ۱۸۴ صفحه و شمارگان ۷۷۰ نسخه با قیمت ۳۵۰۰۰ تومان بتازگی راهی بازار نشر شده است.منبع:

1400/03/11
10:45:21
5.0 / 5
1068
تگهای خبر: جنس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی